V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a zalít vrstvou betonu. Alternativou je použití cementové stěrky a následná aplikace asfaltové izolace. Poté přichází na řadu izolace, například v podobě polystyrénu.Obvykle se doporučuje, aby zateplení sahalo do hloubky cca 80 cm, tedy přibližně do nezámrzné hloubky zeminy. Speciální řešení tam, kde například není možné obnažit základy až takto hluboko, je tepelná izolace ve vodorovném směru. Tepelná izolace základových konstrukcí je tedy k soklové izolaci v kolmém směru.Nejčastěji se používá pěnový polystyren EPS F (fasádní), který nabízí výhodnou cenu a vynikající tepelnou izolaci. Dalším oblíbeným typem izolace je minerální vata, která je vhodná pro zateplování dřevostaveb a konstrukcí ze dřeva.
Jak hluboko odkopat zaklady : Odkopání základu domu
Nejdříve je třeba provést výkop až na patu domu, velice často do hloubky 2,4 m – 2,5 m.To se může provést ručně, bez techniky. V tomto případě se může stát, že tvrdý jíl velice znepříjemní výkopové práce a zároveň je prodraží.
Co nejlépe izoluje
Příklady tepelných izolantů
Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu (vzduchu), např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále např. sklo, dřevo, polystyren, ap. Ve stavebnictví se kvůli lepší tepelné izolaci používají cihly s dutinami.
Proč zateplovat starý dům : Po zateplení se tak v domě nejen lépe bydlí, ale i se na něj dobře kouká. Zateplené domy tím zvyšují svou hodnotu na trhu a případní kupci jsou zpravidla ochotni zaplatit výrazně více. Domy a byty se po zateplení prodávají lépe a především dráže než staré a nezateplené.
Rizika spojená se zateplováním domů
Může být poškozen silným nárazem (třeba i dětským míčem), dokonce si zde dělá své dutiny datel (považuje polystyrenové zateplení za útulné místo pro život). A právě i drobné mechanické poškození, každá prasklina vyžaduje bezprostřední opravu.
Optimální řešení soklu domu v praxi
Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.
Čím zateplit starý kamenný dům
Když už se rozhodnete pro zateplení kamenného domu, je důležité zvolit správný materiál pro izolaci. Krom těch tradičních, jako jsou minerální vata anebo pěnový polystyren, je čím dál populárnější použití polyuretanové pěny. Jedním z druhů této pěny je právě Chytrá pěna. Chytrá pěna přináší několik klíčových výhod.Drenáž se uplatní především v případech, kdy je objekt zasazen do nepropustného horninového prostředí tak, že dochází k hromadění vody v zásypu stavební jámy a voda by pak tlakem působila na stavební konstrukce. Takové podmínky se vyskytují na velkém množství stavenišť v České republice.Použijeme systém sanačních omítek včetně protisolných nátěrů. Odfouknuté a nesoudržné omítky bude nutné nejprve odstranit, proškrábat spáry a očitit zdivo. Poté naneseme jednotlivé vrstvy sanačního systému pro vytvoření dlouhodobě stabilního povrchu, schopného odpařit zbytkovou vlhkost ze zdiva.
Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.
Jak nejlevneji zateplit dům : Polystyren je jeden z nejlevnějších materiálu pro izolaci, stojí od 60 Kč. Náklady na izolaci domu se pohybují od 250 000 do 450 000 Kč nebo od 600 do 1 450 Kč za metr čtvereční. Zateplení polystyrenem je obvykle o 25 % až 50 % levnější než izolace pomocí minerální vaty.
Kolik stojí zateplení stareho domu : Cena zateplení domu za metr čtvereční
Typ zateplení | Cena za metr čtvereční izolace |
---|---|
Zateplení pomocí polystyrenu | 600 až 1 000 Kč za metr čtvereční |
Zateplení minerální izolační vatou | 800 až 1 500 Kč za metr čtvereční |
Zateplení dřevěným vláknem | 800 až 1 200 Kč za metr čtvereční |
Jak se zbavit vlhkosti ve starém domě
Na výběr máte několik možností:
- podřezání zdiva řetězovou pilou.
- podřezání zdiva diamantovým lanem.
- vrážení nerezových plechů do zdiva.
Vedle topení uhlím či dřevem tak mějte k dispozici také záložní zdroj. V praxi můžete narazit na kombinaci krbu s výměníkem, akumulační nádrží, elektrokotlem a podlahovým topením. Nezapomínejte však na to, že budování nového zdroje tepla je investicí do budoucna.Výška soklu je minimálně 30 cm
Norma uvádí výšku zateplení soklu minimálně 30 centimetrů nad budoucí okolní terén. Do této výšky bychom měli použít nejen soklový polystyren, ale také svislou hydroizolaci kolem stavby.
Čím zateplit dům zevnitř : Jako tepelná izolace se pro vnitřní zateplení nejlépe osvědčila paroproustná minerální vata. Pořizujeme desky minerální vaty odpovídající tloušťky a lepíme je na stěnu a ostění oken celoplošně vysoce nasákavou lepicí maltou. Dosáhneme tak nasákavé izolační skladby.