SUBJEKTIVNÍ POPIS = LÍČENÍ
– umělecký a barvitý popis vnímaný očima autora (např. popis domu, krajiny, přírody…) – vyplývá ze vztahu autora k dané věci, proto používá slova citově zabarvená (sluníčko, zvířátko…), personifikaci (sluníčko vykukuje, nebe pláče…), přirovnání (oči jako pomněnky…)subjektivně zabarvený popis, obvykle krajiny, má popsat atmosféru a emoce. Obvykle zde bývají metafory a metonymie.Citově zabarvená slova
Běžná slova byste měli používat tak, aby měla básnický podtext. Toho dosáhnete tak, že slova citově zabarvíte, pohrajete si s nimi. Pak může vyznít obyčejná a nezajímavá věta úplně jinak. Jako příklad si uvedeme větu: „ V létě svítilo sluníčko, které díky svému pálení roztavilo asfalt.
Jak by mělo vypadat líčení : Líčení je slohový útvar, který je ve své podstatě popisem, ale ve kterém hrají hlavní roli autorovy pocity, které touto formou prezentuje. Důležité je uvědomit si, že se nejedná o úvahu. Neříkejte v ní, jaká by měla, nebo mohla daná věc vypadat, ale řekněte, jak daná věc vypadá podle vás.
Co je objektivní a subjektivní
Objektivní = věcný, nestranný, neutrální, neosobní, realita existující venku. Subjektivní = osobní, nevěcný, předpojatý, jednostranný, realita popisovaná z vnitřního pohledu.
Jak má vypadat popis : POPIS: Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky.
Jaro. Dny jsou delší a teplejší. Na stromech se objevují pupeny, rostliny začínají klíčit a růst. Ptáci přilétají z teplých krajin, stavějí si hnízda a snášejí vejce.
Subjektivní = osobní, nevěcný, předpojatý, jednostranný, realita popisovaná z vnitřního pohledu.
Jak poznat citově zabarvené slovo
Narozdíl od citově neutrálních slov, které vyjadřují pouze svou podstatu a popisují věci tak jak jsou, slova citově zabarvená kromě samotné podstaty nesou i určitou emoci, citové zabarvení. Jde z nich poznat, jaký vztah nebo postoj mluvčí k dané věci nebo člověku má.Charakteristika fejetonu
Napsán je zábavným literárním slohem, mnohdy satiricky komentujícím či trefně ironizujícím vybrané dobové události. Časté jsou nadsázka, humorné postřehy nebo hyperboly. Typický humor obsahuje i užívání komických výrazů, slovních hříček či užití knižních tvarů.Vypravování je prozaický slohový útvar. Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.
Subjektivní stránkou trestného činu rozumíme psychický vztah pachatele, jenž není možné přímo pozorovat, a proto je nutné usuzovat na zavinění ze všech okolností, za kterých došlo ke spáchání trestného činu.
Jaký je rozdíl mezi subjektivním a objektivním právem : Subjektivním právem (právo v subjektivním smyslu) rozumíme míru možného chování oprávněného subjektu. Subjektivní právo je to, co adresát právní normy (objektivního práva) může učinit (jak může jednat), neboť mu to objektivní právo dovoluje. Jedná se o možnost, kterou subjekt (adresát) nemusí využít.
Jak začít popis obrazů : 1. Úvod – jméno autora, název, doba vzniku, styl, hlavní motiv 2. Hlavní část popisu → Popředí (první plán) → Střední část (druhý plán) → Pozadí (třetí plán) 3. Závěr – celkový dojem, barva, technika, kontrast…
Kdy oficiálně začíná jaro
Už je to tady! Přichází jarní rovnodennost, což je okamžik, kdy Slunce při svém zdánlivém ročním pohybu protíná světový rovník – přechází z jižní polokoule na severní! Letos začíná astronomické jaro (Jarní rovnodennost) opět 20. března, a to v brzkých ranních hodinách, přesně ve 04:07 hodin.
Jarní měsíce jsou březen, duben, květen.1.3 Subjektivní prožitky a stavy osobnosti
Prožívání jsou subjektivní psychické prožitky, neboli prožitky vnitřní. Člověk je poznává tehdy, když nahlédne do sebe samého. Jsou tedy momentálně 17 Page 18 přístupné pouze danému jedinci. Nezahrnuje celou psychiku, ale pouze její uvědomovanou část.
Co je subjektivni hodnoceni : Formulář subjektivního hodnocení vyplňuje klient sám, nebo v případě, že to jeho zdravotní postižení neumožňuje, tak s pomocí asistenta, příbuzného nebo rodiče v případě malých dětí.