Nevystavujte záměrně korálky přímému slunci. UV záření jantar poškozuje a snižuje jeho životnost. I z energetického hlediska je “nabíjení” korálků nevhodné – jantar není zářič, který je potřeba nabít, aby fungoval, ale naopak pohlcovač, který je potřeba čistit. Běžná expozice slunci při nošení samozřejmě ničemu nevadí.Očista a nabíjení: Jelikož je jantar citlivý na pot a kosmetické prostředky, neměli bychom jej trvale nosit přímo na těle. Čistíme krátce pod proudem vlažné vody. Pro jeho velkou citlivost na teplo a sluneční paprsky jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.Jantarové šperky mohou být citlivé na sluneční paprsky, ideálně je tedy dlouhodobě nevystavujte přímému slunečnímu světlu a vždy si je sundejte, pokud se jdete opalovat. Šperkům, ve kterých je zakomponovaný jantar, nesvědčí extrémy a výkyvy počasí, jako je třeba vysoká vlhkost, přechody ze zimy do tepla a podobně.
Jak se starat o jantar : Jak pečovat o jantar
- Nikdy nenechávejte jantar pod přímým slunečním světlem.
- Chraňte svůj jantar od vlivu příliš studené nebo od příliš horké vody.
- Pokud nosíte jantar v podobě šperků, než si jej vezmete, tak parfém nebo lak na vlasy použijte jako první a nestříkejte je na jantar.
Jak cistit a Nabijet jantar
Tyto šperky můžete jednoduše čistit pod tekoucí vodou, případně je vyleštit hadříkem s kapkou olivového oleje. Jak již bylo řečeno, není potřeba je nabíjet, nevystavujte je tedy cíleně přímému Slunci a nenechávejte je ani u radiátoru – horko by mohlo způsobit prasknutí jantaru vloženého do stříbra.
Jak svázat korálky na gumičce : Ideální je, když použijete tzv. ambulantní uzel. Namísto ještě většího počtu uzlíků použijte bižuterní lepidlo, či lak a zakápněte uzlík, či zatavte uzlík nad plamenem. Dále provlékněte polyesterové vlákno nejbližším korálkem za uzlíkem a pomocí tohoto vlákna vtáhněte uzlík do korálku.
Kámen čistíme společně s křišťálem pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce s vodou. Nabíjet jej můžeme libovolně dlouho na přímém slunci. Přes noc v misce s vodou, nebo několik minut pod proudem vody. Přímé slunce snáší dobře, takže ho můžeme nechat nabíjet i několik hodin.
Pokud nemáte ametyst, je možné k čištění použít i křišťál, karneol, citrín, kyanit nebo selenit. Vykuřování je skvělým a rychlým způsobem očisty vašich krystalů. Zapalte kus šalvěje nebo cedru, případně vonnou tyčinku. Tři až čtyři minuty jimi kružte proti směru hodinových ručiček nad kameny, které chcete očistit.
Jaké účinky má jantar
Jantar potlačuje stres, rezonuje s krkem, léčí štítnou žlázu a další krční problémy. Uzdravuje rovněž žaludek, slezinu, ledviny, játra, močový měchýř a žlučník. Pomáhá při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, protože se jedná o vynikající přírodní antibiotikum.Obrať se na jantar, když se cítíš mimo rovnováhu. Umísti jantar ve svém domě a na pracovišti, abys tato místa očistil/a od toxické energie. Je také užitečné nosit jantar jako šperk, například ve formě náhrdelníku nebo náramku, aby ses chránil/a před negativitou a toxicitou přicházející od jiných lidí.Do vody nepatří lepidolit, selenit, kalcit, malachit, azurit, fluorit, celestýn, rodonit nebo hematit. Pokud plánujete pít vodu, ve které předtím necháte minerál, ujistěte se, že pochází od důvěryhodného zdroje a nemůže vám ublížit třeba tím, že na něm ulpěly stopové prvky nebezpečných látek.
Turmalín a křišťál s vrostlicemi turmalínu
Čistíme krátce pod proudem vlažné vody, nebo ve sklenici vody společně s křišťálem, přes noc. Všechny odrůdy můžeme nabíjet na přímém slunci.
Na co navlékat korálky : Na co navlékat korálky
- Silonový vlasec je jistota, je dostatečně pevný a netřepí se, proto je jedním z nejpoužívanějších návlekových materiálů.
- Polyesterová šňůra je vhodná pro navlékání větších a těžších korálků.
- Nylonové nitě jsou měkké a poddajné, ale na rozdíl od polyesterových šňůr jsou elastické.
Proč nosit šperky : Šperky jsou způsobem, jak můžeme světu ukázat a říct, kdo jsme. Elegantní dáma s perlami nebo svobodná duše, jejíž zápěstí zdobí mnoho barevných náramků Krásný doplněk nám umí také dodat sebevědomí, náušnice zase podtrhnout krásu našich očí a zvýraznit naši ženskost.
Jak dlouho se nabíjí křišťál
Na horském křišťálu ho nabíjíme několik hodin na denním světle. Měď opláchneme krátce pod proudem vody, osušíme a necháme nabít hodinu až dvě na přímém slunci. Kámen čistíme několik minut pod proudem vody, nebo přes noc v misce spolu s křišťálem.
Jedná se zejména o avanturín, ametyst, akvamarín, beryl, citrín, fluorit, kunzit, safír, růženín, záhněda.Úplněk má velkou sílu a proto je vystavení kamenů měsíčnímu svitu ideální způsob, jak nabíjet krystaly a drahé kameny. Kameny vložíme do misky z přírodního materiálu a umístíme ven nebo na okenní parapet, kde je necháme přes noc. Ujistěte se, že na kameny nebude pršet a také je chraňte před mrazem.
Jakou cenu má jantar : Tržní cena pěkného kusového jantaru se pohybuje kolem 150 Kč za 1 gram. Se zvyšující se hmotností roste cena geometrickou řadou. Základní cena je ale pouze vodítko a za vzácný jantar se utrácejí astronomické částky.