Hrnec se škvarky dáme na mírný plamen a necháme je pomalu zahřát. Voda na dně hrnce se pomalu vypaří a škvarky začnou pomalu pouštět sádlo. Škvaření bude trvat asi 2 až 3 hodiny. Sádlo je vyškvařené, když přestane bublat.Ideální teplota sádla při škvaření je okolo 120 °C, při vyšší teplotě sádlo dostane nepříjemný zápach, při teplotě nižší než 100 °C je naopak nevýrazné a chuťově neutrální a má i nižší trvanlivost. Jakmile se sádlo rozpustí, přilijte mléko. Škvarky budou více křupavé a zlaté.Škvarky z trouby
Čerstvé hřbetní sádlo nakrájejte na malé kostičky a vložte do pekáče. Troubu zahřejte na 130 – 150 stupňů. Podlijte sádlo trochou vody, aby byl nástup pečení pomalejší a pečte v otevřeném pekáči. Potom můžete na teplotě trochu přidat.
Proč neztuhne vyškvařené sádlo : Břišní sádlo se musí zpracovat rychleji než hřbetní. Po vyškvaření už úplně neztuhne, při pokojové teplotě bude polotekuté, protože má vyšší obsah nenasycených mastných kyselin a méně výraznou vůni.
Jak poznám že jsou škvarky hotové
Škvarky jsou hotové, když dozlatova opečené plavou v rozpuštěném sádle, které slijte přes cedník do hrnce.
Jak nejlépe uchovat škvarky : Sádlo se skvěle skladuje, protože dlouho vydrží (pokud ho dřívě nesníte.). Postačí uskladnit v uzavřené nádobě v chladu a suchu.
Postup
- 1 Vepřové sádlo nakrájejte na kostky (cca 2 cm). Dejte do hrnce se silným dnem a podlijte trochou vody.
- 2 Odkryté sádlo nechte pomalu škvařit ve vlastním tuku.
- 3 Sídlo takto pomalu škvařte, dokud uvidíte, že tuk bublá.
- 4 Když jsou škvarky pěkně zlaté, sundejte je z plamene a opatrně sceďte (nespalte se).
Sádlo škvařené ve vaničce (cca 500g)
Sádlo škvařené ve vaničce, hmotnost cca 500 g, prodáváme na váhu, cena 99 Kč/kg.
Jak ohřát škvarky
I škvarky jsou vynikající s chlebem a cibulkou. Stačí je ohřát v mikrovlnce s troškem masti, aby nezůstali suché. Ale dají se využít i jinak, vždyť kdo by neznal škvarkovou pomazánku nebo škvarkové pagáče.Škvarkovou pomazánku můžete i zamrazit, přetrvá v mrazáku při teplotě – 20°C i rok.Sádlo, které chcete používat i na sladké pečení, nesolte. Jinak už poté můžete přidat sůl a kmín podle chuti. Škvarky jsou hotové, když dozlatova opečené plavou v rozpuštěném sádle, které slijte přes cedník do hrnce.
Sádlo pokrájíme na menší kostky cca 1,5×1,5 cm a dáme do většího hrnce. Podlijeme cca 1 dl vody, promícháme a necháme dusit. Jednou za 20 minut promícháme. Po cca 1 hodině už jsou kostky vyškvařené na polovinu.
Proč je sádlo zdravé : pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, působí preventivně proti cukrovce a očním onemocněním. zpomaluje růst tukové tkáně, snižuje cholesterol, brání předčasné ateroskleróze a vysokému krevnímu tlaku. je nezbytná pro procesy v lidském těle, správnou funkci nervů a srdečně-cévního systému.
Jak jíst škvarky : Škvarky můžete jen tak zobat samotné, ale hodí se i do různých pokrmů. Ať už to je pečivo se škvarky, bramboráčky, na pomazánku, škvarky hezky ladí i k houbám. Můžete si je dát jen tak namazat se sádlem na chleba.
Čím ochutit škvarky
Pokud chcete sádlo používat k vaření, pečení nebo smažení, sceďte škvarky a sádlo nesolte. Ještě teplé škvarky můžete kromě soli ochutit také pepřem nebo prolisovaným česnekem. Vepřové sádlo má své uplatnění kromě slané kuchyně také v té sladké.
Škvarky se velmi často uchovávají v sádle.
V chladu nějaký ten měsíc vydrží (zhruba půl roku). Pokud se rozhodnete je konzervovat, tak stačí půl hodiny na 70 °C. Zbytek sádla skladujte v dobře uzavřené nádobě, třeba v tradičním „sádláku“ ve spíži nebo v lednici, zkrátka tam, kde je chladněji.Sádlo má však o třetinu méně nasycených mastných kyselin než máslo, naopak obsahuje omega-3 polynenasycené mastné kyseliny a nemá vůbec žádné trans-nenasycené mastné kyseliny. Ze zdravotního hlediska tedy rozhodně vítězí.
Jak jsou zdravé škvarky : Vepřové škvarky se vyrábějí vyškvařením sádla a obsahují tedy především živočišný tuk. Škvarky mají vysokou energetickou hodnotu a nejsou vhodné zejména pro osoby s redukční dietou, srdečně-cévními potížemi nebo vysokou hladinou cholesterolu. Místo této tučné pochoutky si vybírejte spíše libové maso nebo ryby.