Jaké potraviny obsahují aspartam?
Aspartam se používá jako náhražka cukru k běžnému slazení, k výrobě sypkých nápojů, čajů, žvýkaček, některých jogurtů, některých dezertů, pudinků, snídaňových cereálií, mražených krémů, majonézy, hořčice, nakládané zeleniny a ovoce,vitamínových doplňků a další.Aspartam se nepoužívá jen jako stolní nízkokalorické sladidlo, ale obsahují ho nealkoholické nápoje (zejména tzv. light). Je ve žvýkačkách bez cukru, jogurtech i jiných mléčných výrobcích, obilovinách, marmeládách, majonézách, hořčicích či salátech. Rozplyne se ve sladkokyselém nálevu určitých značek zeleniny a ovoce.Na trhu se objevuje pod různými obchodními značkami (nejznámější je asi NutraSweet, dále pak Canderel, Equal, Fansweet, Irbis). Jeho dopady na zdraví jsou předmětem sporů a spekulací. Na potravinách bývá označován jako Aspartame, APM nebo E951.

Kolik mg aspartamu : Ať už sladíte aspartamem kvůli štíhlé linii, nebo kvůli zdravotnímu stavu (diabetici), musíte podobně jako u léků dbát na doporučená množství. U aspartamu je povolen denní příjem do 40 miligramů na 1 kg tělesné hmotnosti pro zdravého dospělého člověka. To odpovídá např. u 70 kilového člověka 2,8 gramům.

Co dělá aspartam

Aspartam se při vysokých teplotách rozkládá

Při 40°C se za pomocí trávících enzymů v lidském těle metanol v aspartamu změní ve formaldehyd a následně v kyselinu mravenčí, která způsobí metabolické překyselení.

Jak vznikl aspartam : Aspartam byl objeven v roce 1965 zcela náhodně při hledá- ní léku proti žaludečním vředům. Chemik James Schlatter si jaksi z nedbalosti olízl palec potřísněný tekutinou a s pře- kvapením zjistil, že tekutina s připravenou látkou chutná velmi sladce. A tak započal výzkum aspartamu, látky dvě- stěkrát sladší než cukr.

Přírodní sladidla na rozdíl od nenutričních sladidel obsahují kalorie, ale i živiny. Patří mezi ně třeba čekankový sirup, kokosový cukr, stévie, erythritol, xylitol či javorový sirup. Vybírejte z široké nabídky přírodních sladidel, se kterými budou vaše moučníky sladké jako med.

Fenylalanin v aspartamu zvyšuje riziko onemocnění mozku a blokuje produkci serotoninu. Nízká produkce serotoninu vede k depresím, zuřivosti a paranoie. Zapomnělo se také říci, že aspartam díky tomu, že snižuje hladinu serotoninu, zvyšuje touhu po cukru, tudíž můžete přibírat na váze.

Jak škodí sladidla

S umělými sladidly ani dlouhodobě nezhubnete

Začne tedy do krve uvolňovat inzulin, který snižuje hladinu glukózy v krvi. Pokud ale místo klasického cukru přijmete umělá sladidla s 0 kaloriemi, tělo se začne cítit podvedené a mozek začne uvolňovat hormony, které vyvolávají hlad.K takovým patří například med, třtinový nebo kokosový cukr, panela a exotické sirupy – tyto suroviny pak můžeme označit jako přírodní sladidla.Březový cukr, neboli xylitol je z hlediska glykemického indexu a obsahu kalorií vhodnou volbou pro diabetiky a lidi na redukční dietě. Nezvyšuje hladinu krevního cukru, má nízký glykemický index a minimum kalorií.

Ve světě jsou schválena jak starší sladidla sacharin, cyclamát a aspartam, tak novější acesulfam K, sukralóza, alitam a neotam. Obvykle jsou tyto preparáty užívány v určitém poměru ve směsi. Schválená sladidla se rozdělují na neenergetická, nízkoenergetická a diabetická.

Co se stane když nebudu jíst sladké : Cukrová abstinence se může projevit psychickými, tak fyzickými symptomy – včetně depresí, úzkosti, zamlžení mysli, bolestí hlavy, únavy a závratí. Konzumace cukru se od roku 2008 celosvětově snižuje. Odborníci na zdravý životní styl to kvitují, jelikož nadměrná spotřeba cukru může za mnohé zdravotní neduhy.

Které sladidlo je nejzdravější : A teď vám prozradím, že existují pouze dvě sladidla podporující zdraví – pouze dvě sladidla, která jsou pro nás opravdu vhodná. A to jsou – fanfáry prosím – melasa a datlový cukr.

Co nahradit místo cukru

  • Alternativy cukru, které nejsou o nic zdravější Med. Třtinový cukr. Javorový sirup. Agávový sirup. Kokosový cukr. Sukralóza.
  • Sladidla, která jsou opravdu zdravější Čekankový sirup. Stévie. Xylitol. Erythritol.


Pro zahnání chutí na sladké se hodí také ovocné čaje, nejúčinnější jsou ty s pomerančovou, broskvovou, jahodovou nebo brusinkovou příchutí, výbornou volbou je také nasládlý čaj rooibos nebo čaj z kombuchy. Rozhodně se však vyhněte čajům a nápojům s obsahem kofeinu, které chuť na sladké ještě zesilují.Obsah článku

  • Počítejte a snižte příjem sacharidů
  • Na potravinách sledujte glykemický index.
  • Jezte častěji, ale menší porce zdravých jídel.
  • Mějte dostatek vlákniny.
  • Mějte dostatek hořčíku a chromu.
  • Konzumujte probiotické potraviny.
  • Jezte menší porce jídla.
  • Pijte dostatek vody.

Jak škodí umělé sladidlo : S umělými sladidly ani dlouhodobě nezhubnete

Začne tedy do krve uvolňovat inzulin, který snižuje hladinu glukózy v krvi. Pokud ale místo klasického cukru přijmete umělá sladidla s 0 kaloriemi, tělo se začne cítit podvedené a mozek začne uvolňovat hormony, které vyvolávají hlad.