Jaká játra na knedlíčky?
Suroviny

  1. játra kuřecí 100 g. nebo vepřová, případně husí
  2. máslo 30 g.
  3. cibule ½ ks. malá, najemno.
  4. vejce 1 ks.
  5. majoránka (drhnutá) 1 špetka.
  6. česnek ½ stroužku. prolisovaný
  7. strouhanka 100 g.

Játra na knedlíčky můžete také namlít na masovém mlýnku, ale ne moc najemno, těsto na játrové knedlíčky nesmí být kašovité, měly by v něm být kousky jater. K zahuštění knedlíčků nepoužívejte mouku, ta do knedlíčků nepatří, nýbrž strouhanku.Játrové knedlíčky jsou oblíbenou zavářkou do polévek, zejména hovězího, případně drůbežího vývaru. Polévka s játrovými knedlíčky je tradičním slavnostním pokrmem, který má své místo na svatbách, oslavách narozenin a při dalších významných událostech.

Jak dlouho se vaří knedlíčky do polévky : Vodu přiveďte k varu a poté knedlíčky vařte 5 až 10 minut podle velikosti. Vyndejte knedlíčky a použijte je do oblíbené polévky, přesněji do kuřecího nebo hovězího vývaru s nudličkami a zeleninou.

Jak dlouho zavařovat játrové knedlíčky

Játra naškrábeme nožem a odstraníme z nich blány. Přidáme ostatní přísady a vypracujeme hustší těstíčko – můžeme dle potřeby přisypat strouhanku. Lžičkou vykrajujeme porce, ze kterých vytvarujeme kuličky (knedlíčky). Játrové knedlíčky dáme zavařit na 5-7 minut do vařící polévky.

Co je jaterní lalůček : Jaterní lalůčky (lat. lobuli hepatis) jsou mikroskopické útvary o zhruba šestiúhelníkovém průřezu, které jsou tradičně považovány za strukturní a funkční jednotku jater. Každý jaterní lalůček je přibližně 1–2 mm široký a je tvořen mnoha jaterními buňkami.

Pak vývar zahustíme buď jíškou nebo hladkou moukou, kterou rozmícháme v malém množství studeného vývaru nebo vody. Vše ještě krátce provaříme, případně ještě dle chuti dosolíme, dopepříme. Podáváme s rýží, knedlíkem nebo těstovinami.

Játrovou paštiku rozmačkáme vidličkou, vmícháme vejce, rozetřený česnek, koření, osolíme a zahustíme strouhankou. Z hmoty tvoříme menší knedlíčky, které vkládáme do vroucí polévky a vaříme asi 8 minut. Čerpáno z knihy Švindlujeme v kuchyni (1999).

Jak dlouho se vaří játrová Zavářka

Když už je zelenina skoro hotová vezmeme zavářku a malou lžičkou dáváme do polévky takové knedlíčky (kydanečky), necháme 5 minut vařit. Dosolíme podle chuti.V misce umícháme vhodnou směs podle zvoleného receptu. Ze směsi ukrajujeme lžičkou stejně velké kousky, lžičku občas namočíme do vody, aby se nám na ni nepřichytávalo těsto. Vlhkýma rukama tvarujeme úhledné kuličky a rovnáme je na talíř (tác).Z čeho se dělají játrové knedlíčky do polívky

Další důležitou součástí játrových knedlíčků je vajíčko, které je po uvaření drží pohromadě, a taky ochucení: mezi základní minimum patří hlavně česnek a majoránka. Klidně si k tomu ale přidejte muškátový oříšek a pepř, případně i zelenou petrželku.

Problémy s játry poznáme

Potíže s funkcí jater se mohou projevovat i bolestí a otokem břicha, otoky nohou a kotníků, svědivou pokožkou, tmavě zbarvenou močí, světlou, nebo naopak krvavou či černou stolicí, chronickou únavou, nevolností nebo zvracením, nechutenstvím nebo tím, že se vaše kůže velmi snadno poškodí.

Jak poznat zvětšená játra : Velmi zvětšená játramůžeme pozorovat jako vyklenující útvar v nadbříšku a pod pravým obloukem žeberním. Zvětšená játra jsou lépe vidět u astenických a kachektických pacientů. Pomocí poklepu zjišťujeme velikost jater a jeho hranice. Normální játra nepřesahují žeberní oblouk.

Co se dává do játrové omáčky : Na oleji osmažíme cibuli, přidáme nakrájená kuřecí játra, orestujeme, osolíme, opepříme, přidáme hovězí bujón a sójovou omáčku, zalijeme vodou a zamícháme. Přidáme máslo, povaříme a zahustíme jíškou. Je dobrá s hranolky.

Jak dlouho se smaží játra

Postup přípravy

Očištěná a blan zbavená játra nakrájejte napříč na plátky 1,5 cm vysoké. Přikryjte je fólií na potraviny a lehce naklepejte. V silnostěnné pánvi rozehřejte olej a játra zprudka opečte, asi 2 minuty z každé strany.

Pokud se do domácí paštiky zamilujete, můžete si připravit i vlastní směs koření. Výborná je směs 1 g skořice, 1 g tymiánu, 2 g sušeného zázvoru, 2 g bobkového listu, 4 g muškátového oříšku, 6 g nového koření a 8 g černého pepře. Nejprve ji vysušte v mírně vyhřáté troubě a pak vše jemně umelte nebo utlučte v hmoždíři.Sádlo rozehřejeme v kastrolu, přidáme cibuli, osolíme a necháme pomalu zezlátnout. K hotové cibuli přidáme játra a krátce je osmahneme ze všech stran. Pokmínujeme je, zaprášíme moukou a zalijeme vývarem. Vše promícháme, zakryjeme poklicí a dusíme na mírném plameni zhruba 25 až 30 minut.

Jak poznat přetížená játra : Přetížená nebo oslabená játra – příznaky

  1. zápach z úst.
  2. nadměrné pocení
  3. svědění kůže po těle.
  4. zvýšená únava.
  5. bolesti břicha.
  6. potíže s trávením.
  7. nevolnost.
  8. zvracení