Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.Těsto musí být hladké, lesklé a nesmí se lepit k míse nebo válu. Nakonec jej poprašte moukou, přikryjte čistou utěrkou, aby si udrželo teplo, a nechte při pokojové teplotě vykynout. Těsto můžete dát kynout také do mírně vyhřáté trouby na minimum. Během kynutí těsto nejméně dvakrát propracujte, aby se provzdušnilo.Snadným způsobem, který používaly již naše babičky, je trik s obyčejnou špejlí. Špejli zapíchněte do moučníku (nejlépe do jeho středu) a po několika sekundách vytáhněte. Pokud na ní ulpělo těsto, je mazlavé a vlhké a moučník je ještě nedopečený.
Jak poznat Správně vykynuté těsto na chleba : Když důlek zůstane nebo jemně padá, je výrobek nakynutý správně. Těsto nesypte solí. Kůrka by zvlhla a chléb by začal brzy plesnivět. Na kynutí chleba jsou nejlepší pedigové ošatky.
Jak dlouho vydrží kynuté těsto
Použít se dá už za několik hodin, ale lépe až druhý den. V lednici by těsto mělo vydržet 5-7 dnů. Kdykoliv během této doby můžeme z lednice vykynuté těsto vytáhnout, ihned propracovat a tvarovat. Pečivo na plechu necháme před pečením vykynout, poté ho potřeme vejcem nebo vodou a upečeme ve vyhřáté troubě.
Jak zachránit Nevykynuté těsto : Jak těsto napravit
Pokud těsto nevykynulo i přes správný postup, zkuste jej ještě "oživit". Zadělejte nový kvásek a ten zapracujte do těsta. Mělo by začít znovu kynout. Vykynuté těsto poznáte jednoduše – stačí do něj lehce zabořit prst.
Těsto je sražené, co s tím Srazilo se vám těsto na dort Poznáte to tak, že jsou v něm viditelné kousíčky másla a těsto není hladké. Znamená to, že jste použili suroviny, které neměly stejnou teplotu.
Nenechte se zmást dlouhým kynutím. Čtyři hodiny mají svůj smysl. Čím pomaleji vánočka kyne, tím lépe.
Jak poznat že je Kynute těsto hotove
Jak poznat dobře vykynuté těsto
- Jeho objem se přibližně zdvojnásobí.
- Na povrchu je hladké a vypouklé.
- Navíc je pružné – tzn. když do něj vtlačíme prst, prohlubeň se pomalu vyrovná a vrátí téměř až do původního stavu.
Chcete zjistit, zda je těsto už propečené
před dokončením zapíchněte dřevěnou špejli do nejvyššího místa moučníku. Jestli špejle zůstane suchá, je koláč hotov.Správně vykynuté těsto poznáme tak, že pokud do něj píchneme prstem, mělo by se nám pomalu v místě vpichu zvedat. Pokud nám důlek po prstu zůstane, máme těsto překynuté. Pokud se těsto zvedá příliš rychle, musíme mu dát ještě čas na kynutí. Na dno trouby si položíme vyšší plech.
Nyní přichází největší změna, těsto totiž nedáte kynout do tepla, místo toho ho zabalíte do igelitového sáčku a uložíte do ledničky. Hned druhý den si z něj můžete odebrat, kolik budete potřebovat. Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se.
Jak uchovat kynuté těsto : “ Hana Matoušková: „Dobrý den, těsto je možné dokonce i zamrazit a to vždy před finálním kynutím. tedy pokud v receptu stojí: nechat vykynout, zpracovat a znovu vykynout, tak ho do lednice dejte po zpracování, tedy před druhým kynutím. pokud má kynout jen jednou, zpracujte ho a dejte chladit.
Co s těstem když Nevykyne : Pokud vám těsto nekyne, zkontrolujte datum spotřeby, ideálně kontrolujte trvanlivost kvasnic vždy před použitím. Jestliže jste už prošlé droždí použili, můžete si rozmíchat ve vodě s cukrem novou dávku a zkusit ji dodatečně zapracovat do těsta.
Jak zachránit sražené těsto
Sražené třené těsto
Když se toto nepovede, masa se srazí. Ale stačí ji trochu zahřát nad párou a znovu vyšlehat.
Upečené kynuté těsto potřebuje vychladnout při pokojové teplotě. Když se ještě zatepla umístí do chladu, může se srazit – kůrka se oddělí od střídy a uvnitř pečiva vznikne tzv. brousek. Horké pečivo přeneste z plechu rovnou na mřížku nebo na jiný studený plech, jinak se zapaří a zvlhne.Na vině je špatně vypracované těsto – musí se hníst aspoň deset minut v robotu, aby se ingredience pěkně promísily a vytvořily jemné, kompaktní těsto. Rozinky a mandle přidáváme až nakonec, aby nebránily zpracování hmoty. Nedostatečně vykynuté těsto v troubě prudce nabyde a vánočku potrhá.
Jak má vypadat těsto na vánočku : Těsto by mělo být hezky hladké a mělo by se odlepovat od stěny mísy. 3 Těsto dejte do mísy, zakryjte fólií a nechte 60 minut kynout. Vykynuté těsto vyklopte na pracovní desku. Zvažte na váze a rozdělte na 6 stejně velkých dílů.