Podle tvaru rozlišujeme přívlastek shodný a neshodný, podle významu přívlastek volný a těsný.Přívlastek neshodný se při skloňování se nemění podle podstatného jména, které rozvíjí. Obvykle stojí za podstatným jménem, často je vyjádřen podstatným jménem nebo slovesem v infinitivu, někdy i příslovcem.Čárkou se odděluje, pokud jde o přívlastek volný (nezužuje význam řídícího podstatného jména, spíše ho vysvětluje či doplňuje a může se vynechat, aniž se změní smysl věty). Čárkou se neodděluje přívlastek těsný (zužuje nebo specifikuje význam řídícího podstatného jména, pokud by se vynechal, změnil by se smysl věty).
Co to je PKN a PkS : Pks – přívlastek shodný, Pkn – přívlastek neshodný JAKÝ (závisí na pods. jméně) Pt – předmět + pádová otázka (Pt4) ptáme se pádovými otázkami (kromě 1. a 5.) Puč, Pum, Puz – příslovečné určení (času, místa, způsobu) KDY
Co je doplněk ve větě
Doplněk je větný člen vyjadřující děj nebo vlastnost provázející děj jiný. Často doplněk rozvíjí současně přísudkové sloveso a jméno, které je podmětem nebo předmětem.
Jaké jsou větné členy : Základní větné členy jsou podmět a přísudek. Rozvíjející větné členy jsou předmět, příslovečné určení, přívlastek a doplněk. Větný člen může být tvořen jedním slovem, někdy ho ale může tvořit i spojení více slov.
Druhy přívlastku:
- Přívlastek shodný Shoduje se s podstatným jménem v pádě, čísle a rodě, většinou stojí před podstatným jménem, někdy ale může stát i za ním, např.: v odoborných názvech (kočka domácí, doba bronzová),
- Přívlastek neshodný Při skloňování se nemění podle podstatného jména, které rozvíjí,
Jeho funkcí je pojmenovat jiným způsobem totéž, co předcházející větný člen. Základem přístavkového spojení je nejčastěji podstatné jméno nebo zájmeno. Oddělujeme ho čárkou z obou stran. Pokud ale přístavek vyjadřuje funkci/titul/zaměstnání a následuje vlastní jméno osoby, pak přístavek čárkou neoddělujeme.
Co je přívlastek Rozvitý
Jestliže je přívlastek rozvíjen dalšími větnými členy, nazýváme jej přívlastek rozvitý. Příklad: V zahradě uviděl strom se zralým ovocem. (Jaký strom) -› s ovocem, (S jakým ovocem) -› se zralým.CVIČENÍ 1: Vyhledej ve větách přívlastek a nadepiš, zda je shodný (PKs), nebo neshodný (PKn).Při větném rozboru se označuje zkratkou PkN. V přivlastňovacích spojeních jej lze vložit i před jméno: maminka Aničky i Aniččina maminka. Před jménem stojí také v některých ustálených spojeních: z mrtvých vstání, na nebe vzetí, před slunce východem.
PŘÍSTAVEK Přístavek je větný člen, který je souřadně spojen s jiným členem věty. Oba členy jsou ve vztahu přistavování (v přístavkovém vztahu) a označují tutéž skutečnost. Základ přístavku tvoří podstatné jméno, které může být dále rozvito.
Jaké jsou druhy podmětu : Rozlišujeme podmět holý, rozvitý a několikanásobný.
Jaké jsou druhy přísudku : Co dělají jablka Rostou. Rozlišujeme několik druhů přísudku (slovesný jednoduchý, slovesný složený, jmenný se sponou, jmenný, citoslovečný).
Jak vytvořit přívlastek Neshodný
O Přívlastek neshodný (Pkn) se s podstatným jménem neshoduje v rodě, čísle ani pádě: budova školy, pomoc lidem, dárek kamarádovi, cesta dolů. Stojí za podstatným jménem, které rozvíjí.
Přívlastek několikanásobný je tvořen dvěma nebo více přívlastky, které jsou navzájem souřadné a patří do jedné významové řady. Jednotlivá přídavná jména rozvíjejí podstatné jméno přímo; v mnoha případech lze mezi ně vložit spojku a jejich pořadí lze zaměnit: vysoká, štíhlá váza (= vysoká a štíhlá váza);Přívlastek je (zjednodušeně řečeno) větný člen, který ve větě blíže rozvíjí jiný větný člen – nejčastěji představovaný podstatným jménem. Může jít o přívlastek shodný (české boty), nebo neshodný (boty z Česka).
Jak určit předmět ve větě : Předmět je větný člen, který vždy nějak souvisí s přísudkem věty, rozvíjí ho. Nejedná se o základní větný člen, to znamená, že není nutný k tomu, aby věta vůbec vznikla. Vyjadřuje osob, zvíře nebo věc, kterých se děj týká, přímo je zasahuje. Babička se zlobila na Pepíka.