Aby se těsto nelepilo na formu a úlky se netrhaly, formičky nejprve vymažte máslem a vysypte moučkovým cukrem. Použít ale můžete i namleté ořechy, piškoty či najemno nastrouhaný kokos. Pak udělejte z těsta kuličku a obalte ji také v moučkovém cukru nebo tom, čím jste formičku vysypali.Lepivé těsto
Potřebujete z těsta vyválet placku, ale těsto je velmi lepivé a nechcete jej příliš podsypávat, aby nebylo samá mouka Váleček vložte na 10 minut do mrazáku. Poradíte si i tak, že na vál natáhnete fólii nebo použijete silikonovou podložku. Těsto se nebude vůbec lepit!Stáním by sníh zvlhl a pečivo by tzv. „spadlo“. Ideální teplota pro pečení třeného těsta je 160 °C. Dobře propečený moučník se odlepuje od stěn pečicí nádoby nebo plechu a když do jeho středu zapíchneme špejli a vytáhneme ji, měla by být suchá, maximálně s pár vlhkými drobečky.
Co dělat když se kynuté těsto lepí : Když se nám těsto lepí na prsty, musíme ho ještě hníst nebo můžeme přidat trochu mouky. Hotové vypracované těsto posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme aspoň 30 minut kynout. Těsto musí zdvojnásobit svůj objem. Máme za sebou druhé kynutí.
Co dělat když se drobí těsto
Co dělat s drolícím se těstem na vosí hnízda
- Pokud se těsto na vosí hnízda drolí a kousky vám nejdou krásně vyjmout z formiček, je potřeba přilít do těsta něco málo tekutiny.
- Přidat lze rum, smetanu, ghí či rozpuštěné máslo, případně i trošku mléka.
Co delat kdyz Nekyne kvásek : Postup je jednoduchý: do menší skleničky odebereme 5 g zdánlivě mrtvého kvásku, přidáme 20 g celozrnné žitné mouky a 20 g vody, zamícháme, přiklopíme víčkem a necháme 9–12 hodin fermentovat na teplém místě. Poté celý postup ještě 3–4× zopakujeme (zbytky z odebraného kvásku vyhodíme nebo použijeme do polévky).
Jak těsto napravit
Pokud těsto nevykynulo i přes správný postup, zkuste jej ještě "oživit". Zadělejte nový kvásek a ten zapracujte do těsta. Mělo by začít znovu kynout. Vykynuté těsto poznáte jednoduše – stačí do něj lehce zabořit prst.
Příliš vysoká teplota, příliš suché těsto, které by uvítalo příště ještě trochu víc mléka, anebo jste do těsta vmíchávali mouku příliš usilovně a dlouho.
Proč se dává do těsta vejce
Hlavním úkolem žloutku je propojit těsto a dát mu bohatší chuť a sametovou texturu. Také má výjimečnou schopnost propojit tekuté a tučné ingredience a vytvořit jemnou jednolitou emulzi, která bude držet pohromadě. Naopak samotný bílek má úplně jinou funkci, zvlášť když je vyšlehaný do sněhu.Kynutí: správně nakynuté těsto by mělo přibližně zdvojnásobit objem. Tradičně těsto kyne v teplém prostředí mezi 25–30 °C asi 45 minut (při použití sušených kvasnic 1 hodinu). Existuje však i pomalé kynutí. V chladu v lednici může trvat i celý den (či přes noc) a výsledné pečivo pak bývá jemnější.Když těsto nezůstane v troubě dostatečně dlouho, nedokáže se zpevnit natolik, aby po vytažení udrželo pevnou strukturu. Během pečení probíhají v troubě procesy, odpařuje se voda, vyvíjí lepek, karamelizují cukry. Všechny suroviny potřebují svůj čas, aby se výrobek zpevnil a zůstal tak i po vytažení z trouby.
Proč je těsto mazlavé a lepí
Zřejmě jste do těsta přidali větší než nezbytné množství tekutiny. Tekutinu přidáváme vždy studenou a po částech, protože každá mouka jinak saje. Zkuste dát těsto ztuhnout, pak ho poprašte moukou a po částech rozvalujte na pomoučeném válu nebo mezi dvěma mikroteny.
Proč se mi drobí Mazanec : Prasklý mazanec je důsledkem nedokynutého těsta, které se pak během pečení rychle "zvedne" a praskne. Dopřejte mazanci delší čas kynutí a před pečením ho nahoře nastřihněte do kříže, řez z něj odvede přebytečnou páru. Mazanec ve tvaru disku namísto bochánku značí naopak překynuté těsto.
Co dělat když těsto nekyne : Pokud vám těsto nekyne, zkontrolujte datum spotřeby, ideálně kontrolujte trvanlivost kvasnic vždy před použitím. Jestliže jste už prošlé droždí použili, můžete si rozmíchat ve vodě s cukrem novou dávku a zkusit ji dodatečně zapracovat do těsta.
Co delat kdyz těsto nekyne
Pokud těsto nevykynulo i přes správný postup, zkuste jej ještě "oživit". Zadělejte nový kvásek a ten zapracujte do těsta. Mělo by začít znovu kynout. Vykynuté těsto poznáte jednoduše – stačí do něj lehce zabořit prst.
Nedostatečné hnětení těsta: Těsto je potřeba důkladně propracovat, aby se veškeré ingredience spojily. Nízká teplota prodlouží čas kynutí: V teplém prostředí těsto kyne dobře. Nezapomínejte, že těsto musí být vždy zakryté, aby neosychalo. Čas je velmi důležitý: Dodržujte všechny fáze kynutí.Špetka cukru občas prospěje i nesladkému těstu – kvasinky mají „co jíst“ ještě před pomalým štěpením volných cukrů dostupných v mouce a rychleji se nastartují. Ovšem pozor! Cukr váže molekuly vody, a narušuje tak síť mezi vodou a lepkem – pokud se těsto příliš osladí, nevyběhne do výšky.
Jak na korpus aby nespadl : Jak upéct dort, aby nespadl
Korpusy vkládáme do trouby vyhřáté na 180 °C a po vyskočení těsta teplotu snížíme na 160 °C a dopékáme zvolna. Kdyby se korpus shora připaloval, zakryjeme ho pečicím papírem nebo alobalem. Propečenost zkusíme špejlí (po vytažení z těsta musí být zcela suchá a čistá).