Jak kótovat výkres?
Kóty musí být čitelné, a proto se nesmějí psát přes jiné čáry výkresu ani tak, aby čára kótu rozdělovala. Pro napsání kóty ve šrafované ploše se v místě čísla kóty šrafování přeruší, lépe je napsat kótu mimo šrafovanou plochu. Většina rozměrů na výkresech se kótuje délkovými kótami.Pro okótování poloměru kruhu nejprve označte kruh a poté určete pozici kótovací čáry (a kótu). Kótu lze na kruh zapsat v libovolném úhlu. Kótou je vždy poloměr kruhu, nezávisle na pozici koncového bodu. Označte kruh.Hrany zkosené pod úhlem 45° se kótují součinem velikosti zkosení a úhlu 45°, např. 2 x 45°. Součin se zapisuje na kótovací čáru, na prodlouženou kótovací čáru nebo na/k odkazové čáře. Malá nezobrazená zkosení se mohou kótovat na/k odkazové čáře ukončené šipkou směřující proti zkosení.

Jaký je rozdíl mezi řezem a průřezem : Rozdíl mezi řezem a průřezem: Řez – zobrazení částí tělesa, které leží v rovině řezu a za ní. Průřez – zobrazení částí tělesa přímo v řezné rovině. Neoznačený řez – je-li poloha zřejmá a obraz řezu umístěn podle pravidel zobrazování, pak se řez nemusí označovat.

Jak označit řez

Řez je obraz předmětu rozříznutého myšlenou rovinou. Nezobrazují se části předmětu ležící před rovinou řezu, zobrazují se ale části předmětu ležící za rovinou řezu. Materiál v řezu se vyznačuje šrafováním. Není.li poloha roviny řezu zřejmá, nebo je-li v obraze více rovin řezu, musí se označit rovina řezu i obraz řezu.

Co znamená měřítko 1 2 : Kromě kreslení ve skutečné velikosti (M 1 : 1) jsou preferována následující měřítka: pro zmenšení – 1 : 2, 1 : 5, 1 : 10, 1 : 20, 1 : 50, 1 : 100. pro zvětšení – 2 : 1, 5 : 1, 10 : 1.

Kreslení křivky nebo kruhu

  1. Na kartě Vložení klikněte na Obrazce.
  2. V části Čáry klikněte na Křivka.
  3. Klikněte na místo, kde má křivka začínat, tažením ji nakreslete a kliknutím umístěte.
  4. Obrazec zakončíte jedním z následujících způsobů: Chcete-li obrazec ponechat otevřený, poklikejte v kterémkoli bodě.


Je–li řezů nebo průřezů více než jeden, musí se označit jak stopy rovin řezů (průřezů), tak obrazy řezů (průřezů) písmeny nebo písmeny v kombinaci s číslicemi. U všech stop rovin řezů (průřezů) musí být vyznačený směr sklopené myšlené roviny řezu (průřezu), aby nemohlo dojít k záměně.

Co je rovina řezu

Neprázdný průnik mnohostěnu a roviny budeme nazývat rovinným řezem mnohostěnu. Místo rovinný řez mnohostěnu budeme užívat též stručnější vyjádření – řez mnohostěnu a uvažovanou rovinu budeme nazývat rovinou řezu.Měřítko je poměr rozměrů ve výkresu k rozměrům ve skutečnosti. Např. měřítko 1 : 50 znamená, že 1 cm na mapě je 50 cm ve skutečnosti, a 27,7 cm (šířka papíru A4) odpovídá 13,85 m. Stavební výkresy se obvykle kreslí v měřítku 1:50, což znamená, že 1 cm na výkrese představuje ve skutečnosti 50 cm.Měřítko je poměr rozměrů na mapě (plánu) ku rozměrům ve skutečnosti. např. měřítko 1 : 50 000 znamená, že 1 cm na mapě je 50 000 cm ve skutečnosti. a naopak: 1,5 km = 150 000 cm – posuneme des.

Kreslení oválu nebo kruhu

Na kartě Vložení klikněte na Obrazce. V části Základní tvary klikněte na Elipsa. Klikněte na místo, kde má ovál začínat, a tažením obrazec nakreslete. Pokud chcete nakreslit kruh, stiskněte při přetahování klávesu Shift.

Jak nakreslit velký kruh bez kružítka : Nakreslit pravidelnou kružnici bez kružítka nemusí být ta nejtěžší věc na světě, když víte, jak na to. Zapřete ruku, ve které držíte tužku, dlaní nebo prstem zlehka o papír a druhou rukou papírem otáčejte dokola. A kruh je na světě!

Jak se kreslí řez : Provádí se tenkou, mírně zvlněnou čarou od ruky, nebo čarou se zlomem (ta však musí mít přesné provedení). Řez je obraz předmětu rozříznutého myšlenou rovinou. Nezobrazují se části předmětu ležící před rovinou řezu, zobrazují se ale části předmětu ležící za rovinou řezu. Materiál v řezu se vyznačuje šrafováním.

Jak sestrojit řez rovinou

Řez mnohostěnu rovinou je průnik tělesa a roviny. Je to rovinný útvar, jehož hranice je průnik hranice tělesa a roviny řezu. Hranice řezu tělesa se skládá z průniků roviny řezu se stěnami tělesa. Sestrojit řez rovinou tedy znamená sestrojit průsečnice dané roviny s rovinami jednotlivých stěn.

Číselné měříko

V naprosté většině případů vyjadřuje, kolika centimetrům ve skutečnosti odpovídá jeden centimetr na nezkreslené mapě. Na mapě s měřítkem 1 : 10 000 tak 1 cm odpovídá 10 000 cm ve skutečnosti, tzn. 1 cm na mapě = 100 m ve skutečnosti.Měřítko aktivního listu výkresu se zobrazuje ve stavovém řádku ve spodní části okna. Měřítko aktivního pohledu se zobrazuje ve správci PropertyManager pohledu. Měřítko je možné také změnit při tisku. Můžete změnit měřítko listu výkresu a vybrat měřítko ze seznamu předdefinovaných měřítek nebo určit vlastní měřítko.

Jak se počítá měřítko výkresu : Měřítko je poměr rozměrů ve výkresu k rozměrům ve skutečnosti. Např. měřítko 1 : 50 znamená, že 1 cm na mapě je 50 cm ve skutečnosti, a 27,7 cm (šířka papíru A4) odpovídá 13,85 m. Stavební výkresy se obvykle kreslí v měřítku 1:50, což znamená, že 1 cm na výkrese představuje ve skutečnosti 50 cm.