Jak na pravou neapolskou pizzu?
Základní suroviny na pizzu

U všech typů Italských pizz se takřka neobejdete bez těchto základních surovin. Olivový olej, Mozzarella, Parmazán, Rajčata, Bazalka. Pojďme hlavní suroviny probrat trochu více do hloubky, protože v kvalitě jednotlivých značek je dost velký rozdíl.To znamená, že příprava pravé neapolské pizzy má svá pravidla, včetně toho, jak udělat těsto a jak ho vytvarovat. A pravidla má i její konzumace. Pravou neapolskou pizzu nemůžete nakrájet na dílky a jíst je rukama, jak je zvyklá většina z nás. V neapolském stylu se jí pizza pěkně nožem a vidličkou.Bodují tradiční pizzerie Da Michele, Sorbillo a Di Matteo v centru města. Velmi příjemným zjištěním je fakt, že právě v těchto nejlepších pizzeriích utratíte za pizzu přibližně 3–4 eura. A i když na výběr mají více druhů pizzy, všem podnikům bezpochyby vládne právě Margherita.

Co se dává na pizzu prvni : Pečte při 200 °C dvacet minut, dokud okraje pizzy nezezlátnou. Upečenou pizzu potřete rajčatovou omáčkou ochucenou solí, oreganem a prolisovaným česnekem, navrch pak dejte sýr, a ještě na několik minut pizzu vraťte do trouby, dokud se sýr nerozteče.

Co vše můžeme dát na pizzu

A co tedy můžeme na pizzu použít Zelenina: obvyklá jsou nakrájená rajčata, paprika, feferonky, cibule, kukuřice, olivy a špenátové listy. Méně typické je na pizzu naskládat plátky lilku, cukety, nakrájené fazolky, brokolici či dokonce brambor. Houby: použijeme žampiony, ale také hlívu ústřičnou či hříbky.

Kolik stupnu na pizzu : Pizzu dejte péct při 230 stupních na 15 minut – nebo dokud okraje nezezlátnou. Kynuté těsto můžete nechat kynout i v troubě. Nastavte si troubu na 30–35 stupňů a za půl hodinky budete mít těsto krásně vykynuté.

Italové u své pravé pizzy příbor neuznávají a říkají, že se má jíst rukama, kdy se začíná od tenkého středu a pokračuje se až ke křupavým okrajům. Tento způsob je nejčastější a nejednoduší. Rukama můžete jíst pizzu téměř všude.

Před pečením tedy doporučuji mozzarellu rozkrájet na menší díly a dát pod ni a na ni pár ubrousků a nechat tak 2-3 hodinky vysušit. Zabráníte tak tomu, že pizza bude “plavat” na vodě z Mozzarellly.

Na co si dát pozor v Neapoli

Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.Italové u své pravé pizzy příbor neuznávají a říkají, že se má jíst rukama, kdy se začíná od tenkého středu a pokračuje se až ke křupavým okrajům. Tento způsob je nejčastější a nejednoduší. Rukama můžete jíst pizzu téměř všude.Na těsto rozetřeme omáčku (množství podle chuti – já dávám spíš méně, cca 180 ml). Na omáčku nasypeme nastrouhaný sýr a na sýr rozprostřeme salám, šunku. Necháme cca 15 – 20, i 30 minut stát, dokud nebude trouba 45 – 60 minut rozpálená.

A co tedy můžeme na pizzu použít Zelenina: obvyklá jsou nakrájená rajčata, paprika, feferonky, cibule, kukuřice, olivy a špenátové listy. Méně typické je na pizzu naskládat plátky lilku, cukety, nakrájené fazolky, brokolici či dokonce brambor. Houby: použijeme žampiony, ale také hlívu ústřičnou či hříbky.

Co vše dát na pizzu : Paprika, cibule, žampiony, bazalka a oregano – to jsou nejpoužívanější suroviny na pizza náplně. Pravděpodobně je najdete v nejedné kvalitní pizze.

Kolik je stupňů v pizza peci : V Pizza Nuova se zatápí tvrdým bukem, protože pěkně hoří a rozžhaví pec na potřebných 420 až 470 °C. Za hodinu se ho tam spálí asi osm kilo. 2. Polena musí být dokonale vysušená!

Jak dlouho se dělá pizza na 200 stupnu

Tipy a triky

Jídlo Teplota °C čas (min)
Pizza (s bohatou náplní) 180–200 20–30
Koláče 180–200 40–55
Špenátový dort 160–180 45–60
Quiche Lorraine (Savoury flan) 170–190 45–55


Una pizza, per favore. Jednu pizzu, prosím. Non mi piace la pizza. Nemám ráda pizzu.Kečupem rovnoměrně pokapeme plátky sýru. Na řadě je paprikáš, rozmístíme ho po celém povrchu. K pomazánkovému máslu přidáme nastrouhaný stroužek česneku a nepatrně soli, zamícháme, lžičkou pak rozmístíme jednotlivé " kydanečky" po celé pizze. Posypeme 3/5 strouhané goudy, nadrobno nakrájené papriky a rajče.

Co si přivézt z Neapole : Oblíbeným suvenýrem je italské víno, Grappa, různé likéry. Mezi nejoblíbenější likéry patří Limoncello, Limoncillo, které se vyrábí v oblasti kolem Neapole, v Sorrentu. Známý je také likér mandlový Amaretto, který se používá na výrobu oblíbeného zákusku Tiramisu. K tomu potřebujeme ještě Mascarpone.