Jak komunikovat s Schizofrenikem?

  1. Zjistěte si více schizofrenii.
  2. Všímejte si známek toho, že přichází relaps.
  3. Vyhledejte veškerou specializovanou péči, jakou můžete.
  4. Ujistěte se, že užívá své léky.
  5. Ujistěte se, že jeho milovaní jsou v bezpečí
  6. Pomozte mu najít smysluplné zaměstnání a naučit se nové dovednosti.
  7. Myslete sám/sama na sebe.

Příznaky schizofrenie

Narušené myšlení: obtíže s organizací myšlenek nebo sledováním konverzace. Pokles motivace: osoba může mít pocit, že nemá energii nebo zájem dělat běžné věci. Emocionální zploštění: omezená schopnost vyjadřovat emoce. Pohybové poruchy: zvláštní pohyby, jejich opakování nebo naopak ustrnutí.Schizofrenie se léčí zejména pomocí léků, psychoterapie a socioterapie. Čím dříve je léčba zahájena, tím lépe. Léky první volby jsou tzv. antipsychotika (neuroleptika).

Jak vidí svět schizofrenik : Nemoc se projevuje poruchami myšlení (bludy), poruchami vnímání (halucinacemi) a poruchami jednání. Schizofrenici vidí a slyší věci, které nejsou skutečné, a uzavírají se do vlastního světa. Nemoc často doprovází také snížená schopnost vnímat emoce a reagovat na ně.

Jak se cítí schizofrenik

Pozitivní příznaky schizofrenie

halucinace, nejčastěji slyšení hlasů, které ostatní lidé neslyší, neobvyklé a nepochopitelné myšlenkové pochody a konstrukce, člověk má neodbytný pocit, že je sledován či nějak podváděn apod., vše může doprovázet dezorganizované myšlení a řeč.

Jak dlouho žije schizofrenik : Průměrná délka života u lidí nemocných schizofrenií se pohybuje řádově kolem 57 let u mužů a 65 let u žen, zatímco nepostižení muži se dožívají průměrně 72 let a ženy 80 let.

Schizofrenie patří mezi tzv. psychotické poruchy. Narušuje schopnost nemocného fungovat v běžném životě. Pacient se schizofrenií slyší a vidí věci, které nejsou skutečné, a pod vlivem svých představ ztrácí kontakt s realitou a chová se nesrozumitelně.

Úvod. Pacienti se schizofrenií mají ve srovnání s běžnou populací o 10–18 let kratší střední délku života. Hlavní příčinu úmrtí přitom představují kardiovaskulární onemocnění (ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda a městnavé srdeční selhání), na něž umírají až dvě třetiny schizofreniků (2).

Co vyvolava schizofrenií

Příčinou těchto abnormálních projevů může být zvýšená hladina neurotransmiteru (látka, která přenáší impuls z jedné nervové buňky na druhou, působí hlavně v oblasti jejich kontaktu) dopaminu, která způsobuje hyperaktivní funkce center myšlení, vnímání, paměti a emocí.Obecně není schizofrenik nebezpečnější než člověk z běžné populace, pokud není nemoc komplikovaná užíváním návykových látek. Tam je pak ta nebezpečnost vyšší. A je třeba zmínit, že schizofrenici jsou mnohem častěji obětí nějakého násilí.Nemoc se projevuje hlavně bludy a halucinacemi, pacienti mají často pocit, že je někdo pronásleduje, přepadají je nutkavé myšlenky, slyší hlasy. Diagnózu stanovuje psychiatr na základě pozorování a rozhovoru s nemocným, neexistují žádná objektivní laboratorní vyšetření, která by nemoc stanovila.