Místní příslušnost OSSZ se řídí místem trvalého pobytu občana (OSVČ) nebo místem hlášeného pobytu v ČR. Pokud máte trvalé bydliště v Praze, můžete zahájení samostatné výdělečné činnosti oznámit kterémukoliv územnímu pracovišti Pražské správy sociálního zabezpečení (PSSZ).přímo u ČSSZ, nebo u kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ).Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) jsou územní organizační jednotky ČSSZ, které se podílejí ve vymezených oblastech na realizaci sociálního pojištění v okruhu své působnosti. Ředitele OSSZ jmenuje a odvolává ústřední ředitel ČSSZ.
Kdo spravuje sociální zabezpečení : ČSSZ podle § 5 písm. e) zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení řídí a kontroluje činnost ÚSSZ.
Kam volat ohledně důchodu
Klientské centrum ústředí ČSSZ
Adresa | Křížová 25, 225 08 Praha 5 |
---|---|
Telefon | 800 050 248 |
Kam volat na OSSZ : Odbornou pomoc a informace vztahující se ke konkrétní situaci občana poskytnou odborníci kterékoli OSSZ spadající pod příslušnou ÚSSZ v místě jeho bydliště a call centra na telefonním čísle 800 050 248.
ČSSZ jako orgán státní správy vykonává působnost v oblasti sociálního zabezpečení (důchodového pojištění a nemocenského pojištění) a lékařské posudkové služby. Kompetence ČSSZ jsou upraveny zákonem ČNR č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.
Osvědčení o žití mohou provádět i některé honorární konzuláty. To, zda konkrétní honorární konzulát tuto službu poskytuje si lze ověřit buď přímo u tohoto honorárního konzulátu, případně u velvyslanectví České republiky v dané zemi. Seznam ZÚ najdete na internetové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Jaké instituce spravuji sociální zabezpečení
ČSSZ jako orgán státní správy vykonává působnost v oblasti sociálního zabezpečení (důchodového pojištění a nemocenského pojištění) a lékařské posudkové služby. Kompetence ČSSZ jsou upraveny zákonem ČNR č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.Česká správa sociálního zabezpečení (označuje se zkratkou ČSSZ) je úřad, který má v České republice na starost důchodové a nemocenské pojištění většiny občanů a výběr pojistného na tato pojištění.Můžete využít online důchodovou kalkulačku na ePortálu ČSSZ (služba „Informativní výpočet starobního důchodu“), která automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě. Pokud nedisponujete elektronickou identitou, lze využít důchodovou kalkulačku a veškeré údaje do ní vyplnit ručně.
Žádost o důchod podává sám občan, a to na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno. Žádost o důchod se podává osobně, případně je možné k tomuto úkonu zmocnit jinou osobu na základě udělené plné moci (nevyžaduje se její úřední ověření). Žádost s žadatelem sepíše odborník oddělení důchodového pojištění.
Kam volat když nepřijde důchod : Pokud příspěvek nedorazil a nejedná se o některou ze situací vysvětlenou výše v textu, mohou se důchodci obrátit se žádostí o informaci na místně příslušnou OSSZ/PSSZ/MSSZ. Případně mohou zaslat žádost o výplatu jednorázového příspěvku důchodci ČSSZ. Upozorňujeme, že uvedené platí pouze pro klienty ČSSZ.
Kdo vydává důchod : Všechny žádosti o důchod postupují OSSZ České správě sociálního zabezpečení, která o nich rozhoduje. Délka vyřízení žádosti závisí na tom, zda jsou v evidenci ČSSZ všechny podklady, či nikoliv.
Kdy se vyplácí důchody do zahraničí
Důchod je vyplácen vždy zpětně za uplynulé čtvrtletí.
Podmínky nároku na výplatu důchodu tj., že klient je naživu, se ověřují 1 x ročně tiskopisem Potvrzení o žití, který ČSSZ zasílá v prosinci kalendářního roku na adresu klienta v zahraničí.
Forma oznámení změny trvalé adresy
Tiskopis, včetně po- žadovaných příloh, můžete odeslat elektronicky po přihlášení na ePortál ČSSZ nebo prostřednictvím své datové schránky fyzické osoby, případně vlastno- ručně podepsaný tiskopis doručit kterékoliv OSSZ.Česká správa sociálního zabezpečení (označuje se zkratkou ČSSZ) je úřad, který má v České republice na starost důchodové a nemocenské pojištění většiny občanů a výběr pojistného na tato pojištění.
Co patří do sociálních služeb : Služby sociální péče
- Osobní asistence.
- Pečovatelská služba.
- Tísňová péče.
- Průvodcovské a předčitatelské služby.
- Podpora samostatného bydlení
- Odlehčovací služby.
- Centra denních služeb.
- Denní a týdenní stacionáře.