Jaký mají byliny stonek?
Stonek je nadzemní část rostliny, která nese listy, pupeny a generativní orgány (květ, plod a semeno). Její další funkcí je ukládání zásob, zajištění transportu živin a případně má i funkci asimilační (pokud obsahuje chloroplasty) (1).Funkce stonku: nese listy, květy a plody. přivádí vodu a minerální látky z kořenů do listů vede produkty fotosyntézy z listů do místa spotřeby.Charakter stonku a způsob jeho větvení určuje růstovou formu rostliny, tedy jedná-li se o strom, keř, bylinu, liánu a podobně. Stonek nese nad zemí listy a reprodukční orgány (květy a plody), pod zemí kořeny. Mimo to může plnit i řadu různých dalších funkcí.

Jaký je rozdíl ve stonku byliny a dřeviny : Byliny mají stonek dužnatý. Dřeviny mají stonek dřevnatý. Stonku stromu se říká kmen. Kmen a větve kryje kůra.

Jaký stonek mají byliny

Bylinný stonek bývá různého tvaru na průřezu: válcovitý, čtyřhranný, trojhranný, zploštělý, rýhovaný; podle růstu přímý, vystoupavý, poléhavý, plazivý, popínavý (bylinné liány). Byliny mohou mít různou velikost od nejmenších rostlin na Zemi (drobnička, Wolffia) po obří rostliny.

Jak se dělí rostliny podle stonku : Podle podoby stonku se rostliny dělí na byliny (a, stonek nedřevnatí) a dřeviny (b–‍c, stonek dřevnatí, vytváří se u něj druhotná kůra a případně borka). Mezi dřeviny náleží keře (b) a stromy (c).

STONEK. Stonek vede z kořenů vodu do listů, květů a plodů. Některé rostliny mají stonek dřevnatý, nazývají se dřeviny (stromy a keře). Rostliny, které mají stonek nedřevnatý (dužnatý), se nazývají byliny.

Stéblo mají všechny druhy travin, tedy i obiloviny. Stéblo je ve většině případů dutý stonek s kolénky.

Jak a kdy sbírat bylinky

Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit. Kořeny se sbírají v době vegetačního klidu, to znamená brzy na jaře anebo na podzim.– stvol – je bezlistý stonek – např. pampeliška, jitrocel, sedmikráska, … – stéblo – je dutý nebo plný stonek trav s kolénky – např. obilniny – lodyha – je olistěný stonek – např. kopřiva, heřmánek, kopretina, …Dřeviny jsou rostliny, které mají dřevnatý stonek. Patří sem stromy a keře. Byliny jsou rostliny, které mají dužnatý stonek.

„Všechny rostliny (s výjimkou parazitických) potřebují pro svůj růst světlo, teplo, vodu, vzduch a minerální látky.

Co pěstovat ve stínu :

  • Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)
  • Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)
  • Bohyška (Hosta spec.)
  • Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)
  • Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
  • Čechrava (Astilbe spec.)
  • Zvonek (Campanula spec.)
  • Sasanky (Anemone)

Které bylinky se sbírají na jaře : květ – pampelišky, podbělu, prvosenky, podbělu, violky vonné (fialky), plicníku, podléšky, sedmikrásky. listy – brusinky, pampelišky, z břízy, z kopřivy, z pažitky, popence.

Které bylinky sbírat v březnu

březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.

Zvláště důležitý je dusík pro rostliny ve vegetativním období života, kdy tvoří nové listy, stonky a kořeny. Kvetoucí a zrající rostliny sice potřebují o něco méně dusíku, ale je pro ně stále důležitý, především jako stavební prvek aminokyselin.Při dýchání rostliny stejně jako živočichové vylučují do vzduchu oxid uhličitý (v menším množství než živočichové). Z Kyslík rostlinám umožňuje získávat z látek (cukrů) vytvořených při fotosyntéze energii, kterou potřebují pro život. Rostliny dýchají všemi částmi svého těla.

Které rostliny mají rády stín : Výběr trvalek do stínu

Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).