Jak obalit Olomoucké tvarůžky aby Nevytekly?
Tvarůžky nejprve obalíme v mouce, poté ve vajíčku a na konec ve strouhance. Odkládáme na ubrousek a necháme chvíli odležet. Poté znovu obalíme ve vejcích a znovu ve strouhance. Ve vyšší pánvi nebo kastrolu rozehřejeme vyšší vrstvu oleje (alespoň 0,5 cm, cca 180 °C).Zrání záleží na teplotě. Čím tepleji, tím zraje rychleji. Formování do placiček/tyčinek je lepší provádět ještě ve stavu, kdy je směs spíše tvarohová než příliš vazká tvarůžková. Vytvarované tvarůžky se dají na dřevěné prkno a je třeba je několikrát denně obracet a nechávat postupně zasychat.Je však potřeba častěji obracet. Syrečky necháme takto zrát zhruba 4 dny – to se vyhladí jejich povrch, jsou tuhší, nejsou příliš měkké na omak, ale nejsou nijak zásadně žluté, prostě bílé tvarůžky, konzistentnější než ty, které jsme před čtyřmi dny dávali na prkénko.

Jak naložit Olomoucké tvarůžky : Postup přípravy

Olomoucké tvarůžky nakrájíme na kousky, cibuli s česnekem oloupeme a rovněž pokrájíme na kousky. Chilli papričku se zelenou petrželkou nasekáme. Vše nandáme do sklenice a zalijeme olejem. Necháme proležet asi 2 dny v ledničce.

Jak rozpustit tvarůžky

Pouze lituji, že dnes jsou tvarůžky poměrně drahé! Postup přípravy: Na troše oleje osmahneme na plátky pokrájenou cibuli, na ní navršíme tvarůžky, posypeme je paprikou. Na velmi mírném ohni je necháme bez míchání sýr zvolna rozpustit.

Proč jíst tvarůžky : Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.

Důležité je ale obalit tvarůžky ve strouhance nadvakrát. Po prvním obalení je ještě ponořte do vajíčka a pak opět do strouhanky. Druhou vrstvu na sýr pěkně přitlačte. Obalené tvarůžky je vhodnější nechat ještě chvíli ztuhnout v lednici nebo v mrazáku, než se pustíte do smažení.

Za zápachem některých sýrů stojí i ušlechtilé plísně. Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává.

Jak poznat že jsou tvarůžky zkažené

Jak poznáme zkažený sýr

Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.Cibuli a feferonky nakrájejte nahrubo. V oleji rozmíchejte všechno koření a bylinky. Tvarůžky spolu s feferonkami a cibulí vyskládejte do sklenice a zalijte kořeněným olejem. Přiklopené nechte zrát minimálně 3 dny.Postup přípravy

Do sklenice nebo menších sklenic vrstvěte tvarůžky, cibuli a feferonky, a nakonec zalijte olejem, v němž jste rozmíchali bylinky a koření. Tvarůžky nechte stát na chladném suchém a tmavém místě alespoň 3 dny.

Postup přípravy

Nemusí být zkyslé tak, že se odděluje syrovátka, stačí, když bude lehce nakyslé. Pak mléko (nebo směs se smetanou) pomalu zahřívejte na teplotu asi 50 °C. Na hodně měkký tvaroh stačí asi 40 °C; čím je teplota vyšší, tím je výsledný tvaroh sušší a tvrdší.

Jak správně smažit tvarůžky : Tvarůžky obalte v klasickém trojobalu (mouka – vejce – strouhanka), a poté je obalte ještě jednou ve vejcích a ve strouhance. Smažte v rozpáleném oleji dozlatova. Brambůrky omyjte a dejte vařit v osolené vodě vcelku do změknutí. Poté je opečte dozlatova na másle a posypejte pažitkou.

Co uvařit z olomouckých tvarůžků : Využití v kuchyni

Oblíbené jsou plněné salámem, nakládané, na špízu, zpracované do pomazánky, slaných závinů – Závin z listového těsta plněný olomouckými tvarůžky, salátů, nádivky, náplní, hodí se na topinku, karbanátky, omelety, do polévky – Tvarůžková polévka, nákypů, k bramborám, zelenině.

Jak uchovat tvarůžky

Protože tvarůžky mají trochu atypickou vůni, je vhodné je vložit do porcelánové misky a zakrýt potravinovou fólií. Neuskladňujte je příliš dlouho. Zapomenuté tvarůžky vám v lednici mohou nadělat pořádnou „paseku“.

Výrobce známých olomouckých tvarůžků, firma A.W. z Loštic, už po nuceném přerušení výroby znovu expeduje své výrobky do obchodů. Celý provoz musel být zastaven a sanitován kvůli tomu, že se u některých šarží objevila plíseň. Obchodníci je tak museli stáhnout z prodeje.Pokud vám i přesto připadá, že je tvarohová náplň příliš řídká, pak můžete na její zahuštění použít bramborový či kukuřičný škrob nebo také vanilkový pudink. Náplň se dá zahustit i dětskou krupičkou, popřípadě moukou. Zředění naopak dosáhnete přidáním mléka, rumu, tučného jogurtu anebo zakysanou smetanou.

Jak využít tvaroh na strouhání : Na co se hodí tvaroh na strouhání

Tvrdý tvaroh na strouhání používáme k sladkým i k slaným pokrmům: Kynuté ovocné knedlíky chutnají naprosto báječně polité máslem a posypané nastrouhaným tvarohem. Kostičky tvrdého tvarohu můžeme použít také do zeleninových salátů jako dietnější alternativu za sýry.