Jmenovitý proud je pouze orientační
Charakteristika jističe | Násobek jmenovitého proudu, při kterém jistič okamžitě přeruší obvod | Použití |
---|---|---|
B | 3–5,5 | ochrana el. vedení, zásuvkové a světelné obvody v domácnosti |
C | 5,5–10 | menší elektromotory, transformátory, větší světelné okruhy |
D | 10–20 | velké indukční a kapacitní zátěže |
4. 8. 2021Elektrické pojistky
Elektrická pojistka je jednorázové zařízení, které přeruší obvod při nadproudu nebo zkratu. Tavná elektrická pojistka je obvykle tvořena tenkým vláknem, které se při překročení určité velikosti proudu přepálí a přeruší tak elektrický obvod.Pojistkou rozumíme potvrzení o uzavření pojistné smlouvy. Toto potvrzení vydává pojistitel pojistníkovi. V případě, že není pojistná smlouva uzavřená v písemné podobě, je nutné, aby pojistka obsahovala alespoň číslo pojistné smlouvy, zákonné náležitosti a případně i ujednání odlišující se od pojistných podmínek.
Jaký je rozdíl mezi jističem a pojistkou : Pojistka se při poruše přeruší a musí se vyměnit, jistič je přístroj, který v případě nějakého problému vypne a odpojí vadnou část instalace, stejně jako pojistka, ale po odstranění příčiny se dá jednoduše zapnout. Co se týká instalací, u zásuvkových okruhů platí, že může být max. 10 zásuvek na jeden okruh.
Jak se dělí pojistky
Pojistky lze rozdělit na: závitové pojistky, válcové pojistky, nožové pojistky, pojistky pro jištění polovodičů (rychlé) pojistky vn.
Jaké jsou hlavní jističe : Nejčastějšími typy jističů jsou ty s hodnotou 1x25A (jednofázový), 3x20A a 3x25A (trojfázové).
V praxi se pojistky rozdělují na tzv. velmi pomalé (TT), pomalé (značeno T), středně pomalé (M), rychlé (značeno F) a velmi rychlé (TF) v závislosti na tom, za jak dlouho dojde k přepálení tavného drátku při konstantním nadproudu.
V praxi se pojistky rozdělují na tzv. velmi pomalé (TT), pomalé (značeno T), středně pomalé (M), rychlé (značeno F) a velmi rychlé (TF) v závislosti na tom, za jak dlouho dojde k přepálení tavného drátku při konstantním nadproudu.
Co je vratná pojistka
PPTC (z anglického Polymeric Positive Temperature Coefficient device – polymerové zařízení s pozitivním teplotním koeficientem; polyswitch), v češtině známé jako vratná pojistka, je pasivní elektronická součástka, která chrání podobně jako tavná pojistka zařízení nebo obvod před nadproudem či zkratem.Tepelné pojistky
Používají se především k ochraně elektrických přijímačů před poškozením způsobeným nadměrnou teplotou systému. Když přemýšlíte nad tím, jak zkontrolovat tepelnou pojistku, je třeba mít na paměti, že se často používají k ochraně jednotlivých prvků elektrických systémů – např. tranzistorů.(1) Pojistné plnění poskytuje pojišťovna v tuzemských zákonných penězích. (2) Nahradil-li zaměstnavatel poškozenému škodu nebo její část přímo, má právo, aby jí pojišťovna po odečtení případné náhrady podle § 9 až 12 této vyhlášky vydala to, co by za ni jinak plnila poškozenému.
Poplatky spojené s výměnou jističe
S výměnou jističe jsou spojené poplatky za navýšení rezervovaného příkonu ve výši 250 Kč za jeden Ampér u jednofázového a 630 Kč za jeden Ampér u třífázového jističe.
Jaký hlavní jistič v bytě : Zatímco v bytech, kde topíte a ohříváte vodu jinak než elektřinou, si často vystačíte s jističem 1×25 A, v rodinných domech jsou častěji používané hlavní jističe o velikosti 3×20 A nebo 3×25 A.
Jak fungují pojistky v autě : Existují různé druhy pojistek do auta. Všechny ale fungují podobně. Rozdělují se podle barvy a každá z nich je dimenzovaná na jinou hodnotu elektrického proudu. Při jejím překročení se pojistka zahřeje a následně přepálí, čímž dojde k přerušení elektrického obvodu.
Co dělá pojistka
Hlavní funkcí elektrických pojistek je chránit síťovou infrastrukturu a její uživatele před negativními účinky nadměrného toku elektrické energie, jako je požár nebo úraz elektrickým proudem. Kromě toho pojistky do určité míry chrání připojená elektrická a elektronická zařízení před přetížením nebo zkratem.
Malé pojistky se měří přiložením měřicích sond k jejich dvěma kovovým koncovkám. Pojistky v instalacích (vypínače) mají v přední části tělesa speciální důlky, které umožňují měřit kontinuitu obvodu. Pokud je zachována kontinuita obvodu, měřič by měl indikovat poměrně malý odpor.Testování pojistky pomocí měřiče odporu
Případnou spálenou pojistku lze zkontrolovat také pomocí měřiče odporu. Po přiložení měřicích sond k pojistkovým vodičům spusťte měření odporu. Pokud je hodnota elektrického odporu velmi vysoká nebo zařízení hlásí přerušení obvodu, je pojistka přepálená.
Jak funguje pojištění : Pojištění jako takové funguje tak, že pojišťovna vybírá od svýchpojistníků, pojistné. Pojistník, ale nemusí být nutně ta samá osoba jakopojištěný. Pojistník uzavírá smlovu a pojištěný je osoba v jehož prospěch je smlouva uzavřena. Zpojistného pak pojišťovna vytváří takzvané pojistné rezervy.