Jak žijí cikády?
Za nejdelších hor- kých dní koncem června a začátkem čer- vence to bývá před setměním, někdy je můžeme slyšet i v noci. Je ovšem pravda, že některé cikády vydávají zvuk pouze přes den, jiné naopak až za soumraku nebo za svítání, další se ozývají přerušovaně, za – tímco mnohé zpívají delší dobu.Cikády prosluly svým hlučným (dosahuje až 120 decibelů) „zpěvem“, jímž samci lákají samice k páření.Ano, i dospělé cikády přijímají potravu. Stejně jako larvy sají svým bodavě-savým ústním ústrojím rostlinné šťávy. Zatímco larvy žijí v půdě a sají na kořenech svých živných rostlin, dospělé cikády žijí na keřích nebo stromech a sají na listech nebo větvičkách.

Jak cvrka cikada : Samečci vyluzují charakteristické hlasité cvrkavé zvuky pomocí membrány na zadečku. Jde o nejhlučnějšího zástupce z říše hmyzu. Cikády také můžeme nalézt u moře. Cikády dokážou vyvinout hlasitost až kolem 120 decibelů, což je pro lidský sluch již na hranici bolestivosti.

Jakou proměnu mají cikády

Mají proměnu nedokonalou (vajíčko, larva, dospělec) a jejich proměna trvá od 2 dnů do 17 let (některé druhy severoamerických cikád).

Jak velká je cikáda : Cikády (Cicadoidea) patří mezi polokřídlý hmyz. Dospělci běžně měří 2-5cm, ale některé tropické druhy mohou dosáhnout až 15 cm.

Hmyz nemá uši, ale na zvuky viditelně citlivě reaguje a zvuky i vydává. A pokud zvuky vydává, pak musí být pro někoho určeny. Již v předminulém století zjistili entomologové, že hmyz zvuky vnímá na nejrůznějších částech těla. Denní motýli mají sluchové orgány na kořeni předních křídel.

Naposledy cikády zaplavily 15 amerických států včetně New Yorku v roce 2004. Cikáda sedmnáctiletá (Magicicada septendecim) je druh cikády, která žije výhradně v USA a Kanadě. Její životní cyklus se řídí pravidelnou periodicitou, která trvá 17 let.

Jak Cvrček vydává zvuk

Cvrček polní bývá v dětských knížkách vyobrazen s housličkami a svůj zpěv skutečně vyluzuje jakýmsi instrumentem, který se dá přirovnat k houslím. Přesněji ke smyčci a ke strunnému nástroji. Zpěv, kterému se říká stridulace, vzniká třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého.K vnějšímu uchu patří boltec a zvukovod. Boltec zachycuje zvukové vlny a stíní zvuky přicházející zezadu. Tím napomáhá tomu, že dokážeme odlišit, zda zvuk přichází zepředu či zezadu. Zvukovod má takové rozměry, že je naladěn na frekvence v rozmezí 3 kHz až 4 kHz.Cikáda sedmnáctiletá (Magicicada septendecim) je druh cikády, která žije výhradně v USA a Kanadě. Její životní cyklus se řídí pravidelnou periodicitou, která trvá 17 let. Téměř celý život tráví hmyz v podzemí a prochází několika stadii vývoje larev, z nichž se nakonec po letech vylíhne dospělý jedinec.

Dospělé cikády nakladou po páření vajíčka do trav či větví a kmenů stromů. Z vajíček se vyklubou larvy – nymfy, které se zavrtají pod zem ke kořenům stromů, kde se živí jejich šťávami. U nás jsou larvy zavrtány po dobu čtyř let. Cikády pouštní, tedy přesněji, jejich larvy, jsou zavrtány v zemi až sedmnáct let.

Které zvíře neslyší : Zvířata slyší daleko lépe než my, lidé. 1) Výborný sluch mají například potkani, kočky nebo ježci. 2) Jeleni, srnci a další popásající se býložravci zase svoje slechy (uši) dokážou výborně natáčet do stran, takže neslyší zvuky jen z jednoho směru.

Kdo má nejlepší sluch : Rekordmanem je netopýr, který dokáže zachytit frekvence až do 100 kHz. Proto u většiny savců nejsme schopni sluchem řadu jejich signálů slyšet. Také ryby slyší pomocí postranní čáry většinou jen nižší frekvence. Kaprovité ryby mají dokonalé sluchové ústrojí, které využívá plynového měchýře coby rezonátoru.

Proč cvrčci Cvrkají

Cvrččí zápasy

Využívalo se bojovnosti samců, kteří při spatření jiného samečka začnou bojovně cvrkat. Pokud žádný ze soupeřů neustoupí, pustí se cvrčci do sebe kousáním.

Cvrčci si rádi pochutnají na pšeničných klíčcích, otrubách, kukuřičném či pšeničném šrotu, rybí mouce či sušeném mléce. Dále jim můžete dopřát nějaké ovoce či zeleninu, například jablko, mrkev, okurku, cuketu nebo třeba brambory. Ovoce a zelenina skvěle poslouží i jako zdroj vody.Jak na prevenci

  1. Důkladně utěsněte prostupy topení, vody, kanalizace a vzduchotechniky.
  2. Zabezpečte také otvory nebo trhliny na fasádách a další riziková místa.
  3. Nechte na dveře nainstalovat zavírače a ověřte těsnost oken i dveří
  4. Suroviny neskladujte přímo na zemi – používejte regály a palety.

Jak vydávají zvuk cikády : Každý druh cikád má přitom specifické cvrčení, které zástupci svého druhu s jistotou poznají. Samci vydávají hluk pomocí speciálního ústrojí na zadečku, které se podobá bubnu a skládá se ze svalů a napínací vazivové membrány vibrující rychlostí až pět stovek kmitů za vteřinu.