Křik je přirozený způsob komunikace papoušků. Nese se na velké vzdálenosti a umožňuje jim najít jeden druhého v hustých korunách stromů. Papoušek může křikem vítat východ slunce, varovat nás před domnělým nebezpečím, sdělovat svoji radost nebo nás informovat, ve kterém pokoji se nachází.Při hře se mnoho papoušků ráno věší hlavou dolů, často u toho mává křídly. Může se z toho stát žebravé chování (o pozornost, o jídlo…), zvláště, pokud jste ho někdy v minulosti upevnili. Papoušek může třást hlavou, aby získal vaši pozornost nebo je vzrušený. Zase se z toho může stát žebravé chování.Hlasitý křik slouží v rozlehlé Austrálii ke svolávání hejna a tento vzorec chování je vrozený. Stejně jako své společníky z hejna, bude korela volat i Vás. Díky tomuto “obávanému” křiku si korely vysloužily negativní přezdívku „křiklouni”, kteří nesčetněkrát narušili dobré sousedské vztahy.
Jak dlouho přežije andulka venku : „Andulka je velice otužilý pták. V centrální Austrálii, kde žije, kolísají teploty,“ doplňuje Martin Smrček. „Ve dne je horko, v noci může teplota klesnout i pod bod mrazu. Takže andulka vydrží celoročně venku.
Jak si získat důvěru andulky
Abyste získali důvěru své andulky, musíte ji věnovat opravdu hodně času. Nezapomeňte, že každá andulka je jiná a u každé může ochočení trvat různě dlouho v závislosti na její povaze a osobnosti. Zpočátku se k ní přibližujte pomalu a opatrně, nedělejte žádné velké prudké pohyby. Andulka by se vás totiž mohla polekat.
Kdy je andulka spokojená : Jak se pozná, že je andulka spokojená Spokojená andulka dobře jí, zpívá a vůbec se pořád něčím zabývá, přebírá si peří nebo si hraje s hračkami. Jak se pozná, že se andulka bojí Může se přikrčit v koutě klece, vytáhnout se tak, že vypadá hodně vysoká a hubená, nebo se třepotat po kleci.
Protože je andulka velmi akční a energický papoušek, který rád šplhá, létá a prozpěvuje, je nezbytné nezanedbat denní přísun potřebných minerálů, které získá z trav a čerstvého ovoce i zeleniny. Nejraději mají stébla čerstvé trávy, mladé pampeliškové listy, pochutnají si také na listech bezu nebo ptačince.
Andulky totiž v průměru spí 10–12 hodin denně.
Co nesmí jíst korela
Co papoušci nesmí Papouškům nikdy nepodávejte plesnivé nebo zkvašené krmivo. Na seznam zakázaných, toxických hrozeb patří zejména avokádo, alkohol, čokoláda, káva, cibule a česnek. Papouškům nikdy nedávejte lidské jídlo.Přikryjte mu jen část klece a přísně mu dejte najevo, že musí být hodný, jinak ho přikryjete ještě víc. Pokud křičí i nadále, zakryjte další část klece a opět mu připomeňte, že musí být hodný. Když i pak neposlechne, zakryjte klec úplně. Nechte klec zatemněnou asi 10 minut poté, co papoušek přestal křičet.Protože je andulka velmi akční a energický papoušek, který rád šplhá, létá a prozpěvuje, je nezbytné nezanedbat denní přísun potřebných minerálů, které získá z trav a čerstvého ovoce i zeleniny. Nejraději mají stébla čerstvé trávy, mladé pampeliškové listy, pochutnají si také na listech bezu nebo ptačince.
Dále dodržujte následující kroky:
- Kdykoliv budete v blízkosti klece, na andulku mluvte klidným hlasem.
- Pokládejte ruce do blízkosti klece a pomalu andulku zvykejte.
- Pomalu se přibližujte k andulce uvnitř klece.
- Trénujte sezení na prstu.
- V další části výcviku zkuste andulku sedící na prstě vytáhnout pohybem ruky z klece.
Jak poznat že se andulka boji : Jak se pozná, že se andulka bojí Může se přikrčit v koutě klece, vytáhnout se tak, že vypadá hodně vysoká a hubená, nebo se třepotat po kleci. Když strach přejde a ona se zase cítí bezpečná, často načepýří peří a pořádně se otřese, než se zase usadí.
Jak casto spí andulky : Andulky totiž v průměru spí 10–12 hodin denně. Zároveň by ale měla být klec tam, kde bude mít dostatečný kontakt s lidmi a bude moct pozorovat dění ve svém okolí. Zavřete-li andulku do místnosti, kde obvykle nikdo není, určitě si na vaši přítomnost nezvykne a ochočení nebude možné.
Co nesmí andulky
Z ovoce a zeleniny vybírejte např. banán, okurku, salát, meruňky, rybíz, jablko, mrkev, salát nebo hrozny. Pozor si ale u ovoce i zeleniny dejte na pecičky a jadérka, také se vyhněte fazolím, rebarboře, nedávejte jim ani stonky z rajčat nebo houby.
Jednou denně vyměňte vodu, která by měla být nejlépe pitná (i když andulce nijak zvlášť neuškodí ani voda užitková).Bohatým přírodním zdrojem vitaminů je pro korely taky směs ovoce a zeleniny, kterou můžete pravidelně zpestřovat krmivo. Vhodným ovocem jsou jablka, meruňky, rybíz, třešně či hrozny, zeleninou zase například okurka, salát či mrkev.
Jaké větvičky pro andulku : Větve a bidýlka s různým průměrem – vhodné jsou větvičky z ovocných stromů, břízy, buku či dubu. Andulky na větvičkách spí, rády šplhají a také si potřebují obrušovat zobák i drápky.