Jak funguje pojistka?
Pojistka se při poruše přeruší a musí se vyměnit, jistič je přístroj, který v případě nějakého problému vypne a odpojí vadnou část instalace, stejně jako pojistka, ale po odstranění příčiny se dá jednoduše zapnout. Co se týká instalací, u zásuvkových okruhů platí, že může být max. 10 zásuvek na jeden okruh.Hlavní funkcí elektrických pojistek je chránit síťovou infrastrukturu a její uživatele před negativními účinky nadměrného toku elektrické energie, jako je požár nebo úraz elektrickým proudem. Kromě toho pojistky do určité míry chrání připojená elektrická a elektronická zařízení před přetížením nebo zkratem.V jističi je pohyblivý kontakt, který drží tzv. kotva ve spojení s pevným kontaktem. Pokud dojde ke zkratovému proudu, elektromagnet k sobě přitáhne kotvu, čímž dojde k odtržení kontaktů, a tudíž k přerušení obvodu.

Jaké jsou druhy pojistek : Pojistky lze rozdělit na: závitové pojistky, válcové pojistky, nožové pojistky, pojistky pro jištění polovodičů (rychlé) pojistky vn.

Proč vypadávají pojistky

Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem.

Kolik jističů může být za chráničem : Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov.

Nezapomeňte vypnout i spotřebiče, které „vypadly“. Zkontrolujte hlavní jistič, jističe a pojistky, obvykle jsou ve skříňce poblíž vchodových dveří, ve které je i elektroměr. Vypadlý jistič je v dolní poloze vypnutý, zapněte jej směrem nahoru. Pokud po zapnutí problém trvá, je potřeba volat havarijní službu.

Kdy se platí pojistka na auto To, do kdy je nutné povinné ručení zaplatit, je napsáno ve smlouvě o povinném ručení. Před vypršením smlouvy obvykle chodí dopis od pojišťovny, který může přijít s dopisem o navýšení ceny. Pojistku můžete buďto prodloužit, nebo samozřejmě vypovědět smlouvu.

Proč se platí za jistič

Proč platíme za jistič

Jejich smysl spočívá v distribuci maximálního množství elektřiny do vašeho odběrného místa. Peníze, které od vás distributor získá, jsou totiž využívány k zajištění nutné údržby distribuční elektrické sítě a správnosti měření spotřeby.Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Existují různé druhy pojistek do auta. Všechny ale fungují podobně. Rozdělují se podle barvy a každá z nich je dimenzovaná na jinou hodnotu elektrického proudu. Při jejím překročení se pojistka zahřeje a následně přepálí, čímž dojde k přerušení elektrického obvodu.

Malé pojistky se měří přiložením měřicích sond k jejich dvěma kovovým koncovkám. Pojistky v instalacích (vypínače) mají v přední části tělesa speciální důlky, které umožňují měřit kontinuitu obvodu. Pokud je zachována kontinuita obvodu, měřič by měl indikovat poměrně malý odpor.

Jak poznat vypadly jistič : Pokud praskne žárovka při rozsvícení a ozve se rána, je téměř jisté, že vypadl jistič. Vyměníme ji a zjistíme, že světlo nadále nesvítí a nesvítí ani další světla.

Jak zkontrolovat pojistky : Pokud chcete mít jistotu, že má váš vůz platné povinné ručení, můžete tak učinit velmi jednoduše přes internet. Na stránkách www.bezpojisteni.cz je možné zadat registrační značku vašeho vozu a datum, ke kterému chcete zjistit, zda je váš vůz pojištěn.

Jaký jistič 6kA nebo 10kA

Hlavní jistič – vypínací zkratová schopnost 10kA:

Zatímco pro zásuvkové nebo světelné okruhy si vystačíte s běžnými jističi se zkratovou odolností 6kA, jako hlavní jistič je nutné použít jistič se zkratovou odolností 10kA.

Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Pokud praskne žárovka při rozsvícení a ozve se rána, je téměř jisté, že vypadl jistič. Vyměníme ji a zjistíme, že světlo nadále nesvítí a nesvítí ani další světla. Je tedy jasné, že vyměněná žárovka není vadná a závadu je třeba hledat jinde.

Proč spotřebič vyhazuje pojistky : Dojde-li k vyhození jističe nebo spálení pojistky, když zapnete či vypnete spotřebič, děje se tak z důvodu svodu proudu na uzemnění nebo zkratu. Pokud je několik spotřebičů připojeno na stejný pojistkový obvod, může to způsobit spálení pojistky nebo vyhození jističe.