I přes nižší výtěžnost považujeme horizontální šnekový odšťavňovač Sana 707 za nejlepší, nejjednodušší a cenově nejrozumnější způsob, jak si udělat dobrou šťávu ze řapíkatého celeru.Detoxikační účinek. Pro vysoký obsah vitamínů a minerálů je celer považován také za významný detoxikační prostředek, který důkladně očistí tělo od nežádoucích látek a pomůže nastartovat metabolismus. Během detoxikační kúry byste měli pít celerovou šťávu po dobu 10 dnů.Stonky řapíkatého celeru důkladně omyjeme a pokrájíme na malé kousky, řepu a ředkve omyjeme, oloupeme a také pokrájíme, mrkev oškrábeme a rozkrájíme. Petrželku omyjeme a nasekáme nadrobno. Vše zalijeme vodou, zakápneme citronovou šťávou a rozmixujeme. Dáme vychladit a pijeme průběžně přes den.
Jak udělat šťávu z celeru bez odšťavňovače : Stačí použít smoothie blender nebo obyčejný stolní mixér a výslednou ovocnou/zeleninovou drť pak přecedit přes cedník nebo plátýnko. TIP: Máte doma sáček na ovoce a zeleninu z Lidlu Tak ten vám skvěle poslouží!
Který odšťavňovač je nejlepší
Nejlepší odšťavňovače
- SAGE SJE 530. 96 % 5 recenzí odstředivé
- Brawo Life B-365. 95 % 26 recenzí šnekové
- Bosch MESM731M. 97 % 12 recenzí šnekové
- Sana Supreme Juicer 727. 97 % 26 recenzí
- Panasonic MJ-L500. 96 % 6 recenzí
- Sana Supreme Juicer EUJ-727. 97 % 26 recenzí
- Philips HR 1888. 97 % 4 recenze.
- Sage SJE530. 96 % 5 recenzí
Jak Odštavnit celer : Pro nejjednodušší odšťavňování je dobré sáhnout po horizontálním šnekovém odšťavňovači, který si s řapíkatým celerem poradí velmi dobře. Velkou výhodou je, že řapíkatý celer nemusíte krájet.
Konzumovat je důležité denně ideálně až 0,5 l to odpovídá jednomu řapíkatému celeru.
Celerová šťáva je pro naše tělo úžasně přínosná. Mimo jiné dokáže čistit a detoxikovat játra, má antiseptické účinky na streptokokové infekce, omezuje nadýmání, stabilizuje krevní tlak a například i pomáhá s léčbou ekzémů.
Jak udělat šťávu z celeru
Jak si připravit celerovou šťávu
- Celerová šťáva je nejsilnější, když ji vypijete ráno na lačný žaludek.
- Celer by měl být velký a šťavnatý, abyste z něho získali co nejvíce vody.
- Máte-li celer vyčištěný, dejte ho do odšťavňovače.
- Před pitím nebo jedením čehokoli jiného počkejte alespoň 40 minut.
Celer a jablíčko omyjeme vodou, nakrájíme na menší kousky a rozmixujeme. Směs pomocí sítka nebo bavlněného plátýnka přecedíme a vymačkanou šťávu nalijeme do sklenice. Přidáme lžičku chlorelly, zamícháme a ihned vypijeme. Celerovou detoxikační kúru užíváme nejlépe každé ráno nalačno po dobu 7 dní.Do vkládací nádoby vložte celý celer, zapněte odšťavňovač a za pomocí přítlaku bezpečně odšťavníte celý celer. Odšťavněnou šťávu z celeru nalijte do skleničky a vypijte :). Na odšťavňovači uvolněte rameno s bezpečnostním zámkem a všechny odnímatelné součásti důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.
Aby si přístroj poradil i s tvrdšími plody či kořenovou zeleninou, měl by mít odšťavňovač výkon alespoň 1 000 W. U šnekových typů je však výkon často nižší, stejně jako počet otáček (kolem 100 za minutu). Odstředivé typy odšťavňují rychleji – i 10 000 otáček za minutu – snadno tak odstředí šťávu i z tvrdých plodů.
Jak dlouho vydrží šťáva z odšťavňovače : Šťáva vám tak v lednici může vydržet o 24 až 48 hodin déle. Nejlepší je ale vždy pít šťávu co možná nejdříve po odšťavnění.
Co dát do odšťavňovače : Ze zeleniny patří do odšťavňovače rozhodně mrkev, červená řepa, petržel nebo celer. Tyto suroviny jsou zdrojem velkého množství šťávy a vytvoří tak perfektní základ pro nejrůznější kombinace, ať už s další zeleninou, ovocem nebo bylinkami.
Jak spravne Odstavnovat
Do odšťavňovače je dobré je vkládat následované tvrdším ovocem či zeleninou, například jablky nebo mrkví. Sladké brambory – Oloupejte, nakrájejte na menší kousky a odšťavněte. Špenát – Dobře omyjte od ulpívající hlíny či písku. Srolujte a odšťavněte.
Řapíkatý celer lze jíst syrový i vařený. Díky své křupavosti se výborně hodí jako přísada do různých salátů nebo jednoduše jako zdravá alternativa ke křupkám, chipsům apod., klidně i s nějakým dipem. Jeho aroma se hodí především do zeleninových polévek, dušených pokrmů nebo omáček na těstoviny.Řapíkatý celer má hodně vlákniny, prospěšné pro zdravou funkci střev. Díky antioxidačním a protizánětlivým látkám, které obsahuje, nabízí ochranu téměř celému trávicímu traktu. Pravidelným pitím celerové šťávy prospějete svému zažívání, vyčistíte játra a pomůžete si i od nepříjemného nadýmání nebo pálení žáhy.
Jak casto pít šťávu z celeru : Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je ideálním detoxikačním nástrojem. Vyčistí tělo od nežádoucích látek a nastartuje metabolismus, díky čemuž můžete i zhubnout! V případě detoxikace je vhodné pít celerovou šťávu každý den ráno nalačno po dobu 10 dní.