Po vyjmutí pojistky (ručně nebo za pomoci kleští či pinzety přiložené v pojistkové skříni) uvidíte, zda je drátek (tavný vodič) mezi jednotlivými částmi pojistky (kontakty) přerušený, či nikoli. Pokud máte k dispozici elektronickou zkoušečku (případně multimetr), pojistky při kontrole není třeba vyjmout.V případě automobilových pojistek jsou to dva plíšky v horní části pojistek. Malé pojistky se měří přiložením měřicích sond k jejich dvěma kovovým koncovkám. Pojistky v instalacích (vypínače) mají v přední části tělesa speciální důlky, které umožňují měřit kontinuitu obvodu.Pokud chcete mít jistotu, že má váš vůz platné povinné ručení, můžete tak učinit velmi jednoduše přes internet. Na stránkách www.bezpojisteni.cz je možné zadat registrační značku vašeho vozu a datum, ke kterému chcete zjistit, zda je váš vůz pojištěn.
Jak se pozna prasklá pojistka : Případnou spálenou pojistku lze zkontrolovat také pomocí měřiče odporu. Po přiložení měřicích sond k pojistkovým vodičům spusťte měření odporu. Pokud je hodnota elektrického odporu velmi vysoká nebo zařízení hlásí přerušení obvodu, je pojistka přepálená.
Kde jsou v paneláku pojistky
Hlavní jistič v paneláku nejčastěji najdete přímo za dveřmi před bytem. V rodinných domech se většinou umisťuje na chodbu poblíž vchodových dveří.
Jak nahodit hlavní jistič : Jak nahodit hlavní jistič Uchopte jej a zatáhněte po směru ostatních jističů. Pokud zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou fungovat. V případě, pokud by opět spadl, je někde v obvodu krátké spojení (zkrat) a je tak nezbytné zavolat odborníka kvůli opravě.
Použijete-li nevhodnou (silnější) pojistku, může se namísto tavného drátku pojistky přehřívat nebo spálit některý vodič v elektrickém obvodu, případně se může poškodit příslušný spotřebič a v krajním případě může dojít k zahoření.
Pojistky lze zkontrolovat využitím testu spojitosti na multimetru. Ten otestuje jedinou věc, a to zda je nebo není komponenta schopna vést signál nebo napětí. Oběma měřícími kabely multimetru se dotkněte obou vývodů/konců pojistky či kabelu.
Jak poznat špatnou Nožovou pojistku
Poškozenou tavnou nožovou pojistku poznáte podle přerušeného tavného drátku mezi kontakty pojistky nebo můžete jednoduše změřit zkoušečkou či voltmetrem, jestli přes pojistku prochází napětí. Další tavné pojistky (tentokrát páskové) jsou určeny pro vyšší proudové zatížení některých důležitých obvodů.Pojistky nebo kabely
Pojistky lze zkontrolovat využitím testu spojitosti na multimetru. Ten otestuje jedinou věc, a to zda je nebo není komponenta schopna vést signál nebo napětí. Oběma měřícími kabely multimetru se dotkněte obou vývodů/konců pojistky či kabelu.Pokud praskne žárovka při rozsvícení a ozve se rána, je téměř jisté, že vypadl jistič. Vyměníme ji a zjistíme, že světlo nadále nesvítí a nesvítí ani další světla. Je tedy jasné, že vyměněná žárovka není vadná a závadu je třeba hledat jinde.
Vypněte co nejvíce spotřebičů. Nezapomeňte vypnout i spotřebiče, které „vypadly“. Zkontrolujte hlavní jistič, jističe a pojistky, obvykle jsou ve skříňce poblíž vchodových dveří, ve které je i elektroměr. Vypadlý jistič je v dolní poloze vypnutý, zapněte jej směrem nahoru.
Kde najdu pojistky : Vozidlo je vybaveno skříňkou vysokokapacitních pojistek. Nachází se v motorovém prostoru u kladné svorky akumulátoru. V této skříňce jsou umístěny vysokokapacitní pojistky. Výměnu těchto pojistek by měl provádět autorizovaný prodejce.
V jaké poloze mají být pojistky : Jistič musí být umístěn v elektroměrovém rozváděči ve svislé poloze, aby pohyb ovládací páčky jističe byl nahoru a dolů a páčka byla v zapnuté poloze nahoře.
Jak zjistím že je vadný jistič
Hager si pro vás připravil několik indicií, které vám pomohou odhalit problémy s jističi.
- Jistič nejde „nahodit“
- Jistič se příliš zahřívá
- Jistič zapáchá spáleninou.
- Jistič je viditelně poškozen.
- Jistič je starý
V současnosti se smí na jeden světelný obvod připojit tolik svítidel, aby součet jejich jmenovitých proudů nepřekročil jmenovitý proud jisticího přístroje obvodu. Jmenovitý proud svítidel se stanoví z maximálního příkonu, pro který jsou svítidla typována.Existují různé druhy pojistek do auta. Všechny ale fungují podobně. Rozdělují se podle barvy a každá z nich je dimenzovaná na jinou hodnotu elektrického proudu. Při jejím překročení se pojistka zahřeje a následně přepálí, čímž dojde k přerušení elektrického obvodu.
Jak nahradit pojistku : Spálenou pojistku smíš nahradit jen pojistkou novou, stejně dimenzovanou (pouze v nutném případě ji můžeš na krátký čas nahradit pojistkou, která je dimenzovaná na nižší proud – nikdy ne na vyšší). Pojistky a jističe nám zajišťují bezpečné používání elektrických spotřebičů a zařízení.