Inkubační doba: obvykle 14 až 180 dní. Původce: Virus hepatitidy C (HCV) s velkou genetickou variabilitou, která je pravděpodobně způsobena velkou frekvencí mutací při dlouhodobém průběhu infekce.Diagnóza hepatitidy C je jednoduchá. Testuje se z krve vyšetřením tzv. anti-HCV protilátek. Protilátky nevypovídají o tom, jak dlouho onemocnění trvá.Jak poznat žloutenku a další příznaky jaterního onemocnění
Mezi nespecifické příznaky patří únava, bolest břicha, nevolnost a zvracení, průjem, teploty, nadýmání atp. Mírně poškozené jaterní funkce se též mohou projevit např. tmavou močí a šedě, žlutě nebo nepřirozeně světle zbarvenou stolicí.
Jak poznám že mám žloutenku : Jaké jsou její příznaky Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu.
Jak se léčí žloutenka typu C
V současné době (2020) léčba spočívá v přímo působících virostaticích (DAA; Directly Acting Antivirals), v bezinterferonovém (interferon-free) režimu, často v bezribavirinovém (ribavirin-free) režimu.
Jak začíná žloutenka : Onemocnění začíná náhle, s těmito příznaky: zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů nevolnost, nechutenství, zvracení zežloutnutí očního bělma, žluté zabarvení kůže – odtud název „žloutenka“; nemocný může mít tmavší moč a světlou stolici (tyto typické příznaky však nemusí být přítomny vždy)
Hepatitida C se přenáší kontaktem s nakaženou krví, narušenou kůží či sliznicí a způsobuje zánětlivé onemocnění jater s pomalým rozvojem, proti němuž neexistuje očkování. Infekce se zpravidla neprojevuje žádnými příznaky a nejčastěji je objevena až ve stadiu jaterní cirhózy nebo nádoru jater.
Když se před spláchnutím otočíte k záchodové míse, zjistíte, že vaše stolice má nápadně světlou barvu, zatímco vaše moč je pro změnu nepřirozeně tmavá. Kromě toho barva vaší kůže získá nažloutlý odstín a zežloutnou vám i bělma očí. Zmíněné příznaky vás dovedou k lékaři, který vám diagnostikuje virovou hepatitidu.
Která žloutenka je nejhorší
Žloutenka typu C je asi nejhorší. Často probíhá bez nějakých zjevných příznaků. Lidé se obvykle cítí jenom unavení, rozlámaní a bez nálady. Jako u řady jiných viróz.Onemocnění začíná náhle, s těmito příznaky: zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů nevolnost, nechutenství, zvracení zežloutnutí očního bělma, žluté zabarvení kůže – odtud název „žloutenka“; nemocný může mít tmavší moč a světlou stolici (tyto typické příznaky však nemusí být přítomny vždy)Virus hepatitidy C se přenáší krví. Mezi nejčastější příčiny přenosu patří užívání infikovaných injekčních stříkaček, opakované používání zdravotnického materiálu a jeho nevhodná sterilizace, transfuze nedostatečně vyšetřené krve a krevních produktů.
Chronická virová hepatitida B a C se léčí antivirotiky. U virové hepatitidy C trvá léčba obvykle 2 až 3 měsíce.
Co je hladova stolice a jak vypada : hladová stolice, kterou dítě vylučuje při hladovění. A nezáleží na tom, zda je nedostatek potravy ve střevě vyvolán malým množstvím stravy nebo zvracením při jinak dostatečném příjmu potravy. Vzhled stolice je podobný různě řídkému špenátu. Četnost stolice je různá, spíše menší.
Co znamená kdyz je clovek zluty : Na vzniku žloutenky se podílí porucha jaterních buněk i porucha průtoku krve játry. Zvýšený zánik červených krvinek. Mnoho chorob krevních buněk způsobuje zvýšený rozpad červených krvinek. Jaterní buňky si nedokážou poradit se zvýšenou nabídkou bilirubinu v krvi, jehož hladiny stoupají a způsobují vznik žloutenky.
Jak má vypadat zdravá stolice
Normální barva stolice se pohybuje od světle hnědé až po tmavě hnědou, což je výsledkem trávení potravy a přítomnosti bilirubinu, žlučového pigmentu, který vzniká při rozkladu červených krvinek v játrech.
Oproti kojenému dítěti mívá stolice u kojence na umělé výživě běžně hnědožlutou barvu a kašovitou konzistenci. Stolice po umělém mléku by se měla vyskytnout nejméně jednou za dva dny, ideálně každý den.Při rakovině tlustého střeva bývá jedním z nejtypičtějších příznaků změna stolice. Ta může výrazně zapáchat, může být tmavá/černá, s příměsí hlenu a nebo krve na povrchu či uvnitř.
Co znamená když je žlutá stolice : Žlutá stolice může být známkou snížené funkce slinivky břišní, problémů s trávením tuků nebo dokonce přítomnosti určitých parazitů ve střevech. V obou případech může být změna barvy stolice dočasná a neškodná, ale přetrvávající změny by už měly být probrány s lékařem.