Přesně 32 dní před datem expirace domény systém automaticky vygeneruje Výzvu k platbě za prodloužení domény. Tato výzva odchází na emailovou adresu uvedenou u plátce. Výzva obsahuje variabilní symbol, který je při placení nutno uvést, jen tak bude platba identifikována.Prodloužení domény se provede zvolením v poli MOŽNOSTI – Prodloužit. Následně se otevře stránka k prodloužení dané domény, viz obrázek níže. Prodloužit doménu lze na delší období (nejkratší možnost je 1 rok) při zvolení položky Prodloužit o: Každá koncovka domény má jiné parametry k prodloužení.Chcete-li získat doménové jméno zdarma, stačí si zakoupit jeden z našich balíčků sdíleného hostingu Premium nebo Business, hosting WordPress, nebo Cloud hosting. Registrace domény je na první rok zdarma.
Jak přesměrovat doménu : Přesměrování domény
- Přihlaste se do administrace Vaší domény (např. Forpsi, Ignum, Domain master, Wedos)
- Vyhledejte sekci Domén nebo DNS záznamy.
- U domény je nutné nastavit níže uvedené DNS záznamy.
- Změny uložte a informujte pracovníka, který s Vámi ohledně přesměrování komunikoval.
Jak obnovit doménu
Obnovení domény
- Na počítači se přihlaste do služby Google Domains.
- Vyhledejte název domény, kterou chcete obnovit.
- Klikněte na Obnovit.
- Zaškrtnutím políčka potvrďte, že rozumíte tomu, že nákup může být nevratný.
- Potvrďte svůj záměr kliknutím na možnost Ano, obnovit.
- Pokračujte k platbě.
Jak koupit doménu po expiraci : Doménu lze uhrazením poplatku obnovit nejvýš 30 dní po expiraci. Doménu v ochranné lhůtě prodloužíte uhrazením poplatku, dokud je ve stavu DNS funkční, nebo DNS odpojeno (celkem 60 dní u domény CZ a 30 dní u domén gTLD a nTLD). Pokud došlo k odpojení DNS, doména bude opět plně funkční do 48 hodin.
CZ domén je ochranná lhůta celých 60 dní a je rozdělena na dvě fáze. Prvních 30 dní je doména funkční (je v zóně CZ), Dalších 30 dní doména již nefunguje (CZ. NIC ji negeneruje do zóny).
Kdo je majitel domény se dá zjistit v centrálním registru domén pomocí služby WHOIS (Who Is) nebo na stránkách registrátorů národních domén (CZ. NIC, SK. NIC apod.). Využít můžete i náš WHOIS vyhledávač, který funguje pro všechny doménové koncovky.
Kde nejlépe koupit doménu
Domény nehledejte v regálech v obchoďáku, stejně jako z nich nedělejte vědu. Kupují se (neboli registrují se) přes internet na stránkách poskytovatelů domén. Například Forpsi.com nebo Wedos.cz kde nakupuji i já. Nebo Cesky-hosting.cz/domeny.Pomocí DNS záznamů
Nasměrovat doménu můžete pomocí nastavení jednotlivých DNS záznamů (A, AAAA, CNAME atp.). Pokud doména využívá naše nameservery, můžete postupovat podle článku Nastavení DNS. Jestliže doména využívá nameservery jiného registrátora, obraťte se prosím na něj, nebo změňte nameservery na naše.je úkon, při kterém dochází ke změně registrátora, případně i technického správce domény.
Potom postupujte těmito kroky:
- Přihlaste se do zákaznické administrace.
- V horním menu vyberte Domény.
- Z nabídky vyberte doménu, kterou chcete přesměrovat.
- V levém menu vyberte Nastavení přesměrování.
- V rámečku Přesměrování WWW doplňte adresu, na kterou chcete přesměrovat.
- Klikněte na tlačítko Nastavit přesměrování.
Jak zjistit expiraci domény : V žádném případě však nedoporučujeme nechávat prodloužení domény až na ochrannou lhůtu. Jak zjistit den expirace u domény: Den expirace domény je možné zjistit ve WHOIS databázi centrálního registru CZ. NIC (www.nic.cz).
Jak často se platí doména : Prvních 30 dní je doména stále funkční, ale 31. den je vyřazena ze zóny DNS a přestává fungovat. Během celých 60 dnů je možné doménu obnovit uhrazením původní výzvy k platbě.
Kde najdu doménu
Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény.
Doménu můžete zakoupit od více poskytovatelů a ceny se pohybují mezi 170 až 240 Kč včetně DPH. Českých domén (. cz) je skoro 1,5 milionu. Nejpopulárnější doménou stále zůstává .com, kterých je zaregistrováno více než 145 milionů.Běžná praxe je, že si doménu registrujete na jeden rok. Před skončením lhůty vám pak registrátor pošle připomínku s fakturou na další období – pokud zaplatíte, vše se automaticky prodlouží. Pokud ne, bude doména po uplynutí ochranné doby volná a může si ji registrovat kdokoliv.
Jak převést doménu na jiného majitele : Držitele většiny domén lze jednoduše změnit v Zákaznickém centru. Jestli do něj nemáte přístup, můžete o změnu držitele domény požádat pomocí příslušného formuláře. UPOZORNĚNÍ: Změna držitele domény na centrálním registru neovlivňuje fakturační údaje zákaznického účtu, ani nemění správce DNS záznamů.