Jak Pridelat svody?
Máme několik možností: spoje okapových systémů se provádí buďto letováním z obou stran, nebo letováním a nýtováním, nebo nýtováním a lepením. V současnosti jsou k dispozici navíc i okapové systémy, kde nemusíme nic pájet, lepit, ani nýtovat, ale díly spojíme pomocí speciálních spojek.Praktický nástavec do vrtačky, který během několika vteřin rozšíří hrdlo okapové roury, tak aby do něj šel nasadit a zasunout další kus roury. Vytvoříte pěkné a nepoškozené spoje i řezaných rour.Na každý samostatný díl svodové roury je vhodné instalovat 2 objímky (maximální vzdálenost mezi objímkami je 2 m). K mezikusu svodové roury připojíme 2 kolena a zajistíme napojení na žlabový kotlík.

Jak správně umístit okap : Dejte si pozor na to, jestli budete okap spádovat pouze jedním směrem, nebo od jeho středu ke krajům. Připravte si odpovídající počet háků. U plastových okapů umisťujete háky 40–50 cm od sebe, jinak by hrozilo prohnutí žlabu a zadržování vody. U kovových okapů umisťujete háky 80–120 cm od sebe.

Kam s dešťovou vodou

Kam s dešťovou vodou dle zákona Zákon jasně říká, jak při likvidaci srážkové vody na pozemku postupovat: Preferovaným řešením je vsak dešťové vody vody přímo na pozemku. Pokud to není možné, můžete srážkovou vodu vypouštět do oddělené dešťové kanalizace, která není zakončena centrální čistírnou odpadních vod.

Kam s vodou ze střechy : Nejčastějším a nejefektivnějším způsobem odvodu dešťové vody ze střechy je akumulace v nádrži na dešťovou vodu. Dešťová voda se v tomto případě odvádí ze střechy přímo do nádrže. Před samotným nátokem je přefiltrovaná, aby nedošlo k zanesení nádrže mechanickými nečistotami.

Možnosti spojování okapových žlabů

To, jak budou jednotlivé díly žlabu spojeny, se odvíjí od materiálu okapu a daného výrobce. Můžete se setkat s letováním, nýtováním, lepením a spojováním pomocí speciálních spojek. Některé z těchto způsobů se využívají také současně. My se podíváme blíže na všechny z nich.

Pokud je potřeba žlaby krátit, použijte kotouč na řezání tenkého plechu, pilku na železo nebo nůžky na plech. V žádném případě na krácení lakovaných materiálů nepoužívejte flexu! Při řezu totiž vznikají vysoké teploty, které spálí protikorozní ochranu plechu. Řez je pak zakalený a roztřepený a dochází brzy ke korozi.

Jaký průměr svodu

Jak vybrat šířku okapu

Odvodňovaná plocha střechy Rozvinutá šířka žlabu Odpovídající průměr žlabu
do 50 m² 250 mm 100 mm
do 75 m² 280 mm 125 mm
do 100 m² 333 mm 150 mm
do 150 m² 400 mm 200 mm

Ceník klempířských prací

Položka Cena
Klempíř – hodinová sazba 250 – 350 Kč/hod
Okapy (včetně materiálu) Od 520 Kč/bm
Závětrná lišta (včetně materiálu) Od 210 Kč/bm
Lemování střechy Od 310 Kč/bm

Značně elegantnějším a praktičtějším řešením je proto využití klapek nebo sběračů. Klapka se instaluje do stávajícího okapového svodu, těsně nad úroveň horního okraje sběrné nádoby. Výklopná odbočka se při dešti vyklopí ven ze svodové roury, ta se uzavře a voda je vedena do sudu či jiné nádoby.

Dešťovou vodu lze využívat nejen k zavlažování zahrady, ale například i na splachování nebo praní prádla. Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž, která je připojena na samostatný rozvod vody v domě. Instalace podzemních nádrží ovšem vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě.

Jak zachytit dešťovou vodu : Rychlý a jednoduchý způsob, jak dešťovou vodu zachytit je zkrácení okapového svodu a umístit pod svod sběrnou nádobu, ze které budeme vodu následně odebírat vrchem, nebo pomocí kohoutku na spodní straně. Nevýhodou tohoto řešení je omezená regulace hladiny vody v sudu. Při velkém dešti často dochází k přetečení.

Jak svést vodu ze střechy : Svod dešťové vody do podzemní nádrže na dešťovou vodu

Nejčastějším a nejefektivnějším způsobem odvodu dešťové vody ze střechy je akumulace v nádrži na dešťovou vodu. Dešťová voda se v tomto případě odvádí ze střechy přímo do nádrže.

Jak se zbavit dešťové vody

Preferovaným řešením je vsak dešťové vody vody přímo na pozemku. Pokud to není možné, můžete srážkovou vodu vypouštět do oddělené dešťové kanalizace, která není zakončena centrální čistírnou odpadních vod.

Nejdříve je potřeba spojované konce okapu obrousit a odmastit, aby k sobě dobře přilnuly. Pak do žlabu naneste asi 5 cm od kraje proužek tmelu a přitiskněte druhou část. Žlaby by se měly překrývat asi o 10 cm. Nýtování – slepené spoje upevněte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému.Využijte kvalitní a odolné vodotěsné nátěry na okapy určené k aplikaci štětcem nebo ve spreji. Flexibilní těsnící nátěr lze aplikovat na netěsnící a děravé okapy, potrubí, střechy, oplechování, PVC, beton nebo zdivo. Nátěry a nástřiky na opravy okapů se pro lepší výsledek mohou kombinovat s formovatelnými nosnými pásy.

Jak zkratit okapovy svod : Zkracování žlabů a svodů se provádí výhradně pomocí pilky na železo nebo nůžek (nikdy nepoužívat úhlovou brusku) Pro napojení žlabového kotlíku se vždy používá oválný otvor (kulatý pouze pro hrdlo)