Teplá mýdlová voda k základnímu čištění bohatě postačí. Směs olivového oleje, alkoholu, octa a citronové šťávy dokáže nenásilně oživit přirozenou barvu dřeva. Jedlá soda a citron je ideální na znečištěný povrch. Při slabém znečištění stačí i zředěný ocet a následné ošetření včelím voskem.Skvrny od mastnoty, plísní a vosku na dřevěné desce
Mohou být způsobeny rozlitím oleje nebo znečištěním máslem. Zde přijde vhod i pěna na mytí nádobí. Pomocí něj jemně očistěte mastné místo, otřete vlhkým hadříkem a vytřete dosucha. Pokud jsou čerstvé, posypte velké mastné skvrny vrstvou soli a nechte přes noc.Mastné skvrny
Na mastnou skvrnu se položí savý papír nebo čistá textilie a delší dobu se přejíždí horkou žehličkou. Mastnota se částečně do savého materiálu vsákne, zbytek se po vychladnutí dřeva pokuste vymýt nitroředidlem, které bývá v každé domácnosti (ředidlo C 6000).
Jak dostat krev ze dřeva : K vyčištění zaschlých skvrn od krve se využívá také obyčejná zubní pasta. Skvrnu namočte do studené vody a poté na ni naneste slabou vrstvu zubní pasty. Nechte působit, dokud pasta nezaschne, poté omyjte studenou vodou.
Jak odstranit zápach ze dřeva
Ocet a olivový olej
Dalším a to velmi jednoduchým a účinným způsobem je odstraňovač pachu vyrobený z octu a olivového oleje. Smíchejte jeden díl olivového oleje a 24 dílů octu. Směs nalijte do rozprašovače a aplikujte rovnoměrně na váš nábytek.
Jak očistit staré dřevo : Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy. V obou případech je lepší stroj s odsáváním, na něj si vezměte papír s perforací. Využít ale můžete také brusku stolní kotoučovou nebo pásovou s brusnými pásy.
Nastříkejte povrch Čističem na olejované podlahy, použijte utěrku z mikrovlákna Cleaning Pad a ponechte důkladně zaschnout. Pokud na dřevě vidíte zatmavení nebo skvrnu, voda prosákla do dřeva. Abyste skvrnu odstranili, přebruste povrch velmi jemným brusným papírem. Poté dané místo potřete olejem.
Jak plíseň odstranit
Kdyby nechtěla plíseň pustit, můžete do vody přidat trochu octa. Vytvoříte tak směs, která se bude skládat z ¼ octa a ¾ vody. Ošetřete touto směsí celý nábytek, nejen postihnuté části. Je dost možné, že se neviditelné spóry plísně usadily i na jiných částech nábytku a mohly by se opět rozšířit.
Na čem štípat dřevo
Hlavním nástrojem je sekera, proto je důležitý jak její výběr, tak nabroušení. Na tvrdší dřevo (dub, buk, habr, jasan) volte sekerky s delším topůrkem a širokým ostřím (tzv. kalače), na měkké dřevo (smrk, borovice, jedle, modřín, bříza) vám postačí menší sekera s úzkým ostřím.Na odmaštění použijeme vodu se saponátem, pokud by to nestačilo, můžeme sáhnout po lihovém nebo benzínovém čističi. Pokud po očistění nábytku zjistíme mechanické poškození, je třeba je vyspravit tmelem na nábytek. Po zaschnutí tmelu je třeba povrch znovu do hladka přebrousit.Pokud jsou prkna (desky) s počínající plísní (černání dřeva vlivem vhkosti) následně v suchém (!) prostředí, nebude černání dřeva pokračovat. Vhodné je takto napadené dřevo před montáží preventivně ošetřit např. přípravkem S1033 Lazurol impregnační základ.
Bělení dřeva kys. šťavelovou, peroxidem, čpavkem a pod. používali v některých případech truhláři k zesvětlení přírodního zbarvení dřevin.
Jak se zbavit zápachu z krbu : Nábytek, stěny a krb můžete vyčistit smícháním kbelíku s vodou a bílým octem. Otřete povrch hadříkem. Můžete použít hadr a navlhčit ho bílým octem. Zatřeste jím v místnosti a zápach se sníží.
Jak se zbavit zápachu ve starém domě : Kromě starého známého větrání vyzkoušejte misku s octem, který je známý svou schopností pohlcovat pachy, popřípadě levandulový olej (postačí několik kapek), který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.
Jak obrousit starou barvu ze dřeva
K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.
Čím brousit dřevo
Vybírat můžete z brusných houbiček, brusných papírů nebo výseků, které se připevní na brusku na dřevo. Jako brusivo se nejčastěji používá korund, který je všestranný. Důležitou roli hraje zrnitost brusiva – při broušení dřeva si vystačíte se zrnitostí od 60 do 220.Jestliže jste se rozhodli pro rekonstrukci podlahy a výše uvedené je váš případ, doporučuje se starou škváru určitě vyhodit. V současnosti jsou podlahové materiály zcela jiné, proto není vůbec žádný problém nahradit škváru adekvátně nahradit třeba odlehčeným cementovým potěrem v jakékoliv síle.
Jak odstranit skvrny na podlaze : Smíchejte ¼ šálku octa s jednou kapkou saponátu a teplou vodou v půllitrové nádobě. Nalijte do rozprašovače. Mop při čištění podlahy udržujte jen vlhký, nesmí z něj kapat voda. Podlahu jemně postříkejte, ale opravdu jen málo.