Průrazy a poškození parozábrany do 1 cm můžete přelepit Parotěsnou páskou PE profi, od 1 do 6 cm lze Parotěsnou záplatou PE profi, nad 15 cm je nutné vyměnit celý pás fólie. Jako poslední krok se parotěsná fólie přilepí na zeď speciálním tmelem Fortax.Parozábrana se na podklad přichytí pomocí sponkovačky. Některé typy parotěsných fólií jsou také vybaveny samolepicí vrstvou pro pohodlnější aplikaci na podklad. Důležité je, aby každá sponka v parotěsné fólii byla přelepena speciální lepicí páskou dle pokynů výrobce fólie.Spoje parozábrany
- Dřevěné palubky nebo SDK desky.
- Oboustranná lepící páska URSA SECO 41.
- Parotěsná tepelná izolační fólie s reflexními účinky.
- Tepelná izolace.
- Hliníková lepící páska.
- Vzduchová mezera tvořená dřevěnými latěmi nebo CD profily.
- Těsnící tmel – AIRSTOP.
- Akrylový tmel, nebo dřevěná lišta.
Jakou stranou dát parotěsnou fólii : Použití a umístění parotěsných fólií
K zabránění nechtěné kondenzace vodních par v izolaci domu, umisťujeme parotěsnou fólii na interiérovou stranu. Tak dokážeme vzduch udržet při teplotě, při které dokáže absorbovat potřebné množství vlhkosti, aby nedošlo k její kondenzaci.
Čím zateplit strop zevnitř
Stejně jako u fasády si můžete vybrat mezi několika vhodnými materiály pro zateplení. Nejčastějším materiálem pro použití zevnitř je, díky své lehkosti, polystyren. Jednotlivé desky se lepí na lepidlo nebo na lepící pěnu jedna vedle druhé. Vhodnou variantou je také vytvoření podhledu i pro tento druh izolace.
Jakou fólii pod vatu : Pro tento typ obkladu je vhodné zvolit difuzně otevřenou kontaktní fólii HOMESEAL LDS 0,04 FixPlus. Jedná se o třívrstvou fólii na bázi polypropylenu s integrovanými lepicími pásky pro slepení vzájemných přesahů. Má vysokou odolnost proti protržení a aplikuje se hnědou stranou ven.
Parotěsná fólie zabraňuje pronikání par vytvářejících se činností v domě do střešní konstrukce a tepelné izolace.
Parozábrana odvádí vzniklou páru pryč z budov a místností. Díky tomu je stavba chráněna před nadměrnou vlhkostí, ochlazováním, korozí, vznikem plísní i hnilob. Nezbytná je parozábrana v podkroví. Podle typu objektu pak zvažujeme umístění parozábrany pod palubky nebo montáž parozábrany na strop.
Jak použít parotěsnou fólii
Použití parozábrany
Parozábrana se umisťuje před tepelnou izolaci směrem k interiéru. Musí být vždy dokonale spojena a nesmí dojít k jejímu porušení. Všechny průchody v parozábraně musí být pečlivě přelepeny parotěsnou lepicí páskou a utěsněny, jinak parozábrana nemůže plnit svoji funkci.Obalit stěny zevnitř
Nejjednodušší možností je obalit zevnitř všechny stěny, včetně doizolování ostění oken a zatažení izolace až pod okenní rám. Při tomto způsobu zateplení se vyplatí izolace o síle 4 až 10 cm. Kvůli vlivu tepelných mostů, které způsobují stropy, příčky a stropní trámy nemá silnější izolace efekt.Aby se investice do zateplení stropu vyplatila, je vhodné aplikovat 26–34 cm tepelného izolantu. Tloušťka běžného izolantu by nikdy neměla být menší než 20 cm, zbytečně byste platili za uni- kající teplo.
Funkce parozábrany
Parozábrana zabraňuje pronikání vodní páry obsažené ve vzduchu a musí spolehlivě vyloučit jakoukoliv difuzi, aby se zabránilo vlhnutí konstrukce. Parotěsná zábrana (fólie) je umístěna v konstrukci před tepelnou izolací směrem z interiéru.
Kdy je nutné použít parozábranu : Parozábrana se zřizuje v případech, kdy je konstrukce Rigips součástí obvodového pláště budovy a ve skladbě konstrukce je vrstva tepelné izolace (podkroví, předsazené stěny). Aplikací parozábrany se předchází vnikání interiérové vzdušné vlhkosti do konstrukce a její případné kondenzaci.
Jak dlouho vydrzi fólie na strese : Dobrý den, u fólie Fatrafol tl. 1,5mm by neměl být problém dosáhnout živitnosti fólie vyšší než 20 let. Tato doba se týká fólie vystavené přímým povětrnostním vlivům, zejména slunečnímu záření (tepelné zatížení), které má největší vliv na migraci změkčovadel, zajišťujících elasticitu – pružnost fólie.
Kde použít parozábranu
Parozábrana se zřizuje v případech, kdy je konstrukce Rigips součástí obvodového pláště budovy a ve skladbě konstrukce je vrstva tepelné izolace (podkroví, předsazené stěny). Aplikací parozábrany se předchází vnikání interiérové vzdušné vlhkosti do konstrukce a její případné kondenzaci.
Parotěsná zábrana by měla dosahovat až k podlaze a zde být utěsněna lepící páskou nebo tmelem . Místo spoje je ideální trvale stlačit buď součástí konstrukce obkladu nebo samostatným prvkem. Jakékoliv prvky nosné konstrukce obkladu prostupující skrze parotěsnou zábranu je nutné dokonale utěsnit lepící páskou.Jako tepelná izolace se pro vnitřní zateplení nejlépe osvědčila paroproustná minerální vata. Pořizujeme desky minerální vaty odpovídající tloušťky a lepíme je na stěnu a ostění oken celoplošně vysoce nasákavou lepicí maltou. Dosáhneme tak nasákavé izolační skladby.
Jak zateplit strop zevnitř : Stejně jako u fasády si můžete vybrat mezi několika vhodnými materiály pro zateplení. Nejčastějším materiálem pro použití zevnitř je, díky své lehkosti, polystyren. Jednotlivé desky se lepí na lepidlo nebo na lepící pěnu jedna vedle druhé. Vhodnou variantou je také vytvoření podhledu i pro tento druh izolace.