Proplutí kanálu trvá 8-10 hodin. Poplatky za proplutí se pohybují ve výši 50.000 – 250.000 dolarů podle tonáže lodi. V roce 2016 byl otevřen druhý kanál, který umožňuje proplutí lodí s největší tonáží. Tyto lodě jsou nazývány Post-Panamax ships.Panamský průplav
Panamský průplav Canal de Panamá | |
---|---|
Otevření | 15. srpna 1914 |
Rozšíření | otevření rozšíření 26. června 2016 |
Parametry vodní cesty | |
Zdymadla | 3 |
Spojené státy vybudovaly Panamský průplav v letech 1901 až 1914 po krachu předchozího francouzského projektu a po celé 20. století byly jeho vlastníkem. Ačkoliv oficiálně předaly Panamský průplav ke správě tamní vládě již v roce 1999, svůj vliv si zde udržují dodnes.
Co je to průplav : Průplav, plavební kanál, je uměle vystavěná vodní cesta spojující vodní toky, řeky, řeku s mořem nebo dvě moře, jezera, oceány či jiné vodní plochy navzájem.
Jak funguje Panamský průplav
Jak systém funguje: Průplav tvoří tři soustavy komorových zdymadel. Komory jsou 33,5 metru široké a 305 metrů dlouhé. Skrze zdymadla jsou lodě taženy několika lokomotivami umístěnými na pevnině. Uvnitř kanálu je uměle vytvořené Gatunské jezero s hladinou 26 metrů nad mořem.
Kde je dálnice bez poplatku :
- D1, úsek Kývalka – Holubice (km 182-210)
- D2, úsek Brno – Chrlice (km 0-3)
- D5, úsek Ejpovice – Sulkov (km 67-89)
- Silnice I/37, úsek Hradec Králové – Pardubice.
- D5, úsek Beroun-východ – Beroun-západ (km 14-22)
- D10, úsek Satalice – Stará Boleslav (km 0-14)
- D10, úsek Bezděčín – Mladá Boleslav (km 39-46)
Největší lodě, které mohou v dnešní době kanálem proplouvat, se nazývají Panamax. Proplutí trvá asi 6 – 8 h. Americká společnost stavebních inženýrů jmenovala Panamský průplav jedním ze sedmi divů moderního světa. Po druhé světové válce se o Panamský průplav vedly spory mezi Panamou a Spojenými Státy.
Každý den průplavem propluje 35 až 40 lodí. „Panamský průplav je po rozšíření nejen významným hráčem v regionální námořní dopravě, ale i celosvětově,“ řekl novinářům viceprezident správy průplavu Óscar Bazán.
Co se stane když omylem vjedu na dálnici
Co ale můžu udělat, když na dálnici či rychlostní komunikaci omylem vjedu do protisměru
- Zastavte co nejvíce u kraje vozovky, nejlépe vlevo, tj.
- Zapněte varovné blinkry, aby bylo vozidlo co nejlépe vidět.
- Oblečte si reflexní vestu, ve které budete vidět na velkou vzdálenost, pomůže Vám ochránit vaše zdraví.
Jak se značí placené a neplacené úseky dálnic Začátek a konec placeného úseku, kde je třeba mít zaplacený dálniční kupón poznáte podle zelené značky s piktogramem dálnice, konec tohoto úseku pak totožnou značkou s červeným pruhem (je přeškrtnutá).Zpravidla kolem 10 dní před koncem platnosti vám přijde upozornění.
Kontrolní kamery jsou na všech dálnicích, ale nejvíce jich je na dálnici D1. Třeba na dálnici D4 je stacionární kontrola na jediném místě, stejné je to na dálnicích D6 a D7. Policisté a celníci by dnes měli říci, jak chytají neplatiče nových elektronických dálničních známek.
Jak zjistí policie že nemám dálniční známku : To, že nemáte platnou známku, může policista zjistit buď při běžné kontrole, nebo na dálku. PČR má v autech a na mýtných branách speciální kamery, které snímají SPZ a snadno si mohou auto bez platné známky „vytipovat“.
Co delat kdyz omylem vjedu na dálnici : Co dělat, pokud omylem vjedu do protisměru na dálnici Co nejdříve zastavte u kraje vozovky, z pohledu řidiče vozidla v protisměru ideálně na levé straně v odstavném pruhu pokud to situace umožní. Pokud to ale možné není, zastavte co nejblíže u středového pásu dálnice.
Jaká je pokuta když nemám dálniční známku
Na místě mohou udělit pokutu do výše 5 000 Kč, ve správním řízení se sankce může vyšplhat až na 20 000 Kč. V případě zneužití systému tím, že podáte oznámení od osvobození od dálničních poplatků, ačkoliv na něj nemáte nárok, se vystavujete možné pokutě až 100 000 Kč.