Nejčastější variantou je oddělená cesta ženicha a nevěsty.
V prvním autě jede vždy ženich, se svým svědkem. Za nimi se seřadí další auta, popř. i autobus, se všemi svatebními hosty.Hudební doprovod začíná hrát a prvním příchozím je ženich se svojí matkou (matka jde po jeho pravém boku), za nimi jde ženichům otec a matka nevěsty (matka opět na pravém boku), dále svědkové, případně družičky a družby. Naposled přichází nevěsta ve svým otcem. Tady může jít nevěsta na levém i na pravém boku.Něco modrého
V mnohých kulturách je modrá barva spojována s Pannou Marií, a tak se také stala symbolem nevěstiny čistoty. Dokonce i svatební šaty bývaly původně modré. Prvotní anglický zvyk navíc uvádí, že právě modrá je znakem dlouhého společného života manželů a jejich loajality.
Kde stojí ženich u obřadu : Nevěsta stojí u oltáře vždy vlevo, ženich vpravo. Pokud obřad probíhá přímo během mše svaté, pak po něm vždy následuje úkon kajícnosti, v průběhu něhož se snoubenci v duchu zpovídají ze svých hříchů a prosí Boha o odpuštění.
Kdo zdobí svatební auta
Auta svatebčanů
Zdobení je možné zorganizovat různými způsoby. Nejčastěji auta svatebčanů zdobí kamarádi snoubenců. Stužky by měla mít přichystané nevěsta. Pak už je třeba jen hlídat přijíždějící auta, od řidičů vyptat klíče a auta ozdobit.
Co na svatbě nesmí chybět : Není jich zrovna málo, ale s tímto seznamem vám žádný neuteče.
- Místo na svatbu.
- Svatební obřad.
- Matrika.
- Prsteny.
- Svědci.
- Občerstvení
- Svatební šaty a oblek.
- Květiny.
Jako svědkyně už od rána dohlížíte na nevěstu a staráte se o to, aby jí to slušelo. Během svatebního dne u sebe ideálně nosíte tzv. KZP (krabičku poslední záchrany) se rtěnkou, kapesníčky a šitíčkem, která se nevěstě může během dne hodit.
Pokud jdete na svatbu jako host, tak:
Jestli si to novomanželé výslovně nepřejí jinak, tak na formální svatbu vždy volte oblek. Platí totéž jako u svědka – pokud má ženich světlý oblek, vy mějte tmavší. Pokud má černý, sáhněte také po černém obleku. Pokud je horko, jednoznačně sáhněte po lněném obleku.
Co nesmí nevěsta
Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich ochutnat svatební dort. Ani svatebčané by neměli dort odmítnout, přineslo by to smůlu i snoubencům. Aby neměla nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, nesmí péct ani jinak pomáhat s pečením svatebních koláčů, dortu a cukroví.Matka ženicha
Podpořit a přispět radou a návrhy může i při výběru dekorací, místa pro obřad nebo svatebního menu. Ona je tím, kdo vede ženicha k oltáři a následně během ceremonie sedí v první lavici spolu se svým partnerem. Podobně jako nevěstina matka pomáhá se seznamováním členů své rodiny s ostatními hosty.Čtvrtstoletí manželského života představuje prvé výročí drahých kovů a nazývá se stříbrná svatba. A co se dává k stříbrné svatbě Dokonalým dárkem je právě stříbrný šperk. Výročí manželství po třiceti letech nese název perlová svatba.
Jak už název diamantová svatba napovídá, vhodným dárkem je kombinace bílého, žlutého či růžového zlata zdobeného diamanty. Kombinace zlata a diamantů představuje nejen tip na dárek pro manželku či manžela k výročí svatby, jde také o pěkný dárek k výročí svatby pro rodiče.
Co dělá svědkyně na svatbě : Dost často se svědci starají o organizaci během svatby. Třeba o příjezdy a odjezdy hostů, řazení rodiny na místě obřadu nebo zasedací pořádek na hostině. Je tedy zapotřebí vědět, kdo je kdo, a také znát harmonogram celého dne. Bývá zvykem, že svědci mívají proslov před svatební hostinou.
Co do kufříku pro nevěstu : CO OBSAHUJE KÁPÉZETKA PRO NEVĚSTU:
- malou svačinku.
- bezbarvý lak na nehty (na utíkající oka na silonkách a jiné pohromy)
- jelení lůj / lesk na rty.
- krém na ruce.
- kapesníčky / vlhčené ubrousky.
- tic tac (lepší než žvýkačky, aby nevěsta nemusela před obřadem hledat koš)
- spínací špendlíky.
- vatové tyčinky.
Co se dává stareho ke svatbě
Něco starého
Vyjadřuje symbol spojitosti nevěsty s rodinou. Říká tím, že její vztahy s rodinou dnem svatby nekončí a že si své rodiny váží. Něco starého může být: rodinný šperk, medailonek, hřebínek či spona do vlasů.
Vyhněte se bílé barvě, to je jeden z nejzákladnějších zákonů svatebního oblečení. Pokud nejste nevěsta, této barvě byste se jako svatební host měli jednoznačně vyvarovat. Toto pravidlo platí také pro odstíny bílé, jako je krémová nebo šampaňská.Říká se, že svatba by se měla konat do roka a do dne od zásnub. Rok je totiž ideální dobou, za jak dlouhou se dá svatba bez problému naplánovat.
Co platí rodiče ženicha : Rodina ženicha
Od rodičů ženicha se očekává, že zaplatí potřebné úřední poplatky, dále pak ubytování a dopravu pro hosty ženicha – svědek, kamarádi. Ženich a jeho rodina tradičně plánují a platí líbánky, ale v dnešní době je plánování a sestavování rozpočtu obecně více založené na spolupráci.