Jak propasírovat kečup?
Kečup vydrží v chladničce 2 týdny. Kečup si můžete i zavařit, pak ho ovšem do lahví se širokým hrdlem či do vhodných sklenic plňte horký, zavíčkujte co nejdřív a zavařujte 20 minut při 60 stupních.Kečup můžete dochutit chilli papričkou, nebo dokonce kari kořením. Do upečené směsi můžete přidat čerstvou bazalku. Pokud máte výkonný mixér, kečup nemusíte pasírovat, ale počítejte s tím, že směs nebude dokonale hladká.Pokud kečup nebudeme uchovávat nemusíme zavařovat. Ale je lepší ho zavařit cca 20 min při 80°C.

Jak dlouho vařit kečup : Vaříme 1,5 hodiny. Pak přidáme cukr a vaříme bez pokličky ještě 15 minut (můžeme vařit i déle), aby byl kečup hustší. Po uvaření všechno rozmixujeme, přecedíme a nalijeme do sklenic, otřeme jim hrdla a dobře je zavíčkujeme. Pokud kečup doma používáme méně často, určitě si jej zavaříme, aby vydržel déle a nezkazil se.

Jak skladovat domácí kečup

Čerstvý kečup plníme do sterilizovaných sklenic. V lednici vydrží asi dva týdny. Pokud jej chcete skladovat déle, musíte jej zavařit. V zavařovacím hrnci zvolíte program přímo na kečup, nebo zavaříte 25 min na teplotu 90°C.

Jak uchovat kečup : Většina škodlivých bakterií vyžaduje neutrální až mírně kyselé prostředí s hodnotou pH 4,5 nebo vyšší. Kvůli kyselým složkám (rajčata a ocet) má kečup pH mezi 3,5–3,9. Takže ho s klidem můžete nechat na lince, nebo ve spíži.

Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.

4.3.2021

Název potraviny Výsledek i 5 nejlepší – 1 nejhorší
M&S Tomato Ketchup 4,2
Hellmann´s jemný kečup 4,2
K-Classic Tomato Ketchup 4,2
Kania Kečup jemný 3,9

Jak sterilizovat kečup v troubě

Na plech nalijeme teplou vodu do výšky 2 až 3 centimetry, kterou případně dolíváme. Teplota v troubě by měla být 200 až 220 ° Celsia, doba sterilizace je přibližně stejná jako u klasického zavařování v zavařovacím hrnci – menší sklenice 5 až 8 minut, větší 10 až 13 minut.A na dotaz proč jsou v kečupu jablka Jablka dodají Kečupu pektin (a ten nejen že působí jako přírodní pojivo, ale i redukuje množství cholesterolu v těle a upravuje střevní flóru), kečup je díky jablku hustější, pěkně zjemní chuť a ještě je zdravý.Lednice sráží chuť

Uchování v lednici má ovšem podle Miroslava Mahela jednu drobnou výjimku. „Samozřejmě je nejlepší si udělat kečup svůj nebo kupovat skvělý v bio kvalitě s minimem konzervantů, ale po otevření je i tak nutné oba skladovat v lednici.

Hořčici lze uchovávat až rok, aniž ztratí na kvalitě. Jakmile ji však otevřeme, je nejlepší ji rychle spotřebovat, jinak se chuť začne měnit. Je nutno dbát na důkladné uzavírání víka, které zabraňuje případnému vysychání, okorávání povrchu hořčice a ztrátě její chuti a vůně.

Jak uchovat šunku : Uzeniny. Šunku a jiné čerstvé uzeniny uchovávejte pečlivě zabalené v lednici, při teplotě do 5°C.

Která rajčata jsou nejchutnější : Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.

Co se dává do kečupu

Naprostý základ pro domácí kečup je ocet, sůl a cukr. Tyto ingredience rajčatovou směs ochutí, ale hlavně se postarají přírodní cestou o zakonzervování vašeho výrobku. O "kečupovitou" chuť se postará bobkový list, celý hřebíček a nové koření, mletá skořice, černý pepř a mletá sladká paprika.

Na obalech se vyskytují různá loga se značkou kvality. Nejznámější značkou je Klasa. Aby výrobek získal toto označení, musí splňovat náročná kritéria na svou kvalitu. Značka Klasa je prestižním oceněním, které si zaslouží ty nejpoctivější a nejkvalitnější výrobky.Zahušťovadla. Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové).

Jak dlouho sterilizovat v troubě : Na plech nalijte vodu přibližně do výšky 2 cm, a v průběhu zavařování ji můžete doplňovat. Teplota v troubě by měla být udržována na 200 až 220 °C. To ovšem může být složitější, pokud nemáte teploměr do trouby. Doba sterilování je stejná jako u klasického zavařování, tedy 5 až 13 minut podle velikosti sklenic.