Jak funguje Foukana izolace?
Foukaná izolace je klasická stavební izolace, která je do stavby aplikována speciálním způsobem (foukáním) s pomocí stroje. Izolační materiál pro zateplování budov umožňující tuto aplikaci je produkován ve výrobním závodě. Na trhu nalezneme foukané izolace na bázi celulózy, minerální vlny, polystyrénu nebo dřevovlákna.Aplikace foukané izolace je rychlá a bezodpadová, přičemž není třeba vyklízet půdu. Foukanou izolaci je doporučeno aplikovat v tloušťce 18 až 25 cm v případě stropu, ovšem třeba pro splnění podmínek dotačních programů to může být 30 cm.Izolace se fouká horizontálně s ústím hadice ve výšce 0,8 až 1,1 metru nad úrovní zateplované konstrukce, tak aby dopadala na konstrukci nejméně 1,5 až 2 metry od ústí přívodní hadice. Distribuci materiálu zajistíte plynulým krouživým pohybem.

Jaká je nejlepší foukaná izolace : Foukaná celulózová izolace

Používá se k zateplení stropů, stěn nebo podlah. Díky svým vlastnostem, jako je odolnost proti plamenům a zvuková izolace, je tato izolace vhodná pro různé typy budov. Celulózová izolace je ekologicky šetrná, protože využívá recyklovaný materiál a má nízký environmentální dopad.

Co nejlépe izoluje

Příklady tepelných izolantů

Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu (vzduchu), např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále např. sklo, dřevo, polystyren, ap. Ve stavebnictví se kvůli lepší tepelné izolaci používají cihly s dutinami.

Kolik stojí kubík foukané izolace : Foukaná izolace – cena za m3 tepelné izolace (včetně zafoukání)

Typ foukané izolace Cena foukané izolace (Kč/m3)
Celulózová izolace 1 400 – 2 500
Minerální foukaná izolace 1 900 – 2 800
Foukaná izolace ze skelného vlákna 2 000 – 2 900
Foukaný polystyren 1 500 – 2 000

Pro srovnání uvádíme orientační cenové rozsahy několika typů foukané izolace (bez DPH) na 100 mm: Minerální foukaná izolace: 220–320 Kč/m2. Celulózová izolace: 240–350 Kč/m2. Foukaná izolace ze skelného vlákna: 240–340 Kč/m2.

Jakou tloušťkou izolace zateplit Tloušťku izolace je nutné zvolit tak, abyste splnili požadavky normy a dosáhli očekávaných úspor. Běžně se zatepluje izolanty o tloušťce 300 mm, ale odborníci doporučují i více, například hodnotu pro pasivní domy – 400 až 460 mm.

Kolik stojí stříkaná izolace

Orientační ceny tepelné izolace jsou uvedeny v tabulce.

Tepelná izolace na zateplení střechy Cena tepelné izolace (100 mm)
Foukaná izolace 90 – 150 Kč
Stříkaná PUR pěna 250 – 350 Kč
Dřevovláknitá izolace 400 – 750 Kč
PIR desky 350 – 400 Kč

Obvykle se doporučuje, aby zateplení sahalo do hloubky cca 80 cm, tedy přibližně do nezámrzné hloubky zeminy. Speciální řešení tam, kde například není možné obnažit základy až takto hluboko, je tepelná izolace ve vodorovném směru. Tepelná izolace základových konstrukcí je tedy k soklové izolaci v kolmém směru.Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Nejčastěji se používá pěnový polystyren EPS F (fasádní), který nabízí výhodnou cenu a vynikající tepelnou izolaci. Dalším oblíbeným typem izolace je minerální vata, která je vhodná pro zateplování dřevostaveb a konstrukcí ze dřeva.

Jak nejlevneji zateplit dům : Polystyren je jeden z nejlevnějších materiálu pro izolaci, stojí od 60 Kč. Náklady na izolaci domu se pohybují od 250 000 do 450 000 Kč nebo od 600 do 1 450 Kč za metr čtvereční. Zateplení polystyrenem je obvykle o 25 % až 50 % levnější než izolace pomocí minerální vaty.

Jak izolovat dům proti vlhkosti : V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.

Jak nejlépe zateplit strop

Izolační desky jsou nejčastější volbou jak zateplit strop ve většině domácností. Stejně jako u fasády si můžete vybrat mezi několika vhodnými materiály pro zateplení. Nejčastějším materiálem pro použití zevnitř je, díky své lehkosti, polystyren. Jednotlivé desky se lepí na lepidlo nebo na lepící pěnu jedna vedle druhé.

Zateplení pomocí izolační vaty

Minerální izolační vata je druhým nejrozšířenějším materiálem, který se používá při zateplení domů. Obvykle má mírně horší tepelně-izolační vlastnosti a je přitom naopak cenově o něco dražší. Náklady na zateplení domu pomocí vaty mohou vyjít na 800 až 1 500 Kč za metr čtvereční.Norma doporučuje hodnotu 0,15 až 0,10 W/m²K.

Kolik cm izolace do střechy : V případě fasády se proto doporučuje 20–28 cm ověřeného izolantu, do střechy se doporučuje dát 30–40 cm. Každý centimetr izolace navíc sice něco stojí, ale cenový rozdíl je bohatě kompenzovaný budoucími energetickými úsporami. Nezapomeňte, že životnost izolantu z minerální vaty je v řádech mnoha desítek let.