Klování může u andulek propuknout kdykolii a u kterékoli. Na vinně je téměř vždy = člověk. Je tomutak protože se andulka -provokuje- , -dráždí- , a ona se takto jen brání. Je to její projev nespokojenosti, někdy obrany, také nezájmu a nebo klovnutím může naznačit něco jako – Nech mě být!“ – Pokud vás papoušek kousne, nesmíte na to reagovat! Zatněte zuby a papouška odneste do klece s důrazným „Ne! “ nebo „Nesmíš! “.Dno klece vyplňte pískem pro ptáky obohaceným vápnem nebo mušlovým štěrkem, který dobře absorbuje a dezinfikuje ptačí trus a obsahuje důležité minerály.
Kdy andulky spí : Andulky totiž v průměru spí 10–12 hodin denně. Zároveň by ale měla být klec tam, kde bude mít dostatečný kontakt s lidmi a bude moct pozorovat dění ve svém okolí. Zavřete-li andulku do místnosti, kde obvykle nikdo není, určitě si na vaši přítomnost nezvykne a ochočení nebude možné.
Jak odnaučit andulku křičet
Nejprve mu ukažte pokrývku a dejte mu šanci uvědomit si, že dělá špatnou věc. Přikryjte mu jen část klece a přísně mu dejte najevo, že musí být hodný, jinak ho přikryjete ještě víc. Pokud křičí i nadále, zakryjte další část klece a opět mu připomeňte, že musí být hodný. Když i pak neposlechne, zakryjte klec úplně.
Jak si získat důvěru andulky : Když ochočujete, mějte andulku samotnou, za žádné přítomnosti jiných ptáků. Jako vůbec první krok je důležité, si získat důvěru andulky. Sedněte si ke kleci, (nebuďte výše jak andulka) a povídejte si s ní. Povídejte si něco jemným hláskem, andulka musí poznat, že nejste nepřítel!
Nemocná andulka v takovém případě může kýchat, pelichat nebo projevovat nezájem o své okolí. Častým projevem nachlazení je také problém s dechem, který se dá dobře pozorovat ve chvílích, kdy necháte andulku létat mimo klec. Kromě možného nezájmu o jinak oblíbené hračky také daleko nedoletí a bude jí to dělat problém.
Průměrná délka života andulky je 13 let.
Jak má vypadat klec pro andulky
Klec pro pár andulek má být velká zhruba 85x50x160 cm (délka,šířka, výška), pro 4-6 členné hejno 170x50x160 cm. Důležité je, aby klec byla raději vyšší než delší. Hledání potravy na zemi patří k přirozeným životním potřebám andulek.Nejraději mají stébla čerstvé trávy, mladé pampeliškové listy, pochutnají si také na listech bezu nebo ptačince. Přednost dávejte vždy těm místům, která nejsou příliš frekventovaná silničním provozem a kde se zeleň neošetřuje postřiky.Jak se pozná, že se andulka bojí Může se přikrčit v koutě klece, vytáhnout se tak, že vypadá hodně vysoká a hubená, nebo se třepotat po kleci. Když strach přejde a ona se zase cítí bezpečná, často načepýří peří a pořádně se otřese, než se zase usadí.
Samotný třes není příznakem konkrétního onemocnění. Nepíšeš, kde máš umístěnou klec. Je důležité, aby byla na klidném místě, kde je stálá teplota a hlavně není průvan – na to jsou andulky hodně citlivé a mohou se třást zimou. Zkontroluj tedy, jestli v místě, kde je klec, neproudí chladný vzduch.
Jak rychle ochočit andulku : Po několika prvních pokusech, kdy si vás bude andulka všímat přes mřížky a začne na vás reagovat, je čas pokusit se andulku navyknout na vaši ruku. Nejprve ji jen na chvíli přikládejte na klec nebo voliéru, a když si andulka zvykne i na toto, můžete se pokusit andulku nalákat přímo na dlaň.
Co znamená kdyz andulka Kycha : Jedním z typických onemocnění, se kterým se potýká velké množství andulek je nachlazení. Nemocná andulka v takovém případě může kýchat, pelichat nebo projevovat nezájem o své okolí. Častým projevem nachlazení je také problém s dechem, který se dá dobře pozorovat ve chvílích, kdy necháte andulku létat mimo klec.
Čím může andulka onemocnět
Čím může andulka onemocnět – 2. část
- Psitakóza. Těžko zvolit charakterističtější nemoc pro exotické ptáky.
- Svrab – vápenka. Zatímco charakteristická nemoc nese jméno po papoušcích a je obtížně zjistitelná, ta dost možná nejrozšířenější je dobře rozpoznatelná.
- Onemocnění ledvin.
- Ztráta peří
Stáří andulky poznáte podle ozobí a podle kroužku na duhovce. Ozobí je u mladého zvířete světle zbarvené. Kruh duhovky je sotva viditelný nebo zcela chybí, proto se oko jeví téměř černé. U dospělých andulek je však kroužek duhovky zřetelně viditelný.Jednou denně vyměňte vodu, která by měla být nejlépe pitná (i když andulce nijak zvlášť neuškodí ani voda užitková).
Jak velkou klec má mít andulka : Rozměry klece pro jednu andulku se uvádějí minimálně 50 x 30 x 50 cm (šířka x hloubka x výška). Při výběru klece byste měli zvážit, zda andulce umožníte volný pohyb po bytě. Pokud ne, klec by měla být prostornější.