Jako druhý krok proto nastupuje použití chemických prostředků, které kořínky mechu zničí. Velice oblíbené je použití směsi modré skalice (síran měďnatý) s vodou. Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve.K likvidaci mechu na střeše se nejčastěji používá modrá skalice či speciální chemické přípravky určené k jeho hubení (tzv. mech stop na střechy). Zelená skalice je na mech na střeše vyložené nevhodná, protože zanechává rezavé skvrny. Chemické přípravky proti mechu se nanáší štětcem nebo postřikovačem.Jednoduchý způsob, jak se zbavit plevele v zámkové dlažbě, je použití horké vody. Uvařte si vodu v rychlovarné konvici a nalijte ji do spár. Nadzemní část plevele odumře a při delším působení se poškodí i kořenový systém. Po pár dnech můžete odstranit odumřelé rostliny třeba hrubým kartáčem.
Na které straně roste lišejník : Představte si, že je zatím známo přes 17 000 druhů lišejníku. Když ještě u stromu zvednete hlavu k oblakům, uvidíte, že koruny těchto osamělých stromů jsou nakloněné na jihovýchod. Což je způsobené tím, že v Česku převážně fouká severozápadní vítr. Proto také na této straně rostou lišejníky – aby kůru stromů chránily.
Jak se zbavit mechu na stromech
Nejlepším prostředkem proti mechům a lišejníkům je postřik pěti- až osmiprocentním roztokem zelené skalice. Postřikujeme na podzim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistěte. Velký význam má v sadu obecná hygiena.
Čím zničit mech v dlažbě : Mechu v zámkové dlažbě se můžete zbavit i dřevěným popelem. Obsahuje totiž směs fosforu, draslíku a hořčíku. Jednoduše dlažbu posypte a počkejte, než se mech udusí. Pokud se vydáte touto cestou, nezapomeňte, že stačí málo a popel zašpiní co může.
Nejlepším prostředkem proti mechům a lišejníkům je postřik pěti- až osmiprocentním roztokem zelené skalice. Postřikujeme na podzim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistěte. Velký význam má v sadu obecná hygiena.
Magie modré skalice a vysokotlaké čističe
Roztok modré skalice a vody je silným spojencem proti mechu. Připravte směs z 500 g modré skalice a 10 litrů vody a postříkejte střechu. Tento postup pomáhá zabránit budoucímu růstu mechu. Pokud máte k dispozici vysokotlaký čistič, neváhejte.
Jak se zbavit lišejníku na stromech
Nejlepším prostředkem proti mechům a lišejníkům je postřik pěti- až osmiprocentním roztokem zelené skalice. Postřikujeme na podzim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistěte. Velký význam má v sadu obecná hygiena.Nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak se zbavit neestetických lišejníků, je jejich seškrábání. Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem.Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem. Při aplikaci vápenného mléka se přidržte poměru 1,5 kg až 2 kg hašeného vápna na 10 l vody (BIO Plantella – nátěr na kmeny stromů).
Ovocné stromy, zejména starší, jsou často pokryty mechy a lišejníky. Přitom se narušuje kůra a do pletiv stromů vznikají výtrusy různých hub a bakterie. Jejich životní činností zahnívá kůra stromů a poté zasychají větve.
Jak odstranit mech ze stromů : Na zlikvidování mechů i lišejníků je velmi účinná speciální směs z dřevního popela. Namíchejte si ji z 8 dílů vody, 1 dílu dřevního popela a 1 dílu žíravého vápna. Promíchávejte ji každý den po dobu jednoho týdne. Pak už stačí nechat roztok ustát a čirou tekutinou pravidelně natírat napadený strom.
Co na odstraneni mechu : Škrábací kartáče uvolňují mech z větších ploch. Skvělým nástrojem je také tlaková myčka, zejména při čištění velkých ploch. Případně existují mechanické odstraňovače plevele, které pomocí rotačních pohybů uvolňují mech z různých povrchů. K odstranění mechu z trávníku lze použít chemické odstraňovače mechu.
Co nemá rád mech
Mech nemá rád teplo a sluneční světlo a daří se mu v celodenním stínu. Špatně vyživovaný trávník – Pokud je trávník nezdravý, nebude schopen konkurovat mechu.
Nejlepším prostředkem proti mechům a lišejníkům je postřik pěti- až osmiprocentním roztokem zelené skalice. Postřikujeme na podzim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistěte. Velký význam má v sadu obecná hygiena.Vlhké prostředí a přehuštěné koruny. Příliš lišejníků na ovocných stromech vypovídá i o nevhodné lokalitě k jejich pěstování. Daří se jim ve vlhkém prostředí, v blízkosti vodních ploch, lesů či hustých výsadeb stromů. Přehuštěné koruny zamezují provětrávání a provzdušňování stromů.
Jak rozpustit zelenou Skalici : Pokud chceme zalévat trávník o rozloze 12 m2 s 12 litry 2% vodného roztoku, budeme potřebovat 12 l vody a 240 g síranu železnatého (20 g x 12 litrů vody). Odměřenou substanci dodáme do vody a rozpouštíme za neustálého míchání. Síran železnatý se dobře rozpouští ve vodě a neměli byste mít problémy s jeho rozpuštěním.