Jak na moření česneku?
Moření česneku patří k tradičním podzimním činnostem. Pro zabránění výskytu houbových chorob na česneku, je vhodné jednotlivé stroužky namořit v roztoku obsahující fungicidní přípravek určený pro moření česneku. Vhodným přípravkem je Zdravý česnek Plus. Proti roztoči – vlnovníku česnekovému se používá Sulka Extra.SULKA EXTRA je vhodná pro moření sadby česneku a cibule. Doporučuje se před výsadbou namáčet po dobu 6–12 hod. v 4% roztoku, tj. 40 ml v 1 litru vody.Jelikož Sulka funguje jako je půdní hnojivo, zbylé mořidlo využijte pro zálivku pro právě osázený záhon s cibulovinami. Tip: Roztok Sulky úplně stejně používáme pro okrasné cibuloviny jako jsou gladioly, lilie, krokusy, narcisy, tulipány a další drobné cibuloviny. Všechny to výrazně ocení.

Jak dlouho mořit česnek hřebíčkem a skořicí : Pokud chcete mít jistotu, že česnek nebude deformován háďátkem, je lepší ho namořit proti škůdcům. Vhodné mořidlo je Sulka. Tato chemikálie se ředí s vodou do koncentrace 5%. Stroužky v roztoku máčíme cca 6 hodin.

Co s česnekem aby vydržel

Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici – pokud ho tedy plánujeme spotřebovat během týdne. Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice.

Jak dlouho se moři česnek : Pro moření Sulkou je nejlepší rozdělit sadbu na stroužky na začátku září a ponořit je na 2–3 hodiny do 5% roztoku přípravku. Sadba musí pak rychle vyschnout, ideálně během 12 hodin. Poté se uloží na suché a větrané místo až do okamžiku výsadby, která probíhá od konce listopadu do začátku prosince.

Velmi důležitá je také teplota při aplikaci. Sulku použijte až tehdy, kdy venkovní teplota po tři dny za sebou překročí 15°C. Jako výborný postřik bych rovněž doporučil jeden z přípravků určených k ošetření po zimě, dnes už poměrně známý Natura Rock Effect. Lze jej také oficiálně používat v ekozemědělství.

Česnek nemá v oblibě přímé hnojení čerstvým hnojem, zároveň je však poměrně náročný na obsah živin v půdě. Před výsadbou lze na pozemek aplikovat proleželý hnůj za předpokladu, že bude dobře rovnoměrně promíchaný s ornicí. Dále je možné hnojit kompostem, močůvkou nebo použít zelené hnojení.

Jak nejdele uchovat česnek

Česnek lze i zamrazit

Pokud takové dobře větrané a suché místo doma nemáte, a naopak váš mrazák zeje prázdnotou, pak můžete skladovat jinak, a místo zavěšení ho zamrazit. Jednotlivé stroužky dobře oloupete a vložíte v mikrotenovém sáčku do mrazáku.Čistí krev od tuků a orgány od nečistot. V něm obsažené esenciální aminokyseliny podporují produkci žluči, která z těla odstraňuje toxiny. Detoxikace se týká i střevní sliznice, což prospívá trávení a zabraňuje průjmům. A funkční trávicí systém je dobrý nejen pro zdraví, ale také usnadňuje hubnutí.Pro česnek je ideální slunné stanoviště, kde proudí vzduch. Potřebuje teplo a vyživenou a dobře propustnou půdu. Důkladně ji zpracujte, aby byla jemná a kyprá. Chcete-li mít vlastní česnek po celý rok, vysaďte část sadby koncem podzimu a další koncem zimy.

Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.

Jak ředit Sulku na postřik : SULKA – Ca je vhodná ik ošetření sadby česneku, cibule, nebo hlíz užitkových rostlin. Doporučuje se namáčet po dobu 6 – 12 hod. ve 4% roztoku (315 ml hnojiva do 10 l vody), nechat vysušit a poté vysadit.

Co nesnáší česnek : Kam česnek nesázet

Česnek naopak nesázejte na místo, kde jste před 4 až 5 sezónami pěstovali cibuli, pažitku nebo pórek. Rostliny patří do stejné čeledi a mají společné choroby a škůdce. Další nevhodnou předplodinou jsou hrách a obiloviny.

Jak naložit česnek v oleji

Do sklenice naskládáme podle chuti několik stroužků očištěného česneku a zalijeme olivovým panenským olejem a uzavřeme víčkem. Když olej získá požadované česnekové aroma přecedíme ho do sklenice a také ji dobře uzavřeme.

Doporučená denní dávka česneku je přibližně 5 g, což odpovídá asi jednomu stroužku.První hnojení česneku tedy provádíme při přípravě půdy před výsadbou. Pokud jsme vysazovali česnek na podzim, opakujeme hnojení Hnojíčkem v jarním období . Následně je možné přihnojovat podle potřeby . Poslední přihnojení se doporučuje asi čtyři týdny před sklizní .

Kdy aplikovat Rock Effect : Pro optimální účinnost je nutné aplikovat při zjištění prvního výskytu škůdců. Pokud je použita koncentrace, postřik či rosení ukončíme při dokonalém ovlhčení, nejpozději při počínajícím skanutí aplikační kapaliny z povrchu ošetřovaných částí rostlin.