Jak ochutit sójové maso?
Jak správně uvařit sóju

Na přípravu 100 g sójového masa, použijeme cca 700 ml vody, 1 lžíci sypkého bujónu, 3 lžíce sójové omáčky a vaříme zhruba 20 minut. Poté slijeme (vodu dále nepoužíváme, jelikož obsahuje látky, které způsobují nadýmaní) a důkladně vodu vymačkáme, aby později sója mohla vstřebat okolní chuť.Sójový granulát vložte do vroucí osolené a bujonem ochucené vody. Vařte 5 minut, slijte, přebytečnou vodu z granulátu vymačkejte. Použijte jako základ pro rizota, sekanou, karbanátky.Sójové nudličky vložte do vroucí osolené a bujónem ochucené vody. Vařte 20 minut, slijte, přebytečnou vodu z nudliček vymačkejte. Použijte do zeleninových jídel.

Jak spravne pripravit sóju : Boby namočíme přes noc do studené vody. Vodu slijeme a sóju zalijeme trojnásobným množstvím vody. Vaříme ji v tlakovém hrnci 40 minut nebo v obyčejném hrnci dvě a půl hodiny. Čas vaření je potřeba dodržet, protože po delším vaření začnou boby tvrdnout.

Co obsahuje sójové maso

Obsahuje až 50 % bílkovin. Nízká je také jeho kalorická hodnota. Neobsahuje lepek, za to má velký podíl vlákniny. Z vitaminů jsou zastoupeny ty z řady B, dále A, E a z minerálních látek vápník, fosfor a železo.

Na co je dobrá sója : Zdravá sója

Fermentovaná sója je bohatým zdrojem bílkovin, probiotik a v našich dietách vzácného vitamínu K2. Vitamín K2 je základem správného využití vápníku v těle a pevných kostí. Nově se zjišťuje jeho role ve zpomalení projevů stárnutí a podpoře imunity. Vitamín K2 je silným antioxidantem.

Aby byla chuť sójového masa co nejlepší a pokrm co nejstravitelnější (je to přeci jen luštěnina), doporučujeme vařit 30 minut ve vodě, kterou jsme ochutili 1 lžící zeleninového bujónu a 1 lžící sójové omáčky. Bujón spolu s omáčkou dodají sóji výbornou chuť, která pronikne až do jádra suroviny.

U sojového masa je důležitá příprava. Dobře uvařené a namarinované umožňuje pestré využití: plátky grilujeme, sojové nudličky smažíme se zeleninou po asijsku, z kostek se dokonce dají připravit výpečky. Granulát pak slouží třeba do karbanátků nebo boloňské omáčky.

Jak si vyrobit sojovou omáčku

Pro tradiční proces výroby sójové omáčky je typický velmi pečlivý výběr sójových bobů a pšenice. Tyto dvě ingredience jsou společně rozdrceny a smíchány. Do směsi se následně přidává voda, která se přivede k varu. Směs se vaří do té doby, dokud nejsou zrna zcela měkká.Sójové boby nacházejí uplatnění v potravinářském průmyslu (výroba oleje, mléka, tofu, omáček, lecitinu, plnotučné nebo odtučněné mouky, náhražek do uzenin, čokolád, náhražka masa, granulát, atd. Sójový extrahovaný šrot je výrobkem, který vzniká po vylisování a extrakci oleje ze sójových bobů.„Luštěniny do zdravého jídelníčku patří, a tedy i sója. Pokud si ji dáme dvakrát týdně, nevadí a v mnoha směrech má na náš organismus pozitivní dopad,“ míní dietoložka Karolína Hlavatá.

Rizika konzumace sóji

Většina lidí jí bohužel sóju v takové podobě, že jim může i škodit – zvlášť ve větším množství. „Obsahuje totiž například goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy, nebo fytáty, které omezují využití vápníku, hořčíku a železa ze stravy. Antinutrienty v ní zase omezují trávení bílkovin.

Jak často jíst sójové maso : Jak často sójové výrobky jíst

To platí i o ostatních luštěninách, obilovinách či zelenině. Když si dáme nějaký tradiční sojový výrobek 2 – 3x týdně a budeme častěji používat kvalitní sójovou omáčku (shoyu) a misopastu, nemůžeme si uškodit – ba naopak jen prospět.

Proč nejíst sóju : Rizika konzumace sóji

Většina lidí jí bohužel sóju v takové podobě, že jim může i škodit – zvlášť ve větším množství. „Obsahuje totiž například goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy, nebo fytáty, které omezují využití vápníku, hořčíku a železa ze stravy. Antinutrienty v ní zase omezují trávení bílkovin.

Co to je sójové maso

Texturované sojové bílkoviny – „Sójové maso“

Vyrábějí se ze sójových mouk a krupic, sójových koncentrátů nebo izolátů. Principem výroby je přeměna globulárních bílkovin sóji na fibrilární bílkoviny připomínající bílkoviny masa.

Pokud pečete tofu, tempeh nebo seitan, potřete je před pečením sojovou omáčkou a pokud je smažíte na pánvi, tak je sójovou omáčkou zastříkněte. Díky ní budou nejen šťavnaté, chutné, ale také zlatavé. Podobně můžete potřít i slané kapsy, pirohy, slaný štrůdl a další slané pečivo.Složení: voda, sójové boby, pšenice, sůl (8,1%), ocet, alkohol, cukr. Vyrobeno v Holandsku.

Proč Nejist tofu : Tofu se vyrábí ze sóje. A právě sója je vlastně jedna z nejběžněji geneticky modifikovaných potravin na světě. Proto by neměla patřit mezi běžnou součást každodenní výživy. Nezabraňuje nemocem a nikdy nebylo prokázáno, že by měla pozitivní účinek na lidský organismus.