Jak poznám správně na kynuté těsto?
Těsto musí být hladké, lesklé a nesmí se lepit k míse nebo válu. Nakonec jej poprašte moukou, přikryjte čistou utěrkou, aby si udrželo teplo, a nechte při pokojové teplotě vykynout. Těsto můžete dát kynout také do mírně vyhřáté trouby na minimum. Během kynutí těsto nejméně dvakrát propracujte, aby se provzdušnilo.Těsto nejdříve promíchávejte vařečkou, poté rukama. Míchejte pouze jedním směrem, pak těsto lépe kyne. Pokud těsto propracujete málo, nedostane se do něho dostatek vzduchu, který potřebují kvasinky k životu. Pokud zase těsto propracujete příliš, bude pečivo tuhé.Kynutí klasického kynutého těsta trvá přibližně hodinu, ale záleží na množství droždí, na teplotě v místnosti i na hustotě těsta. Pokud máte doma chladno, může potřebovat k nakynutí i 3 hodiny. Těsto by mělo vykynout na dvojnásobek. Pokud tomu tak není, nechte ho ještě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Proč praskne kynutý závin : Pokud použijete zbytečně moc náplně, teplem se těsto začne vzdouvat, roztrhne se a náplň vyteče. U štrúdlu je potřeba, abyste jej na vrchní straně propíchali nebo nařízli, než jej vložíte do trouby. Díky tomu z něj bude zvolna odcházet pára a předejdete jeho prasknutí.

Jak poznat správně na kynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Co dělat když se lepí těsto : Lepivé těsto

Potřebujete z těsta vyválet placku, ale těsto je velmi lepivé a nechcete jej příliš podsypávat, aby nebylo samá mouka Váleček vložte na 10 minut do mrazáku. Poradíte si i tak, že na vál natáhnete fólii nebo použijete silikonovou podložku. Těsto se nebude vůbec lepit!

Pečivo z kynutého těsta pečeme vždy v předehřáté troubě, nejčastěji na teplotu 180 °C. Výjimku tvoří těžší, vánočkové nebo mazancové těsto, které pečeme delší dobu při teplotě mezi 130–140 °C.

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Kdy pridat tuk do kynutého těsta

Třeme-li ho ručně, trvá to zhruba 20 minut a cukr do něj přidáváme po částech, v robotu cukr můžeme přidat hned na začátku a k jeho napěnění tak bude stačit kratší doba, zhruba 5 minut. Tuk totiž udrží při tření vzduch až tehdy, když je ušlehaný s cukrem.Když těsto nezůstane v troubě dostatečně dlouho, nedokáže se zpevnit natolik, aby po vytažení udrželo pevnou strukturu. Během pečení probíhají v troubě procesy, odpařuje se voda, vyvíjí lepek, karamelizují cukry. Všechny suroviny potřebují svůj čas, aby se výrobek zpevnil a zůstal tak i po vytažení z trouby.Aby vám štrúdl při pečení nepraskal a po vytažení z trouby nesplaskl, je třeba do těsta z vrchu udělat otvory. Těmi bude během pečení pomalu unikat přebytečná pára. Navíc se vám závin lépe propeče a vy budete mít záruku, že uvnitř nezůstane syrový.

Aby se těsto nelepilo na formu a úlky se netrhaly, formičky nejprve vymažte máslem a vysypte moučkovým cukrem. Použít ale můžete i namleté ořechy, piškoty či najemno nastrouhaný kokos. Pak udělejte z těsta kuličku a obalte ji také v moučkovém cukru nebo tom, čím jste formičku vysypali.

Jak udělat aby se těsto nelepilo : Ponoříme ruce do mouky nebo do bramborového škrobu (nejčastěji lepí bramborové těsto). Potřeme ruce nebo vařečku olejem a pilně mícháme – jen správně vypracované těsto se postupně přestane lepit. Při práci s vařečkou nebo robotem poprášíme stěny nádoby moukou nebo je potřeme mastným ubrouskem.

Jak dlouho dělat kynuté těsto v robotu : V kotlíku robotu těsto pomalu vypracujeme hákem (trvá to 10 minut). Pokud těsto vypracováváme vařečkou, musíme ho nejen míchat, ale zároveň i přizvedávat. Zpracováváme, dokud se nespojí veškeré suroviny. Ruční hnětení těsta vařečkou trvá minimálně 15–20 minut.

Kdy přidávat tuk do kynutého těsta

Třeme-li ho ručně, trvá to zhruba 20 minut a cukr do něj přidáváme po částech, v robotu cukr můžeme přidat hned na začátku a k jeho napěnění tak bude stačit kratší doba, zhruba 5 minut. Tuk totiž udrží při tření vzduch až tehdy, když je ušlehaný s cukrem.

Jak těsto napravit

Pokud těsto nevykynulo i přes správný postup, zkuste jej ještě "oživit". Zadělejte nový kvásek a ten zapracujte do těsta. Mělo by začít znovu kynout. Vykynuté těsto poznáte jednoduše – stačí do něj lehce zabořit prst.Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Na jakou teplotu kynout těsto : Kynutí: správně nakynuté těsto by mělo přibližně zdvojnásobit objem. Tradičně těsto kyne v teplém prostředí mezi 25–30 °C asi 45 minut (při použití sušených kvasnic 1 hodinu). Existuje však i pomalé kynutí. V chladu v lednici může trvat i celý den (či přes noc) a výsledné pečivo pak bývá jemnější.