Stále asi ale o kousek lépe, než u cibule. Obě dvě věci, jsou teoreticky samozřejmě zdravá věc. Česnek je velmi silný antioxidant, jsou to přírodní antibiotika, prevence proti rakovině, zlepšují pevnost kotí. Cibule je také antioxidant, snižuje cholesterol, chrání proti rakovině.Česnek naopak nesázejte na místo, kde jste před 4 až 5 sezónami pěstovali cibuli, pažitku nebo pórek. Rostliny patří do stejné čeledi a mají společné choroby a škůdce. Další nevhodnou předplodinou jsou hrách a obiloviny. Poslední zmiňované česnek zbytečně zaplevelují.Jedná se o jarní pozdní odrůdu, která se vyznačuje dobrou odolností a dlouhodobou skladovatelností. Česnek je kulovitého tvaru, má aromatickou chuť i vůni. Slupka je bílá, dužina mírně nafialovělá.
Kdy leze česnek : Jarní sadbu česneku lze sázet kdykoliv od podzimu do jara. Podzimní vysazujte, když teplota klesne pod 9 °C, klidně až na konci listopadu. Česnek vysazený na podzim prospívá lépe než ten vysazený na jaře.
Kolik se může sníst česneku za den
Doporučená denní dávka česneku je přibližně 5 g, což odpovídá asi jednomu stroužku.
Co se děje v těle když snim česnek : Když je česnek fyzicky narušen žvýkáním, krájením nebo rozdrcením, uvolňuje alliinový metabolit: allicin. Allicin se mění na řadu v tuku a ve vodě rozpustných sloučenin obsahujících síru. Tyto sloučeniny jsou velmi těkavé a vylučují sírovodík, který je součástí nezaměnitelné vůně a chuti česneku.
Při jeho pravidelném užívání dochází k potlačování hnilobných a kvasných procesů ve střevech. Dále aktivně bojuje proti střevním parazitům a má silné antioxidační vlastnosti, protože působí proti volným radikálům a blahodárně působí na onemocnění srdce a cév. Konzumace česneku snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů.
Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici – pokud ho tedy plánujeme spotřebovat během týdne. Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice.
Jak správně jíst česnek
Nejlepší je jíst česnek syrový, doporučená dávka je jeden stroužek denně (některé zdroje uvádějí dva až tři stroužky česneku denně.Při jeho pravidelném užívání dochází k potlačování hnilobných a kvasných procesů ve střevech. Dále aktivně bojuje proti střevním parazitům a má silné antioxidační vlastnosti, protože působí proti volným radikálům a blahodárně působí na onemocnění srdce a cév. Konzumace česneku snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů.Je známo, že česnek má v sobě látky, které mohou snadno podráždit žaludek i střeva. Následkem může být zastavená či zpomalená sekrece trávicích šťáv ve střevním traktu, což přímo ovlivňuje správné trávení potravy. U pacientů s hepatitidou může dojít ke zhoršení nemoci a k nevolnosti!
Česnek je jednou z nejzdravějších potravin na světě, ale před spaním byste se ho měli vyvarovat. Nejen proto, že svého partnera nepříjemným zápachem příliš neokouzlíte, ale také proto, že se vám po něm bude velmi těžko spát. Česnek způsobuje pálení žáhy, a u lidí s citlivým žaludkem může způsobit i bolesti břicha.
Kdy se nesmí jíst česnek : Pacienti, kteří trpí průjmem, by neměli jíst syrový česnek, protože jeho pikantní chuť může vyvolat střevní poruchu. Může způsobit zhoršení hyperémie sliznice střeva a edému. Pokud trpíte průjmem, buďte opatrní s jeho konzumací. Lidé, kteří mají zdravotní problémy s očima, by se měli česneku vyhýbat.
Co všechno léčí česnek : Při jeho pravidelném užívání dochází k potlačování hnilobných a kvasných procesů ve střevech. Dále aktivně bojuje proti střevním parazitům a má silné antioxidační vlastnosti, protože působí proti volným radikálům a blahodárně působí na onemocnění srdce a cév. Konzumace česneku snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů.
Co se stane když budu jíst česnek
Česnek obsahuje bílkoviny, cukry, vitamin C, vitaminy skupiny B, v listech se nachází karoten. Najdeme v něm také hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo, mangan, zinek, jod a měď. Jako zdroj flavonoidů uvolňuje cévní spazmy, snižuje krevní tlak a podporuje vylučování cholesterolu.
Při jeho pravidelném užívání dochází k potlačování hnilobných a kvasných procesů ve střevech. Dále aktivně bojuje proti střevním parazitům a má silné antioxidační vlastnosti, protože působí proti volným radikálům a blahodárně působí na onemocnění srdce a cév. Konzumace česneku snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů.