Jaké i Novákovi?
Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.Vždy píšeme v koncovce -OVI měkké I.

(Zpravidla se totiž jedná o vzor pán, muž, případně předseda.) Podej ten sešit Honzovi. Pojedeme na prázdniny k dědečkovi.Stejně píšeme i příjmení na adresu dopisu, protože říkáme, kdo (co) je příjemcem pošty. Zatímco na balíčky, dárky, poukazy píšeme vždy pro Novákovy, Skřivánkovy, Dvořákovy nebo Kocourkovy. Sdělujeme totiž, pro koho, co je daný předmět.

Jak napsat rodina Nováková : Užijeme‑li spojení podstatného jména rodina + tvaru příslušného tvaru příjmení, máme ve spisovných projevech tyto možnosti: všechno nejlepší Vám přeje rodina Novákových, rodina Novákova (nikoli *rodina Nováková); rodina Veselých, rodina Veselá, rodina Skotnických, rodina Skotnická, rodina Dolejších, rodina Dolejší: 1.

Jaké i se píše Novákovi

měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.

Jaké i se píše po slově : V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Jana a Iva Novákovy

Pokud píšeme o rodině Novákových, napíšeme Novákovi s měkkým I. Po stejné koncovce „sáhnou“ také Skřivánkovi, když si nadepisují jméno na poštovní schránku.

Pokud patří koncovka k podstatnému jménu, píšeme za všech okolností měkkou příponu -OVI.

  1. „Donesla bys dědečkovi oběd “
  2. Dědečkovi psi štěkali na kolemjdoucí. Královi sluhové okamžitě splnili jakýkoliv jeho příkaz.
  3. Dědečkovy kočky spokojeně předly.
  4. Ráda si prohlížela dědečkovy knihy,

Jaké jsou pády

V češtině rozlišujeme 7 pádů:

  • pád. nominativ. Kdo Co Pracuje jako dělník.
  • pád. genitiv. Koho Čeho Cesta vedla z města.
  • pád. dativ. Komu Čemu Navzdory počasí přišel včas.
  • pád. akuzativ. Koho Co Viděl lupiče krást.
  • pád. vokativ. Oslovujeme, voláme. Honzo, pojď sem! Pane Vomáčko, děkuji.
  • pád. lokál. O kom O čem
  • pád.

V dopisech fyzickým osobám se na prvním řádku píše Vážený pan / Vážená paní, Rodina, Manželé, Novomanželé, na druhém řádku pak jméno a příjmení adresátů (popř. jejich hodnosti nebo tituly).U přídavných jmen se psaní i/y určuje za využití vzorů jarní a mladý. U sloves se psaní i/y odvíjí od principu shody přísudku s podnětem.

Koncovky přídavných jmen (jarní/mladý)

U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech! V 1. pádě množného čísla rodu mužského životného píšeme -Í (malí chlapci jako mladí chlapci).

Jaké i se píše v příjmení : měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.

Jak oslovit manželé v dopise : Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení partneři, Vážení klienti).

Co napsat tatínkovi

Žij podle svého, měj pevné zdraví, narozeniny oslav tak, jak se slaví, popíjej víno, hodně se směj, jen dobrou náladu, prosím tě, měj. Máme Tě rádi, dobře to víš. Tatínku, všechno nejlepší k Tvým významným narozeninám, hlavně hodně zdraví a štěstí, ode všech, co Tě mají moc rádi.

Oblíbené jsou nejrůznější zážitky od masáží přes plavbu lodí až po let balonem. Dědovi uděláte radost také dobrou večeří v restauraci nebo balíčkem dobrot, které si vychutná v pohodlí domova. Skvělým dárkem je třeba dobrá čokoláda, voňavá káva, lahodná paštika nebo masitá klobása.umime.to/BWA

1. pád nominativ Kdo Co
4. pád akuzativ Koho Co
5. pád vokativ Oslovujeme, voláme
6. pád lokál O kom O čem
7. pád instrumentál S kým S čím

Jaký je 3 pád : 3. pád, dativ: Komu