U mnoha dětí bude nutné provést rentgenové vyšetření a spirometrii. Jde o test, který měří funkcí plic. Výsledky těchto testu pomohou lékaři určit, jak závažné astmatické onemocnění je.Mezi příznaky astmatu patří častý dráždivý kašel, který se zhoršuje v noci, opakované stavy pískotů, dušnosti a tlaku na hrudníku. Opakující se dráždivý kašel při běžném nachlazení, který trvá déle než deset dnů, může být jediným příznakem astmatu u dětí.Spirometrie je jednoduchá a levná metoda, která se používá k včasné diagnostice, hodnocení závažnosti a sledování průběhu plicních onemocnění. Při vdechu a výdechu se měří množství a rychlost proudění vdechovaného a vydechovaného vzduchu.
Kdy se muze projevit astma : Astma je jedno z nejčastějších chronických onemocnění také u dětí. Může se projevit v jakémkoliv věku, většinou se tak děje kolem 5. roku života. Je tedy důležité všímat si některých jevů a případně neodkladně navštívit lékaře.
Jak začíná astma
Astma je spojeno s typickými obtížemi, především jsou to: náhle nastupující záchvaty dušnosti, charakteristické zvuky při dýchání (chrastění, pískání, sípání), únava a snížená fyzická výkonnost (v důsledku výše uvedených potíží).
Jak se pozna Astmaticky kašel : Mezi klinické projevy tohoto onemocnění patří pocit tísně na hrudi, pískoty převážně během výdechu, námahová či klidová dušnost a protrahovaný kašel. Tíže obtíží mívá kolísavý průběh.
Spouštěčem příznaků astmatu jsou znečištěné ovzduší, infekce dýchacích cest, chemické látky, silné emoce, stres, kouření a v neposlední řadě hraje roli také dědičnost. Při alergickém astmatu je kašel vyvolán kontaktem s alergenem, jako jsou zvířata, prach, pyly, roztoče, plísně a jiné méně časté alergeny.
Co je astma
Nemoc má řadu spouštěčů, jde například o alergie, kouření, infekce dýchacích cest, prach, roztoče, plísně, znečištěné ovzduší, některé léky nebo hmyzí bodnutí. Roli hraje také dědičnost, velká fyzická zátěž, hormonální změny nebo silné emoce.
Jak Vylecit astma bez léků
Bez léků: co pomáhá na astma
- Zbavte domácnost prachu, pylů a roztočů.
- Často měňte a perte povlečení.
- V pokojích udržujte stálou teplotu a vlhkost vzduchu.
- Posilte svou imunitu.
- Věnujte se pohybové aktivitě, vhodná je například jóga nebo plavání.
- Snažte se nestresovat a nastolit vnitřní pohodu.
- Pijte bylinné čaje.
Mějte na paměti alergie a přecitlivělost na potraviny
Spouštěčem astmatických záchvatů však mohou být i potravinové alergeny – nejčastěji arašídy, korýši, vejce a mléko. Riziko propuknutí astmatu může zvýšit dokonce i přecitlivělost na potravinu, která je mnohem běžnější, zároveň se však hůře diagnostikuje.Mezi možné spouštěče se řadí rovněž infekce dýchacích cest, tělesná zátěž, mlha, studený nebo vlhký vzduch či různé látky, které mají dráždivý účinek na dýchací cesty (parfém, lak na vlasy apod.). Potíže mohou být vyvolány buď jednotlivými silnými spouštěči nebo nepříznivým spolupůsobením několika faktorů.
Pro astmatiky se doporučuje kromě lněných semínek také libové maso a dostatek ovoce a zeleniny. Pro plíce nevhodné především tučné a masné výrobky, červené maso a výrobky z kravského mléka.