Jak poznat psychické problémy u dětí?
Dítě je podrážděné, reaguje nepřiměřeně, někdy agitovaně, hyperaktivně, ničí věci, ubližuje druhým, jindy se naopak zcela stáhne ze sociálních situací. U dětských depresí se mohou objevit i halucinace, často sluchové /např.Varovnými signály u dětí jsou například úzkosti, pomočování, problémy s jídlem, narušení spánku (noční děsy), problémy v kolektivu a komunikaci, u starších dětí se pak mohou projevovat problémy ve škole, lhaní, dokonce i sebepoškozování. Jakákoli významná změna v chování dítěte může rodiče upozornit, že se něco děje.Podstatné je, že pokud se jedná o skutečnou depresi, jsou projevy dlouhodobější a intenzivnější.

  • Dítě ztrácí zájem a radost z činností, které mu dříve potěšení přinášely.
  • Dítě má pokleslou náladu, je smutné a plačtivé.
  • Dítě je podrážděné, přecitlivělé, v napětí, projevuje velké emoční výkyvy.

Jak se projevují psychické problémy : Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  • Potíže se spánkem.
  • Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  • Všechno vás rozčiluje.
  • Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  • Vaše chutě se výrazně změnily.
  • Pociťujete nadměrnou únavu.
  • Neschopnost se soustředit.

Kdy vyhledat psychologa pro děti

Obecně platí, že je vhodné vyhledat psychologa vždy, když zaznamenáte výraznou změnu v chování nebo emočním prožívání dítěte a vaše vysvětlování a snaha o zvládnutí problému nepomáhá.

Jak zlepsit psychiku u dětí : Mějte vyvážené a přiměřené nároky. Není dobré dítě nemotivovat a nechat ho „jen tak“, ale stejně tak není dobré ho přetěžovat. Zvažujte jeho možnosti a přijměte je tak, jak jsou. Pomozte dítěti zažívat úspěch tím, že mu adekvátně nastavíte jeho kritéria a přivedete ho do situací, kde ho může zažít.

Akutní vyšetření z psychiatrického pohledu vyžadují stavy, kdy dítě: náhle halucinuje. je zmatené je neklidné

Psychický kolaps je stav, pro který je typická zvýšená únava, podrážděnost, problémy se spánkem, ale i deprese, apatie a frustrace. Příznaky psychického kolapsu se vyplatí nepodceňovat a začít je včas řešit.

Jaké jsou příznaky úzkosti

Lidé s GAD často zažívají obavy a napětí, které přesahují běžné starosti. Mezi charakteristické projevy GAD patří pocity neklidu, rozrušení, snadná únava, obtíže se soustředěním, bolesti hlavy, svalů, žaludku nebo jiné nevysvětlitelné bolesti. Může zasahovat do každodenních aktivit a zhoršovat kvalitu života.Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.Lidé s GAD často zažívají obavy a napětí, které přesahují běžné starosti. Mezi charakteristické projevy GAD patří pocity neklidu, rozrušení, snadná únava, obtíže se soustředěním, bolesti hlavy, svalů, žaludku nebo jiné nevysvětlitelné bolesti. Může zasahovat do každodenních aktivit a zhoršovat kvalitu života.

Zaměřuje se hlavně na diagnostiku a nápravu poruch učení (dyslexie, dysgrafie,dyskalkulie, dysortografie), pomáhá identifikovat poruchu pozornosti a hyperaktivity (ADHD), pomáhá řešit problémy žáků v kolektivu (šikana, agresivita). Při práci využívá psycholog speciální diagnostické metody a poradenské postupy.

Kdy je třeba navštívit psychologa : „Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.

Kdy jít k psychologovi s dětmi : Jednoduše lze shrnout, že k psychologovi je dobré zajít kdykoli máme obavy, zda je s dítětem vše v pořádku nebo kdykoli se dítě či jeho nejbližší ocitli v náročné situaci, se kterou mohou zúčastnění mít problém se vyrovnat.

Jak se projevuje stres u dětí

Děti ve stresu trpí nespavostí či sebepoškozováním a jejich počet přibývá Stále více dětí trpí dlouhodobým stresem. Ten se projevuje různě. Nespavostí, žaludečními potížemi, pomočováním, ale i agresivitou, sebepoškozováním nebo depresemi.

Psychická únava se projevuje jinak. Vnímáme ji jako pocity totálního vyčerpání, kdy se špatně soustředíme, jsme ospalí, malátní, dochází ke zhoršení paměti a nechce se nám vůbec do ničeho. Můžeme mít potíže se spánkem, dostaví se změny nálad a nechuť k jakékoli činnosti.Emoce: Při úzkosti je typický citový zmatek a rychlý sled různých, často i protichůdných emocí. Úzkostný člověk pociťuje především pocity viny, dále stud, pocit beznaděje a méněcennosti. Psychosomatické obtíže: Patří k nim bušení srdce, sucho v hrdle, svírání hrdla, ztráta hlasu, závratě nebo pocit na omdlení.

Co spouští úzkosti : Úzkost může způsobit nahromaděný stres, dlouhodobá únava s nedostatkem odpočinku. To spustí v mozku proces, kdy je uměle vyvolán strach, přestože nemusí jít o nic konkrétního.