- Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích.
- Upřimnou soustrast.
- Upřímnou soustrast Tobě i Tvé celé rodině
- Bolest nezmizí, ale můžeme se s ní naučit žít dál.
- Moji milí!
- Těžké je rozloučení, u srdce smutno je mi.
- Ať vzpomínky nevyblednou, a čas bolest utiší.
- Všichni se jednou vydáme na věčné nebeské hřiště.
Písemná kondolence
- ✔ "Přijměte mou upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku."
- ✔ "Kdo žije v srdcích svých milých, není nikdy mrtev."
- ✔ "Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích."
- ✔ "Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který s Vámi v tuto bolestnou chvíli cítíme."
- ✔ "Dovolte, abych Vám vyjádřil upřímnou soustrast"
Podání ruky a slova „Upřímnou soustrast“ nebo „Je mi to líto“ smutného člověka neurazí a nepohorší. Dáváme mu tak najevo, že jsme jeho ztrátu zaznamenali, že jej vnímáme jako pozůstalého a že s ním soucítíme. Otevíráme tím také prostor pro další hovor, neděláme tabu ze smrti a ztráty.
Co napsat k úmrtí : Kondolence v přímém kontaktu
Važte slova, dvojice „Upřímnou soustrast“, eventuálně rozvitá věta „Přijměte moji (naši) upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku“ nebo „Upřímnou soustrast, cítím(e) s vámi“ plně postačují.
Co říct někomu komu někdo umřel
Nejčastějším způsobem je jednoduchý pevný stisk ruky doprovázený několika slovy, kterými bývá „upřímnou soustrast“ nebo „přijměte mou upřímnou soustrast“. Nezapomeňte, že upřímná soustrast se nikdy nepřeje! Nenechte se tedy zlákat vyjádřením „přeji upřímnou soustrast“! Pozůstalým zcela jistě nic takového nepřejete.
Co se píše na upřímnou soustrast : Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který s tebou (vámi) v tuto bolestnou chvíli cítíme. Upřímnou soustrast celé rodině. Pro tichou chvíli, kdy duši blízké dáváme sbohem, přejeme vám odvahu a sílu. Myslíme na vás.
Proto bychom v první řadě měli dotyčnému nabídnout prostor, kdy se může vypovídat – pokud chce – a být tichým a naslouchajícím společníkem. Právě naslouchání bez hodnocení, soudů a nároků může být velmi podpůrné – a také překvapivě náročné pro nás. „Takhle bys o něm neměla mluvit! “
Při oznámení úmrtí se obvykle volí jedna ze tří možností: Osobní jednání ošetřujících s pozůstalými. Je výhodou, pokud tuto událost sděluje vedoucí lékař oddělení nebo vedoucí lékař služby v mimopracovní době. Lze připustit, aby úmrtí osobně sdělila sestra, pokud je k tomu určena.
Co říct umírajícímu člověku
Řekněte mu, že jej máte rádi, poproste o odpuštění, odpusťte. Ale nebojte se říci i to, že jej nedržíte, že může jít. Je to někdy velmi bolestné, ale on často čeká na vaše ujištění, že to bez něj zvládnete. Rozloučení může přinést pokoj jak jemu, tak vám.pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků) změny v obličeji („špičatění”, tj. zostření rysů, vystoupení nosu z obličeje)Co by mělo parte obsahovat
- ① Úvodní verš je zpravidla uveden v horním rohu.
- ② Dále následuje oznámení – samotný smuteční text.
- ③ Jméno zesnulého.
- ④ Datum a příčina úmrtí, případně věk.
- ⑤ Místo posledního rozloučení
- ⑥ Jména pozůstalých.
- ⑦ V závěru může být uvedena adresa, kam zaslat písemné kondolence.
Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který s tebou (vámi) v tuto bolestnou chvíli cítíme. Upřímnou soustrast celé rodině. Pro tichou chvíli, kdy duši blízké dáváme sbohem, přejeme vám odvahu a sílu. Myslíme na vás.
Jak poznat že se blíží konec : pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků) změny v obličeji („špičatění”, tj. zostření rysů, vystoupení nosu z obličeje)
Jak říct člověku že umírá : Řekněte mu, že jej máte rádi, poproste o odpuštění, odpusťte. Ale nebojte se říci i to, že jej nedržíte, že může jít. Je to někdy velmi bolestné, ale on často čeká na vaše ujištění, že to bez něj zvládnete. Rozloučení může přinést pokoj jak jemu, tak vám.
Jak poznat člověka před smrti
Příznaky blížící se smrti, které mohou, ale nemusejí nastat:
- Oči jsou otevřené nebo polootevřené, ale ve skutečnosti se nedívají.
- Chladnoucí ruce a nohy nebo naopak horečka.
- Ústa jsou otevřená.
- Spodní strana těla, nohy, kolena a ruce se tmavěji zbarvují.
- Puls slábne.
- Mění se frekvence a hloubka dechu.
Umírající člověk má stále méně tělesné energie. Stahuje se z vnějšího světa, více spí nebo hodně odpočívá. Ztrácí zájem o knihy, noviny a televizi nebo jiné věci a aktivity, které měl rád. Často dokonce nestojí už ani o lidi, které dříve vyhledával a s nimiž mu bylo dobře, a někdy chce zůstat úplně sám.Život by měl být shrnutý jen v několika bodech. Většinou se uvádí, kde se zesnulý narodil a žil, kolik měl sourozenců, kde studoval a pracoval, jeho svatbu a děti. Je také možné zmínit jakékoli další důležité okamžiky z života zesnulého, jakou jsou různé úspěchy, koníčky nebo vášně.
Jak kondolovat k úmrtí : Kondolence se nejčastěji vyjadřuje spojením „Upřímná soustrast“, případně rozvitou větou „Přijměte moji upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku“ nebo „Upřímnou soustrast, cítím s vámi“. S pietou je spojený také tišší projev, kondolující by neměl zmiňovat své vzpomínky na zesnulého.