Mechorosty patří mezi vyšší rostliny. Jejich tělo se nazývá stélka, a je dvojího typu: buď je lupenitá, nebo má příchytná vlákna (rhizoidy), lodyžku (kauloid) a lístky (fyloidy).Štět (seta) mechorostů je součástí sporofytu. Nasedá na zelený gametofyt a nese na svém vrcholku tobolku. Jako ostatní části sporofytu je diploidní a má tedy 2 sady chromozomů.Tělo mnohobuněčných řas se označuje jako stélka, ta není rozčleněna na pravé orgány. Mořské řasy (společně se sinicemi) vytvářejí většinu kyslíku, který následně využívají živé organizmy včetně člověka. Řasy i sinice jsou většinou vodní organizmy a provádějí fotosyntézu.
Jak se rozmnožují mechy : Mechorosty se rozmnožují pomocí výtrusů. Mezi mechorosty náleží mechy, hlevíky a játrovky.
Proč rostou mechy v trsech
Význam. Význam mechorostů tkví hlavně v zadržování vody a tak bránění povodním. Dalšími funkcemi jsou ochrana proti erozi, tvorba humusu a vznik rašeliny (hnojivo, palivo, léčebné využití).
Jak se nazývá Tělo nižších rostlin : Stélka (thallus) tvoří tělo nižších rostlin (též Thallobionta). Jedná se o jednobuněčné či vícebuněčné tělo, u kterého není rozlišen stonek, listy či rhizoidy (± vyvinutější zástupci mají podobnou diferenciaci těla a pletiv jako vyšší rostliny).
Mechy nemají cévní svazky, jejich schopnost rozvádět vodu je tak omezená a to je příčinou jejich malého vzrůstu. Vodu přijímají celým povrchem stélky a rozvádějí ji vodivými pletivy (specializované buňky hydroidy, kapilární prostory uvnitř stélky) nebo po snadno smáčivém povrchu rostlin.
Mechorosty se dělí na hlevíky, játrovky a mechy. Důležitou skupinou mechů jsou rašeliníky.
Co je to stélka u hub
Stélka (thallus) je označení pro těla bezcévných rostlin a některých řas či hub. Ta nejsou členěná (diferencovaná) na jednotlivé orgány, jimiž je u cévnatých rostlin kořen, stonek a list.Řasy jsou jednoduché fotosyntetizující organismy, tradičně řazené mezi nižší rostliny. Ve skutečnosti jsou řasy seskupením nepříbuzných skupin organismů a jen některé z nich jsou blízké rostlinám. Mezi řasami najdeme jednobuněčné i mnohobuněčné formy, tělo mnohobuněčných řas je tvořeno stélkou.Způsob sběru je u mechorostů velmi jednoduchý. Rostliny odebereme v dostatečném množství (doklad by měl být asi velikosti dlaně), pokud možno bez zbytečných příměsí jiných druhů a substrátu. Zabalíme je do předem připraveného papíru či obálky na mechorosty a poznačíme si místo a podmínky, v nichž druh rostl.
– lze po celý rok, nejvhodnější je však konec léta (mechy vytváří štěty s tobolkou => lze použít k demonstraci jednotlivých částí mechové rostlinky a vysvětlení rozmnožování u mechorostů).
Jak dlouho žije mech : Nepotřebuje údržbu. Mech nevyžaduje žádnou údržbu ani sluneční světlo. Mech si zachovává svoje vlastnosti, nebude vadnout a nevyžaduje vodu. Takto vydrží více jak 7 let.
Jak se říká tělu cévnatých rostlin : Funguje to podobně jako v našem těle. Tady rostliny absorbují vodu, kterou potřebují. Buňky, které toto krycí pletivo tvoří, jsou nejzákladnějšími stavebními kameny cévnatých rostlin. Říká se jim parenchym.
Jak se nazývá tělo vyšších rostlin
Stavba těla
Některé rostliny (zpravidla vodní řasy) jsou jednobuněčné. Jednobuněčné a necévnaté mnohobuněčné rostliny jsou označovány jako stélkaté. Jejich tělo se nazývá stélka.
Podhořanka plocholistá (Porella platyphylla) Játrovka s dichotomicky větvenou foliózní (listnatou) stélkou rozčleněnou na rhizoidy, kauloid a postranní fyloidy. Zakreslete část stélky.Běžný houbař jich rozezná možná desítky. Ve skutečnosti ale sbírá jen plodnice, sama houba se totiž skrývá pod zemí, v podhoubí. Proto o velké části druhů vědí jen experti. Ti nyní zjistili, že se na Zemi vyskytuje minimálně 6 280 000 druhů hub.
Kde má houba výtrusy : Na spodní straně klobouku najdeme rourky (Hřiby) nebo lupeny (Muchomůrky), v nichž se tvoří výtrusy. Jsou to titěrné částečky o velikosti asi setiny milimetru. Pro jednotlivé druhy se liší velikostí, tvarem i barvou. Těchto výtrusů je houba schopna během své zhruba 14-denní existence vyprodukovat i několik miliard.