Měření proudu pomocí klešťového měřiče je velmi snadné. Stačí obemknout měřicími čelistmi měřený obvod a nastavit knoflík měřiče na příslušnou funkci, AC nebo DC v závislosti na měřeném proudu.Jak to funguje
Jakmile cívkou ampérmetru začne procházet proud, vznikne kolem cívky magnetické pole. Na osičce, která je pevně spojená s ručičkou ampérmetru, je zavěšen magnet, který je natáčen a přitahován magnetickým polem cívky. Podle toho, jak se ručička pohybuje, odečítáme velikost proudu.Elektrický proud se měří ampérmetrem. Schematická značka ampérmetru • Ampérmetr má buď číslicovou stupnici nebo je digitální. U číslicové stupnice je třeba nejprve určit rozsah a hodnotu nejmenšího dílku. Ampérmetr zapojujeme sériově, to znamená, že ji zapojíme do obvodu.
Jak měřit stejnosměrný proud : Chceme-li měřit elektrický proud přesně a nemáme k dispozici laboratorní ampérmetr, můžeme velikost proudu změřit pomocí voltmetru. Do obvodu měřeného proudu zařadíme malý odporový normál a milivoltmetrem (stejnosměrné napětí měří poměrně přesně i např. běžné multimetry) na něm změříme úbytek napětí.
Jak změřit odpor na multimetru
Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící odpor v Ohmech (Ω). Zapneme multimetr a otočíme volič na měření elektrického odporu v nejmenším rozsahu (200). Často je u dané volby ikona zvukové signalizace.
Co vše lze měřit Multimetrem : Digitální multimetr je měřicí přístroj používaný k měření dvou nebo více elektrických hodnot – převážně napětí (volty), proudu (ampéry) a odporu (ohmy). Jedná se o běžný diagnostický přístroj pro elektrotechniku a elektroniku.
Měření pomocí ampérmetru
Měřidla elektrického proudu se zapojují sériově do té části obvodu, ve které má být proud změřen. Rozsah ampérmetru zvětšíme n-krát, předřadíme-li mu v obvodu paralelně odpor (n-1)krát menší, než je jeho vlastní.
Pro zjištění proudu se ampérmetr připojuje sériově k součástce, kterou chceme měřit. Rezistory v sérii protéká stejný proud (Obrázek 3). Ampérmetry běžně mívají zanedbatelný odpor, takže nemění parametry obvodu, ale zároveň jsou náchylné ke zkratování.
Kolik ampér zabije
6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy). Svorky jsou obvykle popsány mezními hodnotami proudu a napětí jenž se při měření nesmí překročit.0,5 až 1 mA – práh vnímání el. proudu, 1 až 8 mA – podráždění v nervech, stoupání krevního tlaku, 6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit.
Původně byl pro měření střídavého proudu využíván princip sběrnicového proudového transformátoru, v současnosti je pro měření střídavého i stejnosměrného proudu využívána Hallova sonda. Digitální klešťový multimetr. Velké tlačítko umožňuje rozevřít čelisti a obepnout jimi měřený vodič.
Jak zjistit hodnotu odporu : Hodnota odporu rezistorů se značí buď napsáním čísla na rezistor, a nebo častěji barevnými proužky. Pro barevné značení velikosti hodnoty odporu rezistorů se používá mezinárodní kód podle normy EIA-RS-279. V USA se také používá jiný kód podle vojenské normy MIL-STD-199.
Jak se měří odpor : Odpor rezistoru se ve většině případů měří tak, že voltmetrem změříme elektrické napětí U na daném rezistoru a ampérmetrem elektrický proud I, který daným rezistorem prochází.
Jak změřit napětí v zásuvce
Jak změřit napětí v zásuvce 230V Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící napětí (V). Při měření napětí nesmí být nikdy červený vodič připojen do svorky měřící proud (A, mA).
- nastavte rozsah měření víc než 230 V většinou bývá na Multimetrech 600,750,
- Černý vodič od multimetru dáte do pravé zdířky zásuvky.
- Červený vodič od multimetru dáte do levé zdířky záuvky.
Elektrické napětí se měří voltmetrem připojeným paralelně ke spotřebiči nebo k bodům, mezi nimiž se má měřit potenciální rozdíl. Proud se měří ampérmetrem připojeným ke spotřebiči sériově.
Jak měřit ampery Multimetrem : Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy). Svorky jsou obvykle popsány mezními hodnotami proudu a napětí jenž se při měření nesmí překročit.