Jak odstranit žloutek?
Aby žloutky neoschly

Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.chalázy, která drží žloutek uprostřed bílku. Především podle bílku se posuzuje kvalita vajec. Bílek by měl být čistý, průhledný, nezakalený, u kvalitních vajec je až třpytivý.V jedné kuchyni v Toskánsku byla k vidění paní, která rozbíjela vajíčka úderem o sebe. Nejlepší způsob je, když rozklepneme vajíčko o hranu mísy, do které ho potom vyklopíme. Když chceme oddělit žloutek od bílků musíme vajíčkem opravdu silně ťuknout, aby se pořádně a snadno rozlouplo.

Jak uvařit žloutky : Do vroucí vody opatrně vložte vajíčko. Vaříme podle velikosti asi 8 až 10 minut. Poté vejce vyjmeme a ochladíme. Vychlazené vejce důkladně oloupeme a umyjeme pod proudem vody.

Co dělat se žloutky

Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.

  1. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
  2. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
  3. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
  4. Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.

Proč nejíst žloutky : Vaječný žloutek obsahuje přibližně 210 mg cholesterolu, přičemž jeho denní doporučená dávka byla po dlouhou dobu max. 300 mg. Vysoká hladina cholesterolu v krevním séru patří mezi rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Jeho vysoký obsah ve žloutku tedy logicky vedl k doporučení omezit jeho konzumaci.

Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.

Z nutričního hlediska je pravidelné plýtvání žloutky obrovská chyba! Žloutek totiž obsahuje všechny výživné látky, které v bílku nenajdete a s nimi i polovinu obsahu bílkovin z celého vajíčka. ANO – pokud jste dosud vyhazovali žloutky, vyhazovali jste vysoce hodnotný zdroj bílkovin.

Jak rozdělit žloutek

„Syrová vejce rozbíjíme tak, že jimi v polovici prudce klepneme o ostrou hranu šálku. Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce.Jak našlehat žloutky s cukrem

  1. Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach.
  2. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.

Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.

Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.

Co udělat ze žloutku : Žloutky zlepší a přibarví jakékoliv těsto, ať už bramborové, linecké, kynuté třené nebo na palačinky, lívance či vafle. Jeden žloutek utřený s cukrem patřil k občasným svátečním mlsotám našeho dětství, dodával nám energii zdravěji než dnešní cukrovinky plné chemie.

Co se stane s vajíčkem v mrazáku : Vejce rozhodně mrazit lze a po rozmrazení chutnají stejně.

I potom, co je zamrazíte a rozmrazíte, je snadno využijete v dalších jídlech. Nic nebrání v obvyklém vaření, smažení, pečení. Žádné vejce nepřijde nazmar.

Jak si nechat zmrazit vajíčka

Vajíčka ošetřujeme pomocí metody zvané vitrifikace. Buňky uložíme do speciálního roztoku, který obsahuje kryoprotektiva, tedy látky chránící buňky před poškozením mrazem. V tomto speciálním médiu je potom prudce podchladíme. Po zmrazení můžeme vajíčka uchovávat až 12 let.

Žlutý střed vajíčka také obsahuje zdraví cholin, který podporuje mozek, omega-3 tuky, vitamín D a lutein se zaexantinem, to jsou dva antioxidanty, které chrání tvůj zrak. Lidé baštící žloutky, také získali více svalů a síly ve srovnání s jedinci, kteří žloutky nejedli.Hlavním úkolem žloutku je propojit těsto a dát mu bohatší chuť a sametovou texturu. Také má výjimečnou schopnost propojit tekuté a tučné ingredience a vytvořit jemnou jednolitou emulzi, která bude držet pohromadě.

Jak utřít žloutky s cukrem a máslem : K tření (šlehání) těsta je ideální využít robota s plochým šlehacím nástavcem, případně ruční šlehač se dvěma metlami. Základem třeného těsta je změklé máslo + cukr + žloutky, které se zapracovávají postupně. Výsledkem je světlá krásně krémová hmota.