Přehled dřevin
- Jehličnany – smrk, borovice, modřín.
- Málo používané jehličnany.
- Listnáče – s kruhovitě uspořádanými cévami – dub, jilm, jasan, akát.
- Listnáče – s cévami roztroušenými (tvrdé) – buk, javor, habr, bříza.
- Listnáče – s cévami roztroušenými (měkké) – lípa, olše, vrba, jírovec, topol.
Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.Jasanové dřevo je stejně jako dub pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Používá se proto na výrobu lyží, saní, topůrek či madel a dodnes se z něho zhotovuje nářadí do tělocvičen. Typickým znakem jasanových desek je různobarevnost, způsobená tmavším jádrem stromu.
Jak vypadá strom modřín : Vzhled. Jde o dlouhověké, jednodomé, poměrně rychle rostoucí, 15–50 metrů vysoké jehličnaté stromy s rovným průběžným kmenem a rovnovážně odstálými nebo převislými větvemi v nepravidelných přeslenech. Větve jsou dvojího typu: prodlužovací (auxiblasty) a zkrácené (brachyblasty), nesoucí jehlice a šišky.
Jak poznat modřín
Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Na vzduchu a po napuštění tmavne. Texturu (kresba letokruhů) má hustší než smrk a vyniká krásou mnoha drobných, většinou dobře zarostlých součků.
Jaké dřevo mohu sbírat v lese : Lesní zákon č. 289/1995 Sb. uvádí, že je možné pro svou potřebu nasbírat větve či vršky stromů, které jsou suché a volně leží na půdě či v podrostu. Jsou označované jako klestí a jejich nejširší konec bez kůry nesmí přesáhnout průměr 7 cm.
Nejměkčí a nejtvrdší dřevo v Česku
V České republice nejtvrdší dřeviny světa nerostou. V našich zeměpisných šířkách najdete jen dřevo s maximálním stupněm tvrdosti 4 – tvrdé dřevo. Nejtvrdší dřevo v Česku má akát, nejměkčím dřevem je borovice.
Vůbec nejlepšími jsou takzvaná tvrdá dřeva. Jmenovitě tedy například dub, akát, buk nebo jasan, přičemž poslední dvě vyjmenovaná dřeva jsou vůbec nejvhodnější. Důvodů, proč tomu tak je, je hned několik. Z praktického hlediska oceníte zejména skutečnost, že se velice dobře zapalují a mají vysokou výhřevnost.
Na co se používá modřínové dřevo
Texturu (kresba letokruhů) má hustší než smrk a vyniká krásou mnoha drobných, většinou dobře zarostlých součků. Dobře se obrábí, nezalepuje tolik nástroje jako borovice a lépe přijímá lepidla i napouštění. Modřínové dřevo se používá se k výrobě šindelů, masivního nábytku, schodů, zábradlí, obložení apod.Jasan se pozná snadno podle úplně černých pupenů, ale někdy jsou větve tak vysoko, že na pupeny špatně dohlédneme. V koruně ale vidíme uschlé zbytky plodů – jsou to celé chuchvalce podlouhlých křidélek. Někde po nich zbyly jen stopky a taková větvička pak vypadá jakoby vousatá.Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Na vzduchu a po napuštění tmavne.
Modřín opadavý má dobrou výhřevnost, vydatně a poměrně rychle hoří. Předností tohoto dřeva je, že i čerstvé modřínové dřevo dobře hoří. Modřínové dřevo má nažloutlou, velmi úzkou běl, červenohnědé až tmavočervené jádro a výrazné letokruhy.
Kdy je modřina nebezpečná : Po absorpci krve organismem není v místě úderu zpravidla žádná viditelná známka poškození za předpokladu, že nedošlo k protržení tkáně. V takovém případě dochází ke vzniku jizvy. Podlitiny jsou nebezpečné pro lidi, kteří mají poruchu srážlivosti krve.
Co chybí tělu když se dělají modřiny : Příčiny vzniku modřin
Příčinou vzniku modřin na těle je nejčastěji úder nebo pohmoždění, při kterém dochází v tkáni k nahromadění krve. Vznik modřin bez příčiny ale může být také důsledkem nedostatku vitaminu C, kvůli kterému vznikají křečové žíly a špatně se hojí rány. Na vině mohou být i ostatní léky.
Co si můžu odnést z lesa
Z lesa si domů můžete odnést lesní plody, houby a suchou na zemi ležící klest, ale to jen pro vlastní potřeby. S klidným srdcem si tak můžete nasbírat ostružiny, jahody nebo maliny na koláč či knedlíky. Sbírat lesní ovoce způsobem, který poškozuje les, už je ale trestné.
V neposlední řadě je nutné uvědomit si, že v lese je zakázáno kouřit, tábořit mimo vyhrazená místa a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Není také dovoleno odhazovat hořící nebo doutnající předměty a znečišťovat les odpadky. Ty si vždy odnášíme z lesa s sebou.Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.
Jaké dřevo se hodí na vyřezávání : Vyberte si to nejlepší dřevo pro řezbářství
Pokud jste v řezbářství nováčkem, je lepší si vybrat měkké dřevo jako je bříza, lipové dřevo, borovice, vrba nebo kaštan. Ty se vyřezávají nejlépe. Později, až budete zkušenější, můžete použít javor, jabloň, hrušeň, olivovník nebo ořech.