Likvidace končí okamžikem , kdy je požadovaným způsobem naloženo s likvidační podstatou, tj. použitím likvidačního zůstatku, převzetím likvidační podstaty věřiteli (majetek převzal poslední z věřitelů), nebo jejím odmítnutím.Do likvidace jde zpravidla společnost s historií a tak je potřeba provést určité (ze zákona povinné) kroky: Vyrovnat veškeré závazky, uzavřít účetnictví, získat potvrzení o bezdlužnosti… Teprve poté lze společnost zlikvidovat, resp. vymazat z obchodního rejstříku.Nejprve dochází ke zrušení společnosti, a to buď dobrovolným rozhodnutím společníků, nebo nařízením soudu. Společnost následně vstupuje do likvidace a až po skončení likvidace je společnost vymazána z obchodního rejstříku, přičemž dnem výmazu společnost (právně) zaniká.
Kdy vstupuje společnost do likvidace : Společnost s ručením omezeným vstupuje do likvidace ke dni, k němuž je zrušena, což je v praxi obvykle den určený jejími společníky nebo právní mocí rozhodnutí soudu.
Jak postupuje likvidátor
Celý proces likvidace začíná zpravidla svoláním valné hromady a rozhodnutím o zrušení společnosti a určení likvidátora, které musí být osvědčeno notářským zápisem. Následně je potřeba promítnout tyto změny do obchodního rejstříku, tedy podat návrh na zápis vstupu společnosti do likvidace a zápis osoby likvidátora.
Co znamená že je firma v likvidaci : Likvidace společnosti představuje právní postup vedoucí k ukončení podnikání obchodní korporace, tedy ke zrušení a zániku podniku v případech, kdy společnost není předlužená. Pokud je společnost předlužená (aktiva jsou nižší než pasiva) je nutné podat insolvenční návrh a zahájit insolvenční řízení.
Jak dlouho likvidace trvá a kolik to stojí Likvidace je individuální záležitost a odvíjí se od množství závazků a stavu majetku společnosti. Proces likvidace není časově omezen. V podstatě se ale dá říci, že i u nejmenší společnosti je délka likvidace minimálně 4 měsíce.
Ale obecně se dá konstatovat, že minimální doba likvidace je cca 5 měsíců ode dne zrušení společnosti na valné hromadě až po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o výmazu z veřejného rejstříku a průměrná doba likvidace je cca jeden rok.
Kdo podává daňové přiznání v likvidaci
Daňové důsledky likvidace jsou následující: Dle ustanovení § 240c odst. 2 daňového řádu je zrušující právnická osoba povinna podat řádné daňové tvrzení do 30 dnů ode dne jejího vstupu do likvidace, a to za část zdaňovacího období, která uplynula přede dnem jejího vstupu do likvidace.Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, jestli firma je nebo není v konkurzu, je nahlédnout do obchodního rejstříku. Je veřejně přístupný na webových stránkách ministerstva spravedlnosti www.justice.cz, kde je mimo jiné i evidence úpadců.Cena likvidace s.r.o.
Existují specializované společnosti, které se věnují likvidaci s.r.o. Likvidaci doporučujeme provádět s asistencí advokáta. Cena za likvidaci s.r.o. se pohybuje od 5 tisíc do 25 tisíc korun, dle rozsahu prací (vypořádání majetku). Proces likvidace může trvat 2 a více měsíců.
Podle § 72 obchodního zákoníku činí likvidátor jménem společnosti, jen úkony směřující k likvidaci společnosti, a protože není naplněna definice podnikání při výkonu jeho působnosti, nejedná se o zdanitelné plnění a odměna likvidátora nepodléhá DPH.
Co obnáší likvidace firmy : Cílem likvidace je vypořádat veškeré dluhy a pohledávky společnosti a společnost vymazat z obchodního rejstříku. To zpravidla obnáší propuštění všech zaměstnanců, prodej majetku a vypořádání všech závazků. Vymazání „prázdné“ společnosti z obchodního rejstříku představuje již jen závěrečnou formalitu.
Kdo hradí odměnu likvidátora : Hrazení odměny a hotových výdajů státem
Není-li likvidační majetek k úhradě odměny a hotových výdajů likvidátora, hradí odměnu a hotové výdaje podle § 8 a 9 likvidátorovi stát.
Kdo rozhoduje o likvidaci
nedobrovolné likvidace rozhoduje o jmenování likvidátora rejstříkový soud, tedy krajský soud určený podle sídla společnosti.