Když opékáte jitrnice na pánvi, stačí rozehřát pánev na střední teplotu a rozpálit na ní trochu oleje nebo sádla (tuk však nesmí být úplně horký, jen zahřátý) a na něm pak pomalu opéct jitrnice přiklopené pokličkou z obou stran do zlatohněda.Dusíme cca 15 minut. Jitrnice vytáhneme z lednice asi 2 hodiny před úpravou. Obalíme je v hladké mouce a vložíme na pánev se lžící oleje, olej nesmí být úplně horký, jen mírně zahřátý. Na mírném ohni je opékáme ze všech stran.Jitrnice opečené na pánvi
Právě během něj ale jitrnice nejčastěji praskají. Zabráníte tomu tak, že jitrnici na několika místech propíchnete vidličkou a budete ji opékat při mírné teplotě. Prasknutí by také mělo zabránit to, že jitrnici lehce obalíte v mouce.
Jak dlouho vydrží v lednici jitrnice : Jak dlouho vydrží jitrnice v lednici
Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.
Jak udělat jelita aby nepraskla
1. Aby jelita při pečení nepraskla a jejich obsah se nerozlil po celém pekáči, musíme je několikrát propíchnout, aby mohla pára volně odcházet, a také je pečeme pomalu, asi tak na 160 °C. 2. Pekáč vymastíme sádlem a vložíme na něj propíchaná jelita.
Jak udělat jitrnici na pánvi : Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.
Koření na 1 kg jitrnic:
- 15 g třeného česneku.
- 20 g soli.
- 1,5 g mletého pepře.
- 1 g majoránky.
- 0,5 g nového koření
- půl lžičky mletého zázvoru.
Jitrnice s kysaným zelím a bramborem
Dejte si je k obědu s kysaným zelím připraveným se škvařenou slaninou a vařeným bramborem.
Jak dlouho vydrzi buřt v lednici
Tyto výrobky ihned po donesení z obchodu uskladníme v lednici, kde je teplota kolem 3–4 ºC, a to nejlépe na prostřední polici. Krájené výrobky spotřebujeme maximálně do 48 hodin. U balených výrobků se řídíme datem spotřeby daným výrobcem.Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku. Jelito při osmažení nepraskne, když ho před úpravou ponoříme na chvíli do vroucí vody a jee to moc dobré !Jemně pokrájenou cibulku osmažíme dozlatova na sádle nebo oleji. Na cibulku vymačkáme jelito (prejt) ze střívka, rozmačkáme vidličkou a necháme dobře prohřát. Pak přidáme rozšlehaná vejce, která necháme za stálého míchání srazit. Směs ochutíme solí, pepřem, česnekem a majoránkou dle chuti a podáváme.
Koření na 1 kg jitrnic:
15 g třeného česneku. 20 g soli. 1,5 g mletého pepře. 1 g majoránky.
Kolik cibule do jitrnic : Suroviny na cca 12 kg jitrnic:
1 kg vepřového laloku. 1 kg vepřových plic. 0,7 kg vepřových jater. 150 g cibule.
Kolik masa na jitrnice : MASO: 3 kg libovějšího vepřového boku 1 kg vepřového laloku 1 kg vepřových jater 1,5 kg vepřových plic KOŘENÍ: 220 g soli 10 g majoránky 4 g zázvoru 4 g mletého nového koření OSTATNÍ PŘÍSADY: voda dle potřeby 1,5 kg tvrdší bílé pečivo – rohlíky, žemle, housky,…
Jak dlouho muze být maso v lednici
Čerstvé maso, které nechcete po nákupu hned zpracovat, můžete uchovat 2-3 dny v chladničce bez mražení při teplotě pohybující se mezi 0 – 3 °C. Při této teplotě zůstává vlhké a zachovává si svoji kvalitu.
Tyto uzeniny ihned po přinesení z obchodu umístěte do lednice. Nejlépe pak na prostřední poličku (některé lednice mají uprostřed police i dvě). Krájené výrobky spotřebujete ideálně do 24-48 hodin a skladujte v rozmezí 1-5 °C, tedy zásadně v chladničce.Podávat můžeme smaženici s chlebem nebo natřenou na chlebu. Dozdobit můžeme cibulí, okurkou, hořčicí… . Smaženice je výborná i studená, takže ji můžeme použít jako rychlé pohoštění nebo jako chuťovku místo chlebíčků nebo jednohubek.
Jak varit jelita : Oproti nim však vaříme jelita déle, tj. ve vodě teplé asi 90 °C po dobu 20-40 minut. Zkoušku, zda je jelítko vařené, provádíme tak, že do středu jelítka zapíchneme špejli, a je-li dobře vařené, vytéká krví nezabarvená šťáva. Uvařená jelita opláchneme vlažnou vodou a skládáme na čisté prkno.