Jak množit kaštany?
Množení generativně je množení ze semene. Toto je také nejčastější a také nejjednodušší způsob množení. Semena kaštanů mají poměrně velkou klíčivost ,která za ideálních podmínek může dosáhnout až 70 % . Semena uskladníme na podzim v písku při teplotě 3-5 st.Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.Na podzim nasbíraná semena uložíme do nádoby s vlhkým pískem, a tu pak do chladu, nejlépe do ledničky. Po novém roce, koncem ledna až začátkem února semena vyjmeme, mohou být již naklíčená, a ty vysazujeme klíčkem dolů do květináčů, či seříznutých PET lahví, naplněných kvalitní hlínou.

Kdy se sbírají kaštany : Semeno, nebo také kaštan. Sbírá se od září do října po uvolnění semene z ostnaté tobolky. Kůra loupaná na jaře je bohatá na aesculin.

Kdy dozrávají jedlé kaštany

Plody jsou nažky (kaštany neboli maróny) po 2–3 v pichlavém obalu, který puká čtyřmi švy. Jsou lesklé, tmavě hnědé a dozrávají v září.

Jak množit hvězdnice : Hvězdnice se množí dělením na jaře nebo na podzim, nebo také jarním výsevem.

Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Plody jsou nažky (kaštany neboli maróny) po 2–3 v pichlavém obalu, který puká čtyřmi švy. Jsou lesklé, tmavě hnědé a dozrávají v září.

Jak se sází kaštan

Kaštan vysazujeme stejně jako většinu stromů. Jáma musí být dostatečně hluboká, abychom do ní mohli umístit celý kořenový bal. Ještě před usazením stromu dno jámy propícháme například vidlemi, kořeny budou snadněji prorůstat. Dno můžeme vysypat také kompostem, který mladý stromek hezky vyživí.Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.„Jedná se o velkou spárkatou zvěř, tedy jeleny, daňky a srnčí. Kaštany a žaludy je přikrmujeme po celé zimní období" řekl Stárek. Primárně se prý jedná o dokrmování zvěře ve zdejších revírech, v lesích i oborách. Kaštany a žaludy sbírají také žáci ze Základní školy Jana Václava Sticha-Punta Žehušice.

Nařízněte kaštany křížem, cca 2 cm dlouhými a 4 mm hlubokými zářezy. Kaštany naskládáme na plech, řeznou stranou nahoru. Pečte na cca 200°C asi 15-20 minut až slupka začne tmavnout, řez se rozevře a odkryté maso kaštanu se začne tmavě zbarvovat. Kaštany jsou na povrchu křehké, ale uvnitř měkké (vyzkoušejte vidličkou).

Kdy množit šeřík : Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple. Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.

Kdy množit trvalky : Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.

Proč si dávat kaštany pod polštář

Praví se také, že kaštany pod polštářem vás zbaví nastuzení a pomůžou od bolesti zad či revmatismu. Těžko říct jak s těmi zády, když budete spát na pytlíku kaštanů, ale možná to funguje na stejném principu jako polštář z paměťové pěny, tak proč to nezkusit.

Kaštany jen tak v kapse

Sáhněte si do kapsy, opravdu by vás to mělo trošku zklidnit. Do kapsy si jednoho krasavce dejte i před důležitou schůzkou nebo zkouškou, zbaví vás stresu a budete sebevědomější. Já osobně nemívám v kapse jeden, ale alespoň pět šest kousků a rukou s nimi točím ze strany na stranu.K řezu sazenic přistupujeme až třetím rokem po výsadbě, kdy výhony zkrátíme asi o 10 centimetrů. V dalším roce, kdy má již strom minimálně 4 silné výhony, zkracujeme o ⅓ jejich délky. Tyto kroky jsou důležité pro správné utvoření koruny. V pozdějších letech již strom řežeme minimálně.

Na co jsou dobré jedlé kastany : Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

  • zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
  • prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
  • jsou vhodné při revmatismu.
  • jsou dobré na žaludek a podporu trávení
  • působí detoxikačně
  • potlačují únavu a bolesti hlavy.
  • podporují imunitu.