Jak nejlepe Odstavnit rybíz?
Když rybíz odšťavňujeme na marmeládu, není ho nutné dopředu odstopkovávat – použijeme-li mechanický nebo elektrický lis, stopky a tuhé části se při lisování jednoduše oddělí. Jinou možností je rybíz nejprve krátce povařit (i se stopkami) a pak protlačit přes cedník – tuhé části zůstanou na cedníku.Rybíz odšťavněte i se stopkami a do čisté rybízové šťávy zamíchejte cukr. Máte-li šťávy více nebo méně, adekvátně přidejte nebo uberte množství cukru – jen zachovejte poměr 1:1. Hrnec s oslazenou šťávou přemístěte na sporák a vařte 35 minut na mírném plameni.Stačí použít smoothie blender nebo obyčejný stolní mixér a výslednou ovocnou/zeleninovou drť pak přecedit přes cedník nebo plátýnko. TIP: Máte doma sáček na ovoce a zeleninu z Lidlu Tak ten vám skvěle poslouží! Před použitím ho pořádně vyperte, vlijte do něj drť a vymačkejte šťávu do skleničky.

Co všechno se dá Odstavnit : Bobuloviny, tedy hroznové víno nebo rybíz, je dobré odšťavňovat na šnekovém. Odstředivky mají na těchto surovinách velmi malou výtěžnost. Nejlepší volbou na tyto suroviny je šnekový vertikální systém odšťavňování. Také lesní plody, jako jsou maliny, jahody nebo borůvky, mohou být pro odšťavňovače výzvou.

Co zasadit vedle rybízu

Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz.

Jak nejlépe zpracovat rybíz : Rybíz je ideální ovoce k zamrazování. Otrhejte ho od stonků, propláchněte, nechte oschnout, co nejrychleji přesypte do speciálních sáčků označených datem sklizně a naskládejte do mrazáku. Před dalším použitím rybíz nerozmrazujte, do koláčů, bublanin nebo muffinů ho přisypávejte zmrzlý.

Tak to doma možná máte french press, který je na odšťavňování jako dělaný. Měkké ovoce jako citrusy, švestky, jahody, třešně nebo třeba hroznové víno omyjte a nakrájejte na kostičky. Vložte na dno french pressu, vraťte zpět sítko a zatlačte. Z ovoce se uvolní šťáva a vy si můžete vychutnat svůj džus.

Šťáva vám tak v lednici může vydržet o 24 až 48 hodin déle. Nejlepší je ale vždy pít šťávu co možná nejdříve po odšťavnění.

Kdy raší rybíz

Přehled zrání angreštu a rybízu

BEZJADERNÝ ČERVENÝ – červený Rybíz konec června
ROLAN – červený Rybíz 2. pol. července
ROSETTA – červený Rybíz 2. pol. července
VERSAILSKÝ BÍLÝ – bílý Rybíz 2. pol. července
VITAN – červený Rybíz 2. pol. července

Odšťavněnou drť z petržele, mrkve, celeru, rajčai či papriky buď začerstva přidejte do základu polévky nebo omáčky, nebo pokud ji nestihnete hned použít, nasušte ji “na někdy”. Drť jednoduše rozložte na sušící pláty sušičky potravin a sušte na 55-60 stupňů Celsia 2 – 4 hodiny.Skladovaná šťáva musí být v chladu!

V lednici vydrží šťáva až 24 hodin, naopak pokud jí necháte při pokojové teplotě, může se zkazit během několika hodin.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jak daleko od sebe sázet rybíz : Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5-3m x 1-2m, dle odrůdy. Stromky vysazujeme do sponu 2-2,5m x 0,8-1m. Hnojení: Rybízy jsou náročnější na zásobu humusu v půdě (obzvláště černé odrůdy).

Co s přebytkem rybízu : Pokud se vám na zahrádce urodilo větší množství rybízu, máte několik možností, jak jej zužitkovat. Samozřejmostí je pro nás vytvořit si zásobu na zimu. Takže rybíz zpracujeme ve formě kompotu, marmelády, dření, část zamrazíme, ale část zpracujeme ihned.

Kdy prořezávat rybíz

Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března. Rybíz je v tomto období ve vegetačním klidu a rostlina se tak s řezem lépe vyrovná. Po probuzení a vyrašení rybízu už tedy výhony raději výrazněji neprořezávejte.

Celer je vynikajícím zdrojem vitamínů A, C a K, stejně jako spousty esenciálních minerálů. Jednoduše přidejte vodu, rozmixujte a přeceďte – rychle a snadno získáte šťávu, která je velmi osvěžující a hydratující!Do odšťavňovače je dobré je vkládat následované tvrdším ovocem či zeleninou, například jablky nebo mrkví. Sladké brambory – Oloupejte, nakrájejte na menší kousky a odšťavněte. Špenát – Dobře omyjte od ulpívající hlíny či písku. Srolujte a odšťavněte.

Který odšťavňovač je nejlepší : Nejlepší odšťavňovače

  • SAGE SJE 530. 96 % 5 recenzí odstředivé
  • Brawo Life B-365. 95 % 26 recenzí šnekové
  • Bosch MESM731M. 97 % 12 recenzí šnekové
  • Sana Supreme Juicer 727. 97 % 26 recenzí
  • Panasonic MJ-L500. 96 % 6 recenzí
  • Sana Supreme Juicer EUJ-727. 97 % 26 recenzí
  • Philips HR 1888. 97 % 4 recenze.
  • Sage SJE530. 96 % 5 recenzí