Lusky vaříme 5 až 6 minut, poté je scedíme v ledové vodě. Necháme okapat, lusky hodně posolíme. Pozor, jedí se jen zrnka uvnitř lusku, prázdné slupky se vyhazují. Edamame se dají jíst jak teplé, tak i po vychladnutí.Vložte edamame do cedníku, propláchněte je pod studenou vodou a nechte je rozmrazit.Semena je vhodné od dubna předpěstovat na teplém místě s teplotou kolem 25 °C. Doporučená hloubka výsevu je 2–4 cm. Po posledních mrazech můžete rostliny přemístit ven do sponu 40 x 25 cm. Sóju můžete také vysévat přímo na stanoviště, od května do června.
Jak se vaří sójové boby : Popis. Využití: sójové mléko – přes noc namočené boby můžete rozmixovat s čerstvou vodou, pak směs vařte asi 15 minut, během vaření odebírejte pěnu, nakonec sceďte přes sítko a hotové mléko zkuste dochutit medem nebo vanilkou. příloha – boby mohou sloužit jako chutná příloha.
Co jsou Edamame fazole
Nezralé sójové boby neboli edamame jsou zelené fazolky velmi podobné hrášku. Nejčastěji bývají součástí asijské kuchyně, kde je typicky najdete v poké, polévkách, salátech nebo také dušených pokrmech.
Jak jíst sójové boby : Tip na snack:
Mražené sojové lusky edamame ponoříme na minutu do vroucí vody, scedíme, prosolíme a podáváme. Tyto potraviny naleznete v sekci asijská zelenina a houby, podobné potraviny naleznete v sekci asijské potraviny.
Edamame – mladé zelené sójové boby mají kromě vysokého obsahu proteinů i několik dalších výhod. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, nezvyšují hladinu cukru v krvi, proto jsou vhodné i pro lidi trpící cukrovkou. Edamame je bohaté i na vápník, magnézium, fosfor, kyselinu listovou.
Na co je třeba myslet při skladování potravin v mrazničce
Druh zmražené potraviny | Trvanlivost v měsících |
---|---|
Ovoce | 8–12 |
Zelenina | 6–12 |
Chléb | 1–3 |
Maso | 3–12* |
Kde koupit Edamame
Kde sehnat edamame Edamame seženete především v asijských speciálkách, internetových obchodech a jejich kamenných prodejnách. Nejčastěji je koupíte mražené (jak vyloupané, tak s poněkud chlupatým luskem) nebo konzervované ve slaném nálevu.Je možné ji s úspěchem pěstovat na většině půdních druhů se zřetelem na schopnost půdy udržet vláhu. Vyloučit by se měly půdy extrémně lehké (vysychání) nebo extrémně těžké (obtížná zpracovatelnost). Přednost by měla dostat strukturní střední hlinitá půda s dobrou vodní kapacitou a vyšším obsahem organických látek.Jak správně uvařit sóju
Na přípravu 100 g sójového masa, použijeme cca 700 ml vody, 1 lžíci sypkého bujónu, 3 lžíce sójové omáčky a vaříme zhruba 20 minut. Poté slijeme (vodu dále nepoužíváme, jelikož obsahuje látky, které způsobují nadýmaní) a důkladně vodu vymačkáme, aby později sója mohla vstřebat okolní chuť.
Kde sehnat edamame Edamame seženete především v asijských speciálkách, internetových obchodech a jejich kamenných prodejnách. Nejčastěji je koupíte mražené (jak vyloupané, tak s poněkud chlupatým luskem) nebo konzervované ve slaném nálevu.
Co uvařit z fazolových lusků : Stačí je jen krátce povařit, poté prudce zchladit, a můžete je přidat do různých salátů. Hodí se i do rychlých asijských stir-fry pokrmů, protože jim svědčí krátká tepelná úprava, díky které si zachovají křupavost. Můžete je ale přidat i do polévek nebo do dušených masových pokrmů.
Jak casto se muze jíst tofu : Jak často tofu a tempeh jíst
Tempeh a tofu by nemělo být základ jídelníčku (tím jsou obiloviny, zelenina a luštěniny). Zařazujeme je do jídelníčku několikrát za týden pro zpestření.
Jak často jíst sójové maso
Jak často sójové výrobky jíst
To platí i o ostatních luštěninách, obilovinách či zelenině. Když si dáme nějaký tradiční sojový výrobek 2 – 3x týdně a budeme častěji používat kvalitní sójovou omáčku (shoyu) a misopastu, nemůžeme si uškodit – ba naopak jen prospět.
Oblíbené je mražení sezónního ovoce a zeleniny, jehož zásoby pak spotřebováváme celý rok. Třeba jahody, borůvky, maliny, ostružiny, třešně a višně (nejlépe bez pecek), rybíz, angrešt, mrkev, pórek, hrášek, špenát, fazolové lusky, brokolice, kukuřice nebo květák.Pokud budete v mrazáku uchovávat jídlo delší dobu, hrozí, že ho už poté nebude možno kvalitně zpracovat. Přijde o svou barvu, chuť či správnou konzistenci. Velice praktické je napsat vždy fixem na obal datum zmrazení, abyste měli přehled.
Kdy se sklízí sója : Sklizeň sóje připadá poměrně na pozdní dobu, zpravidla na září a říjen. Sklízí se přímo sklízecími mlátičkami. Rostliny mají být v plné zralosti, s opadanými listy a žlutými až hnědými lusky. Semena mají být vybarvená, s optimální vlhkostí 16 – 18%.