Jak izolovat teplo?
Pro izolaci se používají izolační hadice nebo izolační pouzdra z různých materiálů, jako je plast, minerální vlna a kaučuk. Ten se na základě své elasticity hodí zejména pro potrubní systémy s častými odbočkami. Protože je nutné zařízení pro projekt dočasně deaktivovat, doporučujeme potrubí izolovat v létě.Až 30 % celkové tepelné ztráty domu mohou způsobit okna. Staré či nekvalitní výrobky mohou mít součinitele prostupu tepla až 5,8. Platné české normy přitom jako doporučenou hodnotu uvádí 1,2. Výrazně eliminovat úniky pomůže stínicí technika, zejména předokenní rolety.Chcete-li mít v obytném podkroví tepelnou pohodu a komfort, musíte počítat s tloušťkou tepelné izolace minimálně 200 mm, a to ve dvou vrstvách. Hlavní vrstva by neměla mít méně než 160 mm a druhá vrstva by neměla být tenčí než 4 cm – a to je jen minimum.

Jak udělat izolaci domů : Použijeme systém sanačních omítek včetně protisolných nátěrů. Odfouknuté a nesoudržné omítky bude nutné nejprve odstranit, proškrábat spáry a očitit zdivo. Poté naneseme jednotlivé vrstvy sanačního systému pro vytvoření dlouhodobě stabilního povrchu, schopného odpařit zbytkovou vlhkost ze zdiva.

Co nejlépe izoluje

Příklady tepelných izolantů

Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu (vzduchu), např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále např. sklo, dřevo, polystyren, ap. Ve stavebnictví se kvůli lepší tepelné izolaci používají cihly s dutinami.

Čím nahradit polystyren : Minerální vata se proto obzvlášť hodí pro zateplení starších domů, domů po sanacích zdiva či jako prevence odvádění vlhkosti z budovy do budoucna. Nedochází tak ke vzniku plísní a snižování tepelněizolačních vlastností. Pokud je fasáda z hořlavých materiálů, požár se může po fasádě budovy šířit velmi rychle.

Zvlhčete vzduch

Pokud můžete, namočte závěsy, případně i ručníky a prostěradla do studené vody. Voda, která se z nich bude přes den odpařovat, sníží teplotu v místnosti alespoň trochu. Obecně se také doporučuje mít v bytě v květináčích dostatek květin, které zvlhčují. Nejlepší je seskupit jich více do jedné místnosti.

K tomuto jevu dochází v důsledku ochlazování vlhkého vzduchu. Důvodem jsou rozdílné teploty, kdy je v interiéru teplo a venku zima. Vlhkost ve vzduchu se začne srážet v podobě kapek vody a usazovat na hladkých a studených površích, mezi které patří například okna.

Kolik cm Foukane izolace

Aplikace foukané izolace je rychlá a bezodpadová, přičemž není třeba vyklízet půdu. Foukanou izolaci je doporučeno aplikovat v tloušťce 18 až 25 cm v případě stropu, ovšem třeba pro splnění podmínek dotačních programů to může být 30 cm.Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor. PUR pěny a to ve formě stříkané izolace.Nejčastěji se používá pěnový polystyren EPS F (fasádní), který nabízí výhodnou cenu a vynikající tepelnou izolaci. Dalším oblíbeným typem izolace je minerální vata, která je vhodná pro zateplování dřevostaveb a konstrukcí ze dřeva.

Bez izolace základů to nepůjde

Odkopejte zeminu k základům (pozor, ne hlouběji), nechte proschnout a srovnejte do svislé roviny sanačním podhozem, napenetrujte, natavte asfaltovou folii až nad úroveň podlah domu.

Čím zateplovat : Čím zateplit dům

  • Polyuretan (PUR) Izolaci z polyuretanu lze instalovat už při stavbě, a to pomocí nástřiku pěny přímo naurčená místa, nebo i při rekonstrukci.
  • Kontaktní zateplovací systém ETICS.
  • Kamenná vlna a minerální vata.
  • Polystyren.
  • Pěnové sklo.
  • Dřevěná vlákna a celulóza.
  • Korek.
  • Tepelně izolační malta.

Co je lepší než polystyren : Minerální vata odolá UV záření, při vystavení slunci se neznehodnotí Na rozdíl od polystyrenu je minerální vata navíc odolná i vůči UV záření, a proto ji není nutné na stavbě chránit před slunečním svitem, na rozdíl od polystyrenu, který se může zkroutit a ztratit své izolační vlastnosti.

Jak mít doma teplo bez topení

Jak se doma zahřát bez zapnutého topení

  1. Polštáře, přehozy, plédy. Když nechcete od základů měnit svůj interiér, spolehněte se na bytový textil.
  2. Kůže hodně zmůže.
  3. Teplo (nejen) od nohou.
  4. Zatáhněte závěsy.
  5. Když barvy hřejí
  6. Útulné koberečky.
  7. Teplo od podlahy.


Nejlepší způsoby, jak ochladit pokoj

  1. Větrejte v noci, přes den zatemněte.
  2. Teploodpudivá roleta je další účinný způsob, jak ochladit místnost.
  3. Sbohem, hřejivé látky.
  4. Ochlazení místnosti zajistí namočené závěsy.
  5. Voda do dřezu i vany.
  6. Jak ochladit byt s pomocí ventilátoru.
  7. Efektivní chlazení bytu díky mobilní klimatizaci.

Abyste předcházeli rosení oken, větrejte zhruba 3x denně a to tak, že otevřete okno či balkonové dveře dokořán na zhruba 5–10 minut. Důležité je takto vyvětrat v ložnici těsně před spaním, neboť právě brzy ráno bývá vlhkost venkovního vzduchu nejvyšší, což se na oknech projeví v podobě rosy hned časně z rána.

Jak utěsnit okna na zimu : Abyste zabránili pronikání studeného vzduchu, tak netěsnost můžete utěsnit těsnicí hmotou nebo okenní pěnou, ať už na okenním rámu nebo pod parapetem. Nakonec použijte okenní tmel, abyste vytvořili pěknou spáru. Vnitřek můžete snadno utěsnit akrylátem. Stačí ho nastříkat na stěnu kolem okna.